Pawlak, Lepper, Morawiecki i Jurek już na linii startu

 
TVN24Pawlak, Lepper, Morawiecki i Jurek zebrali już tysiąc podpisów

Komitety wyborcze Waldemara Pawlaka, Kornela Morawieckiego, Andrzeja Leppera i Marka Jurka jako pierwsze zgłosiły się w PKW, składając wymagane tysiąc podpisów. Pozostali kandydaci, którzy chcą wystartować w wyborach prezydenckich, mają czas do poniedziałkowego popołudnia.

Dokładnie do godz. 16.15 w poniedziałek komitety wyborcze powinny zawiadomić PKW o swoim powstaniu. Komitet tworzy minimum 15 osób, które posiadają uprawnienia do głosowania.

100 tys. podpisów do 6 maja

Do zawiadomienia o powstaniu komitetu, trzeba dołączyć - obok tysiąca podpisów z poparciem - zgodę kandydata na powołanie komitetu, zgodę na kandydowanie, a także oświadczenie lustracyjne kandydata - a jeśli już je złożył - informację, kiedy i gdzie to zrobił.

Jeśli wszystkie dokumenty niezbędne do rejestracji komitetu wyborczego będą prawidłowe, PKW w ciągu trzech dni podejmie uchwałę o jego rejestracji.

Do 6 maja do północy muszą się z kolei zarejestrować się kandydaci na prezydenta. Niezbędne jest jednak zebranie 100 tys. podpisów. Obywatel, który chce udzielić swojego poparcia konkretnemu kandydatowi, powinien podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL i złożyć podpis. Podpisy będą weryfikowane i liczone przez specjalnych rachmistrzów.

"Nie jestem skazany"

Kiedy Andrzej Lepper mówił kilka tygodni temu o chęci kandydowania, krytykował też zmiany w ustawie o wyborze prezydenta, mówiące o tym, że także kandydat na prezydenta składałby oświadczenie o posiadaniu "prawa do wybieralności", które w Krajowym Rejestrze Karnym weryfikowałaby PKW.

- Dlaczego w przededniu wyborów zmieniają prawo pod Andrzeja Leppera. Andrzej Lepper na dzisiaj prawomocnie, z oskarżenia publicznego nie jest skazany - stwierdził szef Samoobrony.

W lutym za "żądanie i przyjmowanie korzyści o charakterze seksualnym" Lepper został skazany na karę 2 lat i 3 miesięcy więzienia. Wyrok ten jest nieprawomocny.

"Jeszcze się nie zgłosili"

Start w wyborach prezydenckich zadeklarowali także: Bronisław Komorowski z PO i Grzegorz Napieralski z SLD. Ale ich komitety wyborcze nie zgłosiły się jeszcze do PKW. Nadal nie wiadomo, kto będzie kandydatem PiS, partia ma to ogłosić w poniedziałek. Działacze PiS chcą, by wystartował Jarosław Kaczyński.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości