Polska

"Papież trochę przesadza. Nie wiem, gdzie ci Piłaci"

Polska

"Papież trochę przesadza. Nie wiem, gdzie ci Piłaci"
tvn24Wojciech Eichelberger był gościem "Faktów po Faktach"

Europa do tej pory wykonała ogromny wysiłek w asymilowaniu fali uchodźców. Papież trochę przesadza - powiedział w "Faktach po Faktach" Wojciech Eichelberger, psycholog, coach i trener, dyrektor Instytutu Psychoimmunologii. Odniósł się w ten sposób do słów papieża Franciszka ws. uchodźców.

- Krzyż Chrystusa widać w twarzach dzieci, kobiet i wszystkich wycieńczonych i wystraszonych, którzy uciekają przed wojnami oraz przemocą i często nie znajdują nic oprócz śmierci i tylu Piłatów, umywających ręce - mówił papież Franciszek nawiązując do losu uchodźców w Wielki Piątek podczas Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum.

Zdaniem psychologa Wojciecha Eichelbergera, "papież trochę przesadza". - Europa do tej pory wykonała ogromny wysiłek w asymilowaniu fali uchodźców. Wiele w tej sprawie zostało zrobione - powiedział. - Nie wiem, gdzie ci Piłaci - dodał.

Jak powiedział, być może państwa byłego obozu socjalistycznego "umywają ręce w pewnym sensie", ale z drugiej strony trudno nie brać pod uwagę argumentów, że "nie myśmy nabroili na Bliskim Wschodzie i to nas nie dotyczy".

Zwrócił jednak uwagę, że to kardynalny błąd, jeśli ktoś myśli, że na dłuższą metę "można przetrwać we własnej chałupie, kiedy się wieś pali". - Jak się wieś pali, to wszyscy biegną i gaszą gdziekolwiek się pali. Jeśli zamkniemy się we własnej chałupie, to i wieś się spali i nasza chałupa się spali - dodał.

Jak powiedział, potrzeba raczej więcej solidarności, więcej gotowości i otwartości.

Autor: js/mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości