TVN24 | Polska

Park Narodowy Gór Stołowych. Limity wejść na Szczeliniec Wielki i Błędne Skały

TVN24 | Polska

Autor:
tam
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Park Narodowy Gór Stołowych
Park Narodowy Gór StołowychGoogle Earth
wideo 2/3
Google EarthPark Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych poinformował o tym, że w tym roku obowiązywać będzie limit wejść na Szczeliniec Wielki i Błędne Skały. Co godzinę będzie wpuszczanych po 400 turystów. Decyzja - jak mówi przedstawiciel parku - jest podyktowana koniecznością ratowania przyrody i komfortem zwiedzających.

Park Narodowy Gór Stołowych, który zarządza Błędnymi Skałami i masywem Szczelińca Wielkiego, poinformował, że w tym roku będą obowiązywały limity wejść w oba miejscach. Co godzinę będzie tam wpuszczanych po 400 zwiedzających.

"Kto gościł u nas w ostatnich dwóch sezonach turystycznych, ten wie jakie ilości turystów potrafią jednocześnie pojawić się w jednym miejscu" - napisano na profilu parku w mediach społecznościowych. I dodano, że duża liczba turystów powoduje nie tylko chaos, ale też m.in. zaśmiecenie terenu PNGS, "siwienie głów oczekujących w kolejce po bilet wstępu", "dyskomfort podczas zwiedzania" i "migrację fauny z powodu ekstremalnie nasilonej antropopresji".

Czytaj też: Korki na drodze, tłumy na szlakach i apel do turystów. "Pamiętajcie, że żyjemy w czasach tajemniczej zarazy"

Park Narodowy Gór Stołowych: bilety najlepiej kupić przez internet

"Preferowanym przez nas sposobem jest zakup biletów za pośrednictwem strony internetowej. Wejściówki na trasę turystyczną można również zakupić w kasie biletowej znajdującej się przy obiekcie, ale w kasie odbywa się sprzedaż z puli, które nie zostały wykorzystane w dystrybucji online. Brak dostępnych biletów w kasie może spowodować, że turysta nie będzie miał możliwości wejścia na trasę" - podano na stronie internetowej parku.

Czytaj też: Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt Gór Stołowych, jest wyższy niż sądzono. Aż o trzy metry

Robert Rogala z biura organizacyjnego PNGS przypomniał, że płatny jest też tam postój samochodów, a liczba miejsc jest ograniczona. - Warto przez internet wykupić miejsce parkingowe. W ostatnich latach zarówno Błędne Skały, jak Szczeliniec Wielki odwiedzało tak wiele turystów, że ograniczenie i wprowadzenie limitów jest konieczne, by zapewnić zwiedzającym komfort oraz ratować przyrodę - powiedział Rogala. Sezon w Błędnych Skałach i Szczelińcu Wielkim rozpoczyna się 25 kwietnia.

Czytaj też: Na parkingi w rejonie Morskiego Oka tylko z e-biletem

Błędne Skałyarch. prywatne/ tam
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tam

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości