Pawlak spotka się z opozycją. Nie pytał Tuska o zgodę

TVN24

tvn24Waldemar Pawlak chce rozmawiać o gospodarce

Spotkam się z liderami opozycji, dziś albo jutro i na początku przyszłego tygodnia - powiedział w programie "Jeden na jeden" wicepremier Waldemar Pawlak. Stwierdził, że nie musiał tego uzgadniać z premierem, bo "żyjemy w wolnym kraju".

Jak tłumaczył Pawlak, początkowo miał się spotkać z liderami partii: Jarosławem Kaczyńskim, Leszkiem Millerem, Januszem Palikotem i Zbigniewem Ziobro już w ub. piątek, ale się nie udało, stąd nowy termin.

- To będą indywidualne rozmowy, wspólne spotkanie byłoby nieproduktywne, można by było bowiem znaleźć zbyt dużo problemów, komplikacji i sprzeczności, a za mało wspólnych uzgodnień - powiedział Pawlak.

Jego zdaniem spotkanie z opozycją nie ma nic wspólnego z dystansowaniem się wobec koalicjanta.

- W demokracji jest oczywiste, że podstawowym obszarem jest debata publiczna nakierowana na szukanie najlepszych rozwiązań - stwierdził Pawlak.

Zaznaczył jednocześnie, że ostatnio opozycja aktywnie występowała ws. gospodarczych, warto więc przyjąć pewne rozwiązania prawne np. dotyczące kasowego rozliczenia VAT, przy udziale opozycji.

Pytany, czy wolałby się spotkać z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim czy kandydatem tej partii na premiera - prof. Piotrem Glińskim, odpowiedział: - Myślę, że uda się to rozwikłać.

Jego zdaniem, prof. Gliński wydaje się ciekawym partnerem do rozmowy, ponieważ - jak wynika z jego wypowiedzi - jest bardziej nastawiony na poszukiwanie kompromisu niż na konfrontację.

Pawlak pytany, czy uzgadniał z premierem Donaldem Tuskiem swoje spotkania z opozycją, powiedział, iż nie musiał, bo "żyjemy w wolnym kraju", poza tym także szef rządu "pielgrzymował" do opozycji ws. wieku emerytalnego.

Rutyna w resorcie finansów

Pawlak był też pytany, na kogo jest bardziej wściekły, czy na ministra finansów Jacka Rostowskiego, który nie zgadza się na pomysły PSL-u, czy na premiera, który akceptuje działania szefa resortu finansów.

- Z ministrem Rostowskim, na gruncie prywatnym, mamy bardzo miłe rozmowy. Jeśli natomist chodzi o ustawienia systemowe, to w oczywisty sposób jesteśmy w sporze strukturalnym. I to nie wynika z relacji osobistych, tylko z relacji instytucjonalnych - powiedział Pawlak.

Jego zdaniem, byłoby więcej produktywności w działaniach rządu, gdyby minister Rostowski podchodził do działań w resorcie w sposób bardziej polityczny.

- W wielu sprawach, póki urzędnicy nie usłyszą, że minister się zgadza, to tak potrafią "betonować" uzgodnienia resortowe, że nic nie przechodzi i są dziesiątki uwag - stwierdził Pawlak. W jego opinii, w działaniach ministerstwa finansów brakuje przełamania rutyny.

List do liderów

Wicepremier Waldemar Pawlak zapowiadał w sobotę podczas mazowieckiego zjazdu PSL, że wystąpi do liderów parlamentarnych, by porozumieć się w sprawach dotyczących gospodarki, spraw społecznych i rolnictwa.

W jego opinii, można znaleźć 12 punktów, których rozwiązanie pomogłoby polskiej gospodarce. Jako przykład podawał propozycje kasowego rozliczania podatku VAT (firmy miałyby płacić go dopiero po otrzymaniu zapłaty, a nie po wystawieniu faktury).

Autor: MAC/tr/k / Źródło: tvn24