Kukiz poinformował, jak będzie się nazywać jego koło

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/kab
Źródło:
PAP
Niejasna przyszłość Kukiz'15TVN24
wideo 2/7
TVN24Niejasna przyszłość Kukiz'15

Stworzę pięcioosobowe koło w Sejmie, które będzie nazywało się Kukiz'15 - poinformował poseł Paweł Kukiz. Dodał, że formalnie wciąż jest w Koalicji Polskiej, którą współtworzył wraz z PSL.

Rady Naczelna PSL zdecydowała o zakończeniu współpracy z Pawłem Kukizem i posłami związanymi z jego ruchem, o czym zostali oni poinformowani w czwartek na posiedzeniu klubu Koalicji Polskiej.

Prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział dziennikarzom, że "racją stanu dla PSL jest silna obecność Polski w Unii Europejskiej", a ostatnie dni pokazały, że różnice w tej sprawie pomiędzy PSL a Kukiz'15 są zbyt daleko idące, by można było kontynuować współpracę.

W minionym tygodniu pięciu posłów Koalicji Polskiej związanych z Kukiz'15 poparło uchwałę PiS wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej. Uchwała wzywa do powrotu do rozmów i osiągnięcia porozumienia zgodnego z unijnymi traktatami oraz konkluzjami lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej.

Kukiz: sam do końca nie rozumiem tej sytuacji

"Formalnie jestem w Koalicji Polskiej"

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Kukiz podkreślił, że jego odejście z klubu Koalicji Polskiej nie jest sformalizowane. - To jest dosyć dziwna sytuacja, bo Koalicja Polska składa się z wielu podmiotów, a Rada Naczelna jednej z partii decyduje, że jeden z podmiotów ma opuścić klub bez głosowania pozostałych podmiotów tej koalicji - zauważył.

Polityk przywołał przykład klubu Koalicji Obywatelskiej, który współtworzy Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni. W jego ocenie w klubie KO nie byłoby możliwe usunięcie przez władze Platformy np. Nowoczesnej bez poinformowania pozostałych ugrupowań.

- Formalnie jestem w Koalicji Polskiej - powiedział Kukiz. - Chciałbym, żeby jak najszybciej ta sytuacja się wyjaśniła i żebym wiedział, gdzie jestem - dodał. Jak zaznaczył, dopiero po formalnym wyłączeniu go z klubu będzie mógł rozpocząć tworzenie koła.

Kukiz poinformował, jak będzie nazywało się jego koło poselskie

- Żebym mógł stworzyć koło, muszę oficjalnie, w sposób czytelny, nie na zasadzie uchwał Rady Naczelnej PSL-u, mieć komunikat od klubu parlamentarnego, podpisany przez wszystkie podmioty w imieniu Unii Europejskich Demokratów, w imieniu konserwatystów Marka Biernackiego, w imieniu PSL-u - podkreślił poseł. - Jeżeli będą trzy głosy przeciwko, to wtedy z automatu wypadam. Ale w tej chwili nie wiemy, jakby zagłosował Marek Biernacki, a ja bym zagłosował za trwaniem Koalicji Polskiej - dodał Kukiz.

Polityk poinformował, że jego koło będzie nazywać się Kukiz'15. Rozważana jest też nazwa: Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia.

Według deklaracji Kukiza, koło byłoby na początku pięcioosobowe i w jego skład weszliby także: Stanisław Tyszka, Paweł Szramka, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk.

Co z posłanką Agnieszką Ścigaj?

Posłanka Agnieszka Ścigaj przekazała, że "skłania się ku pozostaniu posłanką niezależną". Z informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że Kukiz ma rozmawiać z kilkoma posłami w sprawie dołączenia do nowego koła. Dotychczasowy klub po odejściu posłów związanych z Kukizem będzie nazywać się: Koalicja Polska PSL-UED-Konserwatyści.

Autor:mjz/kab

Źródło: PAP