Para prezydencka spocznie na Wawelu. W nocy zamontowano nowy sarkofag

Polska


W piątek wieczorem odbędzie się ponowny pochówek Lecha i Marii Kaczyńskich. Para prezydencka spocznie na Wawelu po ekshumacji dokonanej w nocy z poniedziałku na wtorek. W uroczystości weźmie udział m.in. najbliższa rodzina oraz prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą i premier Beata Szydło.

Jak poinformował ks. prałat Zdzisław Sochacki, proboszcz wawelskiej katedry, ceremonia rozpocznie się o godz. 18.45. Wtedy przed katedrą metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz odmówi modlitwę za duszę Lecha i Marii Kaczyńskich.

Następnie trumny z ciałami pary prezydenckiej zostaną zniesione do krypty św. Leonarda. Nie będzie bił dzwon Zygmunt.

- O godz. 19.00 rozpocznie się msza święta za zmarłych. Po niej trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich zostaną przeniesione do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów i tam będzie ostatnia stacja: przy grobie – powiedział o liturgii ks. Sochacki.

Przewidziano, że w nabożeństwie będzie uczestniczyć od 30 do 50 osób. - Będą to uroczystości o charakterze prywatnym, mimo że będzie w nich brał udział pan prezydent, pani premier i przedstawiciele parlamentu i rządu - podkreślił.

Ponowny pochówek pary prezydenckiej odbędzie się z asystą wojskową. Liturgii będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, on także wygłosi homilię. Uroczystość będzie miała charakter zamknięty, na Wzgórze Wawelskie nie wejdą ani dziennikarze ani osoby, które nie figurują na liście uczestników uroczystości.

Nowy sarkofag

Lech i Maria Kaczyńscy spoczną w nowym, wykonanym z białego karraryjskiego marmuru sarkofagu zaprojektowanym przez Martę Witosławską i Marka Moderaua. Grobowiec zamontowano w nocy z czwartku na piątek.

Sarkofag będzie ok. 10 cm krótszy i 10 cm węższy od poprzedniego. Pojawią się na nim elementy, których nie było: wykute w kamieniu godło, daty urodzin i śmierci oraz dodatkowy krzyż na jednej z bocznych ścian. Imiona i nazwiska pary prezydenckiej zostaną zapisane tak jak na pierwszym sarkofagu: Lech Aleksander Kaczyński i Maria Helena Mackiewicz-Kaczyńska.

Poprzedni – wykonany z onyksu sarkofag został zdemontowany i tym samym transportem, którym przywiezione zostaną elementy nowego ma być przewieziony do Warszawy i przekazany rządowi. Nie wiadomo, jaki będą jego dalsze losy.

Pierwsza z 83 ekshumacji

Ekshumacja Lecha i Marii Kaczyńskich była pierwszą z 83 zaplanowanych przez prokuraturę w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej. Odbyła się w nocy z poniedziałku na wtorek, byli przy niej obecni członkowie rodziny pary prezydenckiej: Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska.

Badania ciał pary prezydenckiej prowadził 14-osobowy międzynarodowy zespół ekspertów w pomieszczeniach udostępnionych przez Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Autor: ts/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: