Polska

Patrioty opuszczą Polskę nocą

Polska

Aktualizacja:
WikipediaKoniec pobytu w Polsce

Bateria Patriotów opuści Polskę pod osłoną ciemności. Pociąg z uzbrojeniem ruszy w piątek o godzinie trzeciej nad ranem. – Natomiast żołnierze wylecą w drogę powrotną samolotem z lotniska w Gdańsku – powiedział rzecznik baterii kpt. Janusz Szczypiór.

Oficer zastrzega jednak, że termin może w ostatniej chwili ulec zmianie.

Pokaz okresowy

Patrioty stacjonują w Polsce okresowo. Za każdym razem jest to inna bateria rakiet z tego samego 5. batalionu wchodzącego w skład 7. Pułku Artylerii Obrony Powietrznej, znanego jako Rough Riders.

Bateria numer trzy, która przebywa obecnie w Toruniu, jest pierwszą w wersji uzbrojonej. Przyjechała do Polski w listopadzie. Początkowo była w Morągu, a następnie trafiła do Torunia.

Do 2012 r. baterie systemu obrony powietrznej Patriot mają rotacyjnie stacjonować w Polsce w wersji ćwiczebnej, po roku 2012 przewiduje się pobyt baterii z rakietami bojowymi.

Sojusznicze wsparcie

Stacjonowanie w Polsce Patriotów wiąże się z umową z 2008 r. o ulokowaniu na terytorium Polski elementów amerykańskiej „tarczy antyrakietowej”. Warunkiem stawianym przez stronę polską w negocjacjach było wzmocnienie obrony powietrznej Polski. Według zapewnień MON, z czasem będzie możliwe włączenie amerykańskiej baterii w nasz system.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości