Tęczowe flagi na ambasadach w Warszawie. "Prawa człowieka są uniwersalne!"

TVN24 | Polska

Autor:
momo//rzw
Źródło:
tvn24.pl
Władze mówią o Polsce bez LGBTTVN24
wideo 2/5
TVN24Władze mówią o Polsce bez LGBT

"Parady Równości nie będzie, ale nie ustajemy w wysiłkach na rzecz ochrony przed przemocą i dyskryminacją" - oświadczyła ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie. "Dziś jesteśmy myślami ze środowiskiem LGBTI+. Prawa człowieka są uniwersalne!" - napisała na Twitterze ambasada USA w Polsce. Tegoroczna Parada Równości została odwołana w związku z pandemią.

"Warszawska Parada Równości odbywałaby się dziś, gdyby nie COVID-19" - napisała w sobotę na Twitterze ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Wpis opatrzyła zdjęciem tęczowych flag zamieszczonych na budynkach placówki dyplomatycznej. "Przedstawiciele naszej Ambasady dołączyli do Parady w ubiegłym roku. Dziś jesteśmy myślami ze środowiskiem LGBTI+. Prawa człowieka są uniwersalne!" - czytamy w tweecie.

Tęczowa flaga nad ambasadą Wielkiej Brytanii

Tęczowa flaga przez cały weekend będzie powiewać także nad ambasadą Wielkiej Brytanii w Warszawie. "W ten sposób świętujemy Miesiąc Dumy LGBT" - napisał na Twitterze brytyjski ambasador Jonathan Knott.

Placówka dyplomatyczna podkreśliła, że co roku bierze udział w warszawskiej Paradzie Równości. "Parady nie będzie, ale my nie ustajemy w wysiłkach na rzecz ochrony przed przemocą i dyskryminacją ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową" - oświadczyła na Twitterze. "W duchu Pride Month (Miesiąca Dumy - red.) dołączamy do brytyjskich ministerstw i ambasad na całym świecie i zmieniamy swoje zdjęcie profilowe na wersję tęczową!" - dodano.

XX Parada Równości odwołana

W kwietniu organizatorzy poinformowali, że tegoroczna warszawska Parada Równości została odwołana.

"Pomimo ogromnego nakładu pracy, którą zespół naszych wolontariuszek i wolontariuszy włożył dotychczas w przygotowania do tego największego święta równości, miłości i akceptacji, najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich uczestniczących w Paradzie Równości. Zgodnie z zaleceniami i wytycznymi służb i władz, XX Parada Równości nie może odbyć się w najbliższym czasie" - napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie Parady.

Miesiąc Dumy

Czerwiec jest międzynarodowym Miesiącem Dumy LGBT. Został on ustanowiony dla upamiętnienia zamieszek, które wybuchły 28 czerwca w 1969 w Greenwich Village w Nowym Jorku i rozpoczęły ruch walki o prawa osób LGBT. Z tej okazji co roku w czerwcu na całym świecie odbywa się wiele imprez, w tym Parady Równości. W tym roku wiele z nich musiało zostać odwołanych w związku z pandemią COVID-19.

CZYTAJ WIĘCEJ W MAGAZYNIE TVN24: ZAMIESZKI, KTÓRE ZMIENIŁY WSZYSTKO >>>

"Szczęśliwego Miesiąca Dumy!" - napisało na Twitterze dowództwo armii USA w Europie. "Ludzie są naszym największym atutem, a różnorodność czyni nas silniejszymi!" - podkreślono we wpisie.

Z okazji Miesiąca Dumy oficjalne konta brytyjskich instytucji na Twitterze, w tym Biura Spraw Zagranicznych i brytyjskiego premiera, ustawiły jako zdjęcia profilowe tęczową flagę.

Brytyjskie instytucje uczciły Miesiąc Dumy LGBT Twitter/@foreignoffice

Autor:momo//rzw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: @USEmbassyWarsaw