Polska

Pawlak po "expose": Współpraca jest bardzo pożyteczna

Polska


Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział, komentując expose Tuska, że zawarte w nim propozycje dotyczące kwestii gospodarczych i prorodzinnych pochodzą od ministrów PSL. To - jak zaznaczył wicepremier - świadczy o dobrej współpracy koalicjantów.

Prezes PSL był gościem warmińsko-mazurskiego zjazdu delegatów tej partii. Wybrali oni posła PSL Stanisława Żelichowskiego na szefa struktur regionalnych. Jak podkreślił podczas konferencji prasowej w Olsztynie, w wystąpieniu Tuska pojawiły się propozycje gospodarcze oraz kwestie dotyczące polityki prorodzinnej, które pochodzą z ministerstw kierowanych przez polityków PSL.

Pawlak chwali

To świadczy - zdaniem Pawlaka - że "współpraca (między PO i PSL-PAP) jest bardzo pożyteczna, bo propozycje ministrów PSL są wprowadzane do programu działań rządu". - To w wystąpieniu pana premiera było bardzo widoczne - powiedział Pawlak. Jak podkreślił wicepremier, szef rządu wśród kwestii gospodarczych uwzględnił propozycje ministerstwa gospodarki m.in. dotyczące poprawienia płynności finansowej przedsiębiorstw. Jak wymienił wicepremier, chodzi o wprowadzenie podatku VAT-u kasowego, który daje możliwość płatności tego podatku dopiero po otrzymaniu zapłaty za fakturę. Chodzi także o zmniejszenie obowiązków informacyjnych ciążących na przedsiębiorcach oraz o lepszą dostępność do interpretacji przepisów prawa stosowanych przez ZUS, KRUS i NFZ.

Prorodzinna polityka nie tylko dla bogatych

Pawlak dodał, że kolejną propozycją jest stworzenie funduszu inwestycyjnego, w którym uwzględniono sugestie PSL. Pieniądze z tego funduszu miały by być kierowane nie tylko na duże projekty. Fundusz ten miałby dokapitalizować długoterminowymi papierami wartościowymi banki spółdzielcze, które mogłyby zwiększyć finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zaznaczył Pawlak, elementy polityki prorodzinnej, które przygotowało ministerstwo pracy, dotyczą wsparcia rodzin w systemie podatkowym, tak by preferencje i ulgi były adresowane do mających niższe zarobki, a nie do tych o wysokich dochodach.

Według wicepremiera, program "Inwestycje Polskie" to "przykład inżynierii finansowej zaczerpniętej z sektora prywatnego, gdzie aktywa bywają angażowane w całej rozciągłości".

O projektach rozwojowych

- Wykorzystuje się akcje i udziały, by na ich bazie kreować płynność i finansować nowe projekty. Ministerstwo Skarbu Państwa wykazuje aktywność i to jest zmiana epokowa, bo koledzy z PO wcześniej promowali idee bardziej pasywnego państwa, gdzie występowało ono w roli "nocnego stróża- dodał. Według niego, "teraz w obliczu wyzwań kryzysowych jest to dobry kierunek, by angażować państwo w projekty, które mogą mieć znaczenie rozwojowe". Chodzi o to, jak dodał, by "aktywa w postaci akcji spółek notowanych na giełdzie pracowały podwójnie". Według niego rynek kapitałowy będzie wówczas mocniejszy i będzie rozwijał sektor usług finansowych. W piątek Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. Przyjął też informację premiera, w której zapowiedział on wydłużenie urlopu macierzyńskiego, program "Inwestycje polskie", inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne.

Autor: nsz\mtom / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości