Pawlak o Macierewiczu: nie lekceważyłbym go, bardziej nawet doceniał

Polska

Waldemar Pawlak był gościem "Faktów po Faktach" TVN24tvn24
wideo 2/2

Prezes PiS Jarosław Kaczyński od lat ma sentyment do Antoniego Macierewicza - powiedział w "Faktach po Faktach" TVN24 Waldemar Pawlak, były szef Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Pytany o konflikt Pałacu Prezydenckiego z Ministerstwem Obrony Narodowej, Pawlak odpowiedział, że to prezydent Andrzej Duda i tak zawsze ma ostatnie słowo.

- Trochę się dziwię, że minister obrony poszedł tak z marszu do ataku na prezydenta - stwierdził. Dodał, że konstytucja buduje równowagę i nie dopuszcza, by któryś z polityków "przejął dominującą pozycję".

- Prezydent wprawdzie nie może zmusić ministra obrony do działań pozytywnych, ale może zatrzymać jego działania negatywne - podkreślił były premier.

Jako przykład podał brak nominacji generalskich 15 sierpnia, co - jak stwierdził - jest przejawem tego, że "pomysły" Macierewicza "zostały zatrzymane".

Pawlak "nie lekceważyłby" Macierewicza

Pawlak, który od wielu lat zna Macierewicza, stwierdził, że szef MON zawdzięcza Jarosławowi Kaczyńskiemu "zasoby", którymi zarządza. Podkreślił, że prezes PiS "od lat" ma sentyment do Macierewicza. Zdaniem Pawlaka na zażyłość między Kaczyńskim a Macierewiczem mogą wpływać "predyspozycje [szefa MON - red.] do kreowania mocnego napięcia [politycznego - red.]".

Pawlak zaznaczył, że "nie lekceważyłby" Macierewicza, a "bardziej nawet by go doceniał". - Czasami ta poza, lekko szalona i rozwichrzona, ma taką zaletę, że bardziej może on przekraczać pewne granice niż politycy, którzy trzymają się pewnych reguł i zasad - uzasadnił.

Zdaniem byłego premiera wizerunek Macierewicza "to połączone cechy" charakteru i właśnie "poza". - Jak obserwowałem działania pana ministra Macierewicza, to on czasami grał taki rozmach i taką emocję, a z bliska było widać, że precyzyjnie trzyma uzbrojenie w ręku - podkreślił Pawlak.

Pawlak: spodziewam się, że Szydło dotrwa do końca kadencjitvn24

Pawlak: Szydło dotrwa do końca kadencji

Waldemar Pawlak komentował też dokonania premier. Powiedział, że jego zdaniem Beata Szydło "dokończy misję" i zostanie do końca kadencji. - Widać, że dość dobrze swoją rolę wykonuje, nie narzucając się zanadto, a będąc takim człowiekiem ważnym, ale w szyku - ocenił.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH"

Autor: pk/sk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24