Polska

Papież wybrał Kraków. Światowe Dni Młodzieży w 2016 odbędą się w Polsce

Polska

Papież wybrał Kraków. Światowe Dni Młodzieży w 2016 odbędą się w Polsce
tvn24W 2016 Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie

W 2016 roku Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie - ogłosił papież Franciszek. - To dla nas radość, wyróżnienie i zobowiązanie - skomentował metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz.

Papież ogłosił decyzję w czasie mszy na plaży Copacabana w Rio de Janeiro, która kończy tegoroczne Światowe Dni Młodzieży. We wspólnym nabożeństwie wzięły udział trzy miliony osób.

Z oficjalnym zaproszeniem na pielgrzymkę do Polski kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz zwrócili się do papieża 15 marca podczas spotkania Kolegium Kardynalskiego.

- Byłoby wspaniale, gdyby w 2016 r., kiedy mija 1050 lat od chrztu Polski, nadrobić dług historii, kiedy tamci rządzący (władze PRL - red.) nie puścili Pawła VI i stał pusty fotel z kwiatami w Częstochowie. Po 50 latach, byłoby to wyrównanie tamtej zaległości - mówił wtedy metropolita warszawski, kard. Nycz. Wtedy też duchowni zaproponowali, by Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku odbyły się w Krakowie.

Jak podkreślił w TVN24 franciszkanin o. Jan Szewek, rok 2016 to szczególna data, ale nie tylko ze względu na rocznicę chrztu Polski. - Wtedy będzie mijać 25 lat od spotkania młodych na Jasnej Górze, a także 30 lat od pierwszych Światowych Dni Młodzieży - powiedział.

"Skoro Częstochowa dała radę, to my też damy"
"Skoro Częstochowa dała radę, to my też damy"TVN24 - kanały tematyczne - żródło

Radość w Krakowie

Wiadomość z radością przyjął metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

"To dla nas radość, wyróżnienie i zobowiązanie. W tym samym roku obchodzić będziemy także 1050. rocznicę Chrztu Polski. Razem z całym Kościołem w Polsce cieszę się, że Ojciec Święty przyjął propozycję i zaproszenie, skierowane do Niego przez najwyższe władze Rzeczypospolitej Polskiej oraz Episkopat Polski" - stwierdził arcybiskup w oficjalnym oświadczeniu.

W ten sposób papież "spełnił pragnienie tak wielu młodych ludzi, którzy od dawna chcieli świętować swoją wiarę w ojczyźnie i mieście Karola Wojtyły. On właśnie z Krakowa wyruszył do Wiecznego Miasta w październiku 1978 roku i już jako Biskup Rzymu – jako Jan Paweł II – zapoczątkował Światowe Dni Młodzieży" - napisał duchowny.

Jak dodał, "już dzisiaj Polska i Kraków otwierają na oścież serca, by za trzy lata przyjąć młodych pielgrzymów z Papieżem Franciszkiem na czele". "Ojcze Święty Franciszku, czekamy na Ciebie oraz na Twoich i naszych młodych przyjaciół z całego świata" - stwierdził kard. Dziwisz.

Kraków cieszy się z decyzji Franciszka
Kraków cieszy się z decyzji Franciszkatvn24

Polska gospodarzem po raz drugi

Światowe Dni Młodzieży to spotkania, których inicjatorem był papież Polak. Pierwsze odbyły się w marcu 1986 roku w Rzymie, pod hasłem: "Abyście umieli zdać sobie sprawę z nadziei, która jest w was". Rok wcześniej doszło do spotkania młodych z Janem Pawłem II na Placu św. Piotra z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży.

Kolejne ŚDM celebrowane w wymiarze międzynarodowym miały miejsce w Buenos Aires (1987) i Santiago de Compostela (1989). W 1991 roku gospodarzem była Częstochowa. Następne zorganizowano w Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997), Rzymie (2000), Toronto (2002), Kolonii (2005), Sydney (2008), Madrycie (2011). Ostatnie odbyły się w Rio de Janeiro.

Zygmunt zabił na cześć organizacji Światowych Dni Młodzieży 2016
Zygmunt zabił na cześć organizacji Światowych Dni Młodzieży 2016tvn24

Autor: rf//kdj/zp / Źródło: tvn24, www.sdm.org.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości