Polska

"Prezydent nie konsultuje projektów, ale wierzę w jego dobrą wolę"

Polska

[object Object]
Wiceminister sprawiedliwości o kontaktach z Kancelarią Prezydentatvn24
wideo 2/21

- Nie wyobrażam sobie, żeby konsultacji nie było, tym bardziej, że Ministerstwo Sprawiedliwości ma obowiązek zająć stanowisko. Mam nadzieję, że prezydent wie, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości są potrzebne - powiedział w "Jeden na jeden" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Odniósł się w ten sposób do przygotowywanych w Kancelarii Prezydenta projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Patryk Jaki stwierdził, że relacje na linii Pałac Prezydencki - Ministerstwo Sprawiedliwości są "poprawne". Dodał, że obecnie kontaktów nie ma, prezydent nie konsultuje swoich projektów z resortem.

"Wierzę w dobrą wolę pana prezydenta"

- W tej chwili ciężar przygotowań projektów zmian w sądownictwie spoczywa na panu prezydencie - dodał wiceminister.

Przyznał jednocześnie, że wierzy, iż projekty będą konsultowane na późniejszym etapie, gdy prezydent je przygotuje.

- Nie wyobrażam sobie, żeby takich konsultacji nie było, tym bardziej, że Ministerstwo Sprawiedliwości ma obowiązek zająć stanowisko do takich projektów. Ale wierzę w dobrą wolę pana prezydenta - stwierdził Jaki.

"Mam nadzieję, że prezydent wie, iż zmiany są potrzebne"

Według doniesień medialnych projekty w Kancelarii Prezydenta przygotowuje Michał Królikowski, były wiceminister sprawiedliwości w drugim rządzie Donalda Tuska. Portal tvn24.pl próbował potwierdzić te doniesienia. Kancelaria Prezydenta odmówiła komentarza, nie zaprzeczając jednak, że autorem ustaw jest Królikowski.

Wiceminister Jaki powiedział, że uznaje kompetencje profesora Królikowskiego. - Aczkolwiek przyznaję, że w poprzedniej kadencji, jak byłem w opozycji, a on był w rządzie PO, to fundamentalnie się w wielu sprawach z nim nie zgadzałem - przyznał. Jak wyjaśnił, pole sporu stanowiło przygotowywane przez klub parlamentarny PiS zaostrzenie zapisanych w kodeksie karnym kar za gwałt. - Wtedy minister Królikowski był temu przeciwny - dodał wiceszef resortu sprawiedliwości.

"Milowy krok w zmianach"

Zaznaczył jednak, że wierzy w dobrą wolę wszystkich. - Dla nas najważniejsze jest to, aby przeprowadzać konsekwentnie i systematycznie reformy w polskim sądownictwie - podkreślił.

Jaki wyraził nadzieję, że prezydent wie, iż zmiany w wymiarze sprawiedliwości są potrzebne. Zaznaczył też, że nie zgadza się z wetami prezydenta wobec ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Jego zdaniem gdyby ich nie było, ustawy weszłyby w życie i byłby to milowy krok w zmianach w polskim sądownictwie.

Weta i inicjatywa prezydenta

Prezydent Andrzej Duda w lipcu zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział jednocześnie podjęcie własnej inicjatywy legislacyjnej w tym obszarze. W telewizyjnym orędziu po ogłoszeniu decyzji o zawetowaniu ustaw prezydent powiedział, że w najbliższym czasie przedstawi nowe wersje projektów reformujących sądownictwo.

Autor: js//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: KPRP / Krzysztof Sitkowski

Raporty:
Pozostałe wiadomości