Polska

Pazura zatrzymana, ale bez zarzutów

Polska

Aktualizacja:
TVN24Weronika Marczuk Pazura jest podejrzana o korupcję

Zatrzymana przez CBA w środę Weronika Marczuk-Pazura nadal przebywa w policyjnej izbie zatrzymań, ale nie została jeszcze przesłuchana i nie usłyszała zarzutów. Prokuratura czeka bowiem na tajne materiały dotyczące sprawy. CBA zatrzymało celebrytkę po anonimowym donosie wskazującym na jej udział w korupcyjnej aferze.

Weronika Marczuk-Pazura i prezes Wydawnictw Naukowo-Technicznych zostali zatrzymani w środę w związku ze sprawą dotyczącą prywatyzacji Wydawnictw Naukowo-Technicznych. Funkcjonariusze CBA zajmowali się nią od kilku miesięcy.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa, do funkcjonariuszy biura zgłosił się jeden z oferentów. To on poinformował, że kobieta jest pośrednikiem i że za pozytywne rozstrzygnięcie żąda 400 tys. zł. Pierwsza transza - 100 tys. zł - miała być przekazana w środę.

Pazura została zatrzymana na gorącym uczynku, przed jedną z warszawskich restauracji, tuż po tym jak przyjęła pieniądze; kopertę z pierwszą transzą łapówki miała w torebce. Prezesa WNT zatrzymano w siedzibie wydawnictwa.Okolice zdarzenia w Zumi.pl

"Jedna z osób zatrzymana na gorącym uczynku"
"Jedna z osób zatrzymana na gorącym uczynku"

Decyzja o prywatyzacji Wydawnictw Naukowo-Technicznych zapadła w końcu kwietnia w Ministerstwie Skarbu.

Prokuratura ma czas do piątku

Warszawska prokuratura okręgowa nie otrzymała jeszcze niejawnych materiałów dotyczących sprawy. - Do tej pory otrzymaliśmy od CBA jedynie materiały jawne zawierające m.in. wniosek o wszczęcie śledztwa. Czekamy na materiały niejawne. Obie osoby pozostają zatrzymane i są podejrzewane w tej sprawie - powiedział rzecznik prokuratury Mateusz Martyniuk.

Prokuratura ma jeszcze czas na przesłuchanie i ewentualne postawienie zarzutów. Weronika M.-P. została zatrzymana w środę ok. godz. 15.00. 48-godzinny okres, w którym prokuratura powinna podjąć decyzję w sprawie zarzutów, mija dopiero w piątek.

- Z tego co wiem materiał jest dość obszerny. Prokuratorzy muszą się z nim zapoznać - dodał Martyniuk.

Kobieta sukcesu?

Weronika Pazura (wł. Olena Marczuk) pochodzi z Kijowa, ale swoje życie od początku lat 90. związała z Polską. Według różnych źródeł zaczynała jako tancerka w nocnych klubach w Trójmieście. W wieku 24 lat wzięła ślub z polskim aktorem Cezarym Pazurą i wtedy zmieniła imię na Weronika. Z Pazurą rozwiodła się w 2007 roku, ale pozostała przy nazwisku męża.

W Polsce skończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jeszcze jako żona aktora zaczęła robić karierę w polskich mediach i biznesie. W TVP występowała w serialu "Plebania". W telewizji TVN była jurorką programu "You Can Dance" a w TVN Style prowadziła program "Miasto kobiet". Jest współwłaścicielką firmy producenckiej Sting Communication. Prowadzi kancelarię radców prawnych ANVERO.

1 lipca 2009 roku została prezesem zarządu WSEInfoEngine SA, spółki zależnej warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Firma ta zajmuje się produkcją transmisji internetowych ze stołecznego parkietu. W czwartek Pazura została zawieszona w czynnościach członka zarządu spółki.

- Nie znamy sprawy i na tym etapie jej nie komentujemy - mówi rzecznik TVN Karol Smoląg.

Cezary Pazura: ubolewam, nie mam nic wspólnego

Znany aktor Cezary Pazura napisał w oświadczeniu przesłanym PAP, że ubolewa nad zaistniałą sytuacją i wierzy, iż zostanie ona w sposób uczciwy i zgodny z prawem wyjaśniona. Poprosił równocześnie o to, by nie identyfikowano go z tą sprawą, tłumacząc, że "nie posiada żadnej wiedzy na temat życia prywatnego i zawodowego" byłej żony i że rozwiedli się w grudniu 2007 r.

Źródło: PAP, TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości