Polska

"Pawle, nigdy o Tobie nie zapomnimy". Politycy żegnają prezydenta Gdańska

Polska

Paweł Adamowicz miał 53 lata
Paweł Adamowicz miał 53 latatvn24
wideo 2/35

Politycy żegnają zmarłego w poniedziałek Pawła Adamowicza i składają kondolencje rodzinie. Prezydent Gdańska został dzień wcześniej zaatakowany przez nożownika podczas "Światełka do Nieba" Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem na scenie w niedzielę podczas "Światełka do Nieba" Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na miejscu był reanimowany, potem został przewieziony do szpitala, gdzie przeszedł kilkugodzinną operację. Jego stan był bardzo ciężki, w poniedziałek po południu poinformowano o śmierci prezydenta.

"Wrogość i przemoc przyniosła najtragiczniejszy skutek"

"Pan Prezydent Paweł Adamowicz odszedł. Łączę się w żalu i modlitwie z Jego Najbliższymi, Przyjaciółmi i wszystkimi Ludźmi dobrej woli. Proszę Pana Boga o wsparcie dla Rodziny Zmarłego. Wrogość i przemoc przyniosła najtragiczniejszy skutek i ból. Nie wolno nam się z tym pogodzić" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

"Wielkie zło"

"Zabójstwo Prezydenta Pawła Adamowicza jest dla nas wszystkich ogromną tragedią. To wielkie zło, które budzi potępienie, wielki smutek i żal. Najgłębsze wyrazy współczucia dla pogrążonej w rozpaczy Rodziny. Pokój Jego duszy - napisał premier Mateusz Morawiecki.

"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Pana Prezydenta Pawła Adamowicza; wyrazy głębokiego żalu i współczucia kieruję do rodziny, bliskich i pracowników - czytamy we wpisie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

"Żegnaj, Przyjacielu"

"Pawle, nigdy o Tobie nie zapomnimy. Żegnaj, Przyjacielu" - tak pożegnał Adamowicza szef Rady Europejskiej Donald Tusk na prywatnym koncie na Twitterze.

Na oficjalnym koncie przewodniczącego Rady Europejskiej napisał: "Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, człowiek Solidarności i wolności, Europejczyk, mój dobry przyjaciel, został zamordowany. Niech spoczywa w pokoju".

"Tragiczna śmierć na skutek zbrodniczego zamachu"

"Wyrażam wielki ból po tragicznej śmierci na skutek zbrodniczego zamachu na Pana Pawła Adamowicza Prezydenta Gdańska. Solidaryzuję się z Rodziną i wyrażam głęboki żal z powodu śmierci Męża, Ojca i Brata" - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego słowa przekazała rzeczniczka partii Beata Mazurek.

"Wyrazy głębokiego współczucia dla rodziny prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza" - napisała na Twitterze wicepremier Beata Szydło.

"Pawle, nie wygrałeś tej walki"

"Ogarnął mnie wielki smutek i żal na wieść, że Pawle nie wygrałeś tej walki, walki o własne życie" - podkreśliła była premier Ewa Kopacz (PO). "Będzie brakować Ciebie, twojej pozytywnej energii, dobrego nastawienia i ciepła" - dodała.

"Jako Naród potrzebujemy powagi, wyciszenia i czasu na refleksję"

"Smutek i żal ściska mi gardło. Pawle, zawsze pozostaniesz w naszych sercach. Byłeś wyjątkowym człowiekiem - podkreślił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

"Wczoraj wraz z milionami Polaków byliśmy świadkami dramatu, który wydarzył się w Gdańsku. Podczas święta miłości, mającego łączyć nas wszystkich w jedną wspólnotę dokonano zamachu na Prezydenta Pawła Adamowicza. Zginął wspaniały człowiek, wielki obywatel Rzeczypospolitej, mąż, ojciec dwóch córek" - napisał w oświadczeniu przekazanym Polskiej Agencji Prasowej. Jak dodał, "ten akt nienawiści wywołał w nas wielki ból i smutek". "Myślami jesteśmy z Jego najbliższymi" - podkreślił Schetyna. Jego zdaniem "to, co się stało, to sytuacja bez precedensu, wymagająca od nas odwagi, odpowiedzialności i rozsądku". "Apelujemy do wszystkich o uszanowanie woli rodziny i wstrzymanie się od jakichkolwiek działań politycznych. Uważamy, że w najbliższych dniach jako Naród potrzebujemy powagi, wyciszenia i czasu na refleksję" - napisał szef Platformy Obywatelskiej.

"Musimy zrobić wszystko, żeby takie tragedie się nie powtarzały"

"Wyrazy współczucia i wsparcia dla rodziny, przyjaciół, wszystkich Polaków, którzy w ostatnich godzinach byli myślami i sercami przy prezydencie Gdańska; musimy zrobić wszystko, żeby takie tragedie się nie powtarzały - napisała na Twitterze szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Podkreśliła, że "są chwile, gdy najważniejsza jest wspólnota". "Każdy z nas, polityków powinien zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności jaka spoczywa na nim za Polskę" - dodała.

"Gdy brakuje słów, pozostaje modlitwa; wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci - napisał szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Ogromny ból i niedowierzanie. Odszedł od nas Prezydent Adamowicz. Najszczersze wyrazy kondolencji dla rodziny i bliskich Prezydenta" - napisał Ryszard Petru (Teraz!). "W naszej pamięci pozostanie pogodnym, silnym człowiekiem, świetnym Prezydentem Gdańska o wielkim sercu" - dodał polityk.

"Ogromny smutek i zaduma"

"Nie ma słów. Jest tylko ogromny smutek i zaduma. Nasze myśli z rodziną, najbliższymi i przyjaciółmi Pana Prezydenta Adamowicza" - tak o śmierci Pawła Adamowicza napisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Niewyobrażalna tragedia"

Kondolencje po śmierci prezydenta Gdańska złożyła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

"Niewyobrażalna tragedia. Z żalem przyjęłam wiadomość o śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza" - napisała. "Ogromne wyrazy współczucia dla najbliższych, przyjaciół, współpracowników i całego Gdańska. Jesteśmy z Wami myślami" - dodała.

"Wiem, jak wiele dobrego uczynił on dla Ukraińców w Polsce"

Wyrazy współczucia złożył także prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. "Jestem zszokowany wiadomością o tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wiem, jak wiele dobrego uczynił on dla Ukraińców w Polsce i dla stosunków ukraińsko-polskich. To dla nas wszystkich wielka strata. Solidaryzujemy się z Polską i polskim narodem w smutku i modlitwie. Cześć Jego pamięci" - napisał po polsku Poroszenko na swym koncie na Twitterze w poniedziałek wieczorem.

"Cóż za bezsensowna przemoc"

"Jestem zdruzgotany śmiercią Pawła Adamowicza - napisał na Twitterze wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. "Cóż za bezsensowna przemoc" - dodał. "Moje myśli i modlitwy są z jego bliskimi i przyjaciółmi. Gdańskowi, Polsce i Europie będzie go brakować" - podkreślił.

"Druzgocąca strata dla mieszkańców Gdańska, przyjaciół i rodziny prezydenta Adamowicza i wszystkich z nas, którzy cenią służbę publiczną, postępową politykę i otwartą, dostępną dla wszystkich demokrację - tak zareagował na śmierć Pawła Adamowicza burmistrz Londynu Sadiq Khan.

"Myśli, modlitwy i solidarność Londynu są z Gdańskiem w ten smutny dzień" - podkreślił.

W imieniu rządu Wielkiej Brytanii kondolencje w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska złożył brytyjski minister ds. europejskich Alan Duncan złożył, podkreślając, że "ataki na polityków uderzają w samo serce demokracji".

Polityk, który jest posłem Partii Konserwatywnej i zajmuje obecne stanowisko od 2016 roku, podkreślił na Twitterze, że jest "zbulwersowany i zasmucony tragiczną śmiercią Pawła Adamowicza, który został zaatakowany w trakcie wspierania wydarzenia dobroczynnego".

Prezydent Niemiec żegna prezydenta Gdańska

"Jestem głęboko zasmucony śmiercią Pani męża Pawła Adamowicza, który padł ofiarą tak bezsensownego aktu przemocy" - napisał prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w kondolencjach zamieszczonych na stronie internetowej swojego urzędu.

Podkreślił, że Adamowicz był aktywnym działaczem pokojowej opozycji w czasach PRL, "która doprowadziła do upadku komunistycznego reżimu w Polsce oraz utorowała drogę do upadku muru berlińskiego".

Szefowa SPD Andrea Nahles po śmierci prezydenta Gdańska powiedziała, że jest zszokowana. Podkreśliła, że Adamowicz był "zadeklarowanym Europejczykiem, który reprezentował otwartość na świat oraz tolerancję".

Kondolencje z Litwy

Premier Litwy Saulius Skvernelis, przewodniczący Sejmu Viktoras Pranckietis i mer Wilna Remigijus Szimaszius przekazali wyrazy współczucia z powodu śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

"To niewyobrażalny, brutalny atak, który nie może być usprawiedliwiony czy wytłumaczony. Łączę się w bólu i przekazuję wyrazy współczucia rodzinie ofiary, Polakom, mieszkańcom Gdańska" - napisał Skvernelis w komunikacie.

"Przekazuję wyrazy szczerego współczucia i życzenia wytrwałości rodzinie Pawła Adamowicza, a także wszystkim mieszkańcom Gdańska i Polski" - napisał z kolei Viktoras Pranckietis w imieniu swoim i członków parlamentu.

Wskazał, że Gdańsk - "miasto, w którym narodziła się 'Solidarność', bardzo chętnie odwiedzany przez turystów z Litwy – pogrążony jest dzisiaj w tragicznym smutku".

"Pozostaniesz w naszej pamięci"

"Żegnaj Pawle, pozostaniesz w naszej pamięci" - napisał na Twitterze były prezydent Lech Wałęsa.

"Odszedł człowiek Solidarności. Człowiek, który niósł ze sobą wartości Sierpnia'80. Dialog, otwartość na drugiego człowieka, przyzwoitość. Cześć Jego Pamięci" - to reakcja Władysława Frasyniuka, działacza opozycji w PRL.

Żegnają prezydenci z Trójmiasta

"Trudno uwierzyć w śmierć Przyjaciela. Całe życie poświęcił walce i pracy o wolność i demokrację. Od kilku lat, do samego końca, w sposób szczególny apelował o wzajemny szacunek ludzi, walczył o otwartość i tolerancję..." - napisał w oświadczeniu prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Podkreślił, że "odszedł wspaniały Ojciec, Mąż, Syn, Prezydent Gdańska". "Prezydent Miasta, które całkowicie zmieniło swoje oblicze dzięki pracy Pawła Adamowicza. Pawle, zawsze będziesz z nami" - zaznaczył Karnowski.

- Od niedzielnego wieczoru wszyscy mieliśmy nadzieję, że Paweł wygra tę batalię, że wygra walkę o życie - powiedział w rozmowie z TVN24 prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. - To niezwykle smutna, dołująca wiadomość, która tego popołudnia dzisiaj dociera do nas. Pogrążony w smutku nie tylko Gdańsk, Pomorze - cała Polska - podkreślił.

"Cios dla nas wszystkich"

"Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest ciosem dla nas wszystkich. Pokój Jego duszy. Bądźmy myślami z Jego Rodziną i Bliskimi" - podkreśliła w poniedziałek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

"Potrzebujemy wspólnej modlitwy i refleksji"

"W imieniu Konfederacji Episkopatu Polski składam wyrazy współczucia żonie, dzieciom i tym wszystkim, których dotknęła śmierć śp. Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska" – napisał przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki. Jak dodał, zamach na prezydenta Gdańska i jego śmierć wstrząsnęły całym społeczeństwem, wierzącymi i niewierzącymi, ludźmi o różnych poglądach politycznych. "Miłosiernego Boga proszę o życie wieczne dla Zmarłego i ukojenie bólu wszystkich pogrążonych w żałobie (...). W tych trudnych momentach wszyscy potrzebujemy jedności i wspólnoty. Potrzebujemy wspólnej modlitwy i refleksji, aby już nigdy więcej nie powtórzyły się podobne wydarzenia" – zaznaczył abp Gądecki.

Autor: js//rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości