Polska

Papież na Franciszkańskiej. Przemówił do młodych z okna papieskiego

Polska

[object Object]
Papież Franciszek w Polscetvn24
wideo 2/22

Papież Franciszek spotkał się w środę wieczorem z tłumem młodych ludzi, którzy zgromadzili się pod słynnym papieskim oknem przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie. - Dobry wieczór - rozpoczął papież po polsku.

22:03

To wszystko na dziś - dziękujemy za śledzenie naszej relacji z pierwszego dnia papieskiej pielgrzymki. Jednocześnie zapraszamy do tvn24.pl na relacje z kolejnych dni wizyty Franciszka w Polsce.

22:01

Po spotkaniu z Franciszkiem w oknie papieskim pielgrzymi powoli opuszczają Franciszkańską. Ulice są zatłoczone, policja musiała torować drogę karetce wiozącej jedną z osób, która zasłabła podczas oczekiwania na papieża. Niektórzy pielgrzymi narzekają na zmęczenie.

21:56

W tłumie pielgrzymów w Krakowie była premier Beata Szydło.

Dziękujemy Ojcze Święty pic.twitter.com/1XiQA09Z2L— Beata Szydło (@BeataSzydlo) July 27, 2016

21:35
Całe spotkanie Franciszka z pielgrzymami na Franciszkańskiej
Całe spotkanie Franciszka z pielgrzymami na Franciszkańskiejtvn24
21:33

21:29
Tłumy młodzieży pod oknem papieskimtvn24
21:23

- Módlcie się za mnie - zakończył Franciszek.

21:23

- Jutro się zobaczymy. Teraz was żegnam. Teraz bądźcie szczęśliwi i radośni. To jest nasz obowiązek. Tych, którzy idą za Jezusem. I proszę, nie róbcie za dużo hałasu w nocy i teraz przyjmijcie błogosławieństwo - powiedział na koniec papież i pobłogosławił zebranych pod oknem papieskim.

21:21

21:20

- Powinniśmy się przyzwyczaić do dobrych i złych rzeczy. Życie jest takie, kochani młodzi. Ale jest jedna rzecz, w którą nie powinniśmy nigdy wątpić - wiara tego chłopaka, tego naszego przyjaciela, który pracował tyle dla tych ŚDM. Ta wiara zaprowadziła go do Jezusa i teraz jest w niebie, patrząc na nas. To jest wielka łaska - powiedział papież.

21:18

Przypomniał, że w listopadzie u wolontariusza lekarze zdiagnozowali raka. - Nie mogli nic zrobić. Jedynie amputować nogę. Chciał żyć podczas przyjazdu papieża. Miał zarezerwowane miejsce w tramwaju papieża. Zmarł 2 lipca - powiedział Franciszek. - Pomyślmy o naszym przyjacielu z naszej ludzkiej drogi życia - powiedział papież i poprosił o modlitwę. - On jest tutaj z nami - dodał.

21:17

Franciszek poprosił o chwilę ciszy, a następnie przedstawił sylwetkę wolontariusza pracującego przy organizacji ŚDM, który przez raka stracił nogę, a który zmarł 2 lipca. - Muszę powiedzieć jedną rzecz, która zasmuci wasze serca. Proszę o ciszę. To coś o jednym z was. Miał 22 lata, studiował grafikę i porzucił pracę, by być wolontariuszem ŚDM. I wszystkie te rysunki na flagach są jego. Obrazy świętych patronów, odznaki pielgrzymów, które ozdabiają miasto. Właśnie w tej pracy odnalazł swoją wiarę - mówił papież o Macieju Szymonie Cieśli.

21:16

- Pozdrawiam was, widząc tyle entuzjazmu i radości - rozpoczął papież przemówienie.

21:15

Papież rozpoczął przemówienie do młodzieży.

Papież Franciszek na Franciszkańskiej
Papież Franciszek na Franciszkańskiejtvn24
21:02

Papieskie okno otworzyło się.

20:57

20:43

Tysiące pielgrzymów czekają na papieża Franciszka pod oknem papieskim. Gdy papież jechał na Franciszkańską, tłumy młodych ludzi biegły przez Planty, by go zobaczyć. Na drodze przejazdu papieża słychać było okrzyki: "Papa Francesco! Papa Francesco!".

20:38

Premier Szydło czeka z wiernymi pod oknem papieskim.

20:33

20:29
Biskup Pieronek o spotkaniu papieża Franciszka z polskimi biskupami
Biskup Pieronek o spotkaniu papieża Franciszka z polskimi biskupamitvn24
20:17

20:10

Tłumy na trasie przejazdu papieża przez Kraków.

20:07

Papież dotarł na Franciszkańską 3. Tłumy wiernych śpiewają pieśni religijne.

20:06

20:05

Papież chciał nam przekazać, byśmy głębiej patrzyli na człowieka. Mówił, że Kościół powinien być skromniejszy - bp. Pieronek.

20:03

Bp. Pieronek: papież mówił, że człowiek musi być przygotowany na to, by pomóc drugiemu człowiekowi, który już nic nie jest warty.

20:02

20:01

Ojciec święty odniósł się szeroko do tematu migrantów. Mówił, że każdy kraj musi wypracować swoją metodę odpowiedzi na ten problem - bp. Pieronek.

20:01

Biskup Pieronek: Franciszek mówił, że Kościół musi być bardzo blisko każdego człowieka.

19:59

Biskup Tadeusz Pieronek: spotkanie papieża z biskupami było jak spotkanie rodzinne. Nie przemawiał, poprosił biskupów, by zadawali pytania. Przez ponad godzinę papież odpowiadał na nie.

19:57

Premier Szydło na ulicach Krakowa.

Pielgrzymi śpiewają, premier klaszcze
Pielgrzymi śpiewają, premier klaszcze@PremierRP/twitter.com
19:56

Papieża w drodze na Franciszkańską pozdrawiają wiwatujące tłumy.

19:52

Franciszek jedzie do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3.

19:51

Zakończyło się spotkanie papieża z biskupami.

19:46

19:37

Premier Szydło spotkała się na ulicach Krakowa z pielgrzymami.

19:11

19:06

Przed spotkaniem z biskupami papież rozmawiał z prezydentem Dudą.

19:01

18:51

18:42

18:39

Papież w drodze na spotkanie z biskupami.

Papież Franciszek w drodze na spotkanie z polskimi biskupami w Katedrze na Wawelu
Papież Franciszek w drodze na spotkanie z polskimi biskupami w Katedrze na Wawelutvn24
18:36

Trwa spotkanie papieża Franciszka z polskimi biskupami.

18:33

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Stanisław Gądecki: My, polscy biskupi pragniemy wyrazić naszą głęboką wdzięczność za Twoją troskę o ludzkość, o Kościół, o naszą Ojczyznę.

18:32

Kard. Dziwisz: Ojcze Święty, witamy i cieszymy się, że jesteś między nami.

18:32

18:31

Na spotkaniu Franciszka z biskupami przemawia metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

18:28

Rozpoczęło się spotkanie papieża z polskimi biskupami.

18:26

18:21

Biskupi czekają już na papieża w Katedrze.

18:21

Papież wchodzi do Katedry Wawelskiej na spotkanie z biskupami.

Rozdzwonił się dzwon Zygmunt, który bije podczas świąt kościelnych i w najważniejszych dla Polaków chwilach.

18:18

Zakończyło się spotkanie papieża z prezydentem Dudą.

18:11

18:03

18:02
Papież Franciszek o św. Janie Pawle II
Papież Franciszek o św. Janie Pawle IITVN 24
18:01

17:57

17:56

Całe przemówienie prezydenta Dudy:

17:54

Trwa również spotkanie premier Szydło z watykańskim sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem.

17:50

Rozpoczęło się zamknięte spotkanie papieża i prezydenta Dudy.

17:47

Teraz papież spotka się z prezydentem Dudą - ta prywatna rozmowa odbędzie się w Sali Pod Ptakami.

W tym czasie na pierwszym piętrze wawelskiego zamku premier Szydło spotka się z watykańskim sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem.

17:45
Papież: zgoda, pomimo różnorodności poglądów, jest drogą do osiągnięcia dobra
Papież: zgoda, pomimo różnorodności poglądów, jest drogą do osiągnięcia dobraTVN 24
17:44

Papież na Wawelu: Naród polski może liczyć, tak jak to było w całej jego długiej historii, na współpracę Kościoła katolickiego, aby w świetle zasad chrześcijańskich, które go inspirują i które ukształtowały dzieje i tożsamość Polski, umiał w zmienionych warunkach historycznych postępować na swej drodze, wierny swoim najlepszym tradycjom i pełen ufności i nadziei, także w chwilach trudnych. Ponawiając wyrazy mojej wdzięczności, życzę Panu i wszystkim tu obecnym spokojnej i owocnej służby dla dobra wspólnego.

17:42

- Życie musi być zawsze przyjęte i chronione - zarówno przyjęte, jak i chronione - od poczęcia aż do naturalnej śmierci, i wszyscy jesteśmy powołani, aby je szanować i troszczyć się o nie. Z drugiej strony do zadań państwa, Kościoła i społeczeństwa należy towarzyszenie i konkretna pomoc wszystkim, którzy znajdują się w sytuacji poważnej trudności, aby dziecko nigdy nie było postrzegane jako ciężar, lecz jako dar, a osoby najsłabsze i najuboższe nigdy nie były pozostawiane samym sobie - papież Franciszek.

17:40

17:38

Papież Franciszek: "Świadomość przebytej drogi i radość z powodu osiągniętych celów dają siłę i pokój wewnętrzny, aby sprostać wyzwaniom chwili obecnej, wymagającym odwagi prawdy i stałego zaangażowania etycznego, aby procesy decyzyjne i operacyjne, a także relacje międzyludzkie zawsze szanowały godność osoby. Obejmuje to każdy rodzaj działania: także gospodarkę, relację ze środowiskiem i sposób zarządzania złożonym zjawiskiem migracyjnym. Ta ostatnia kwestia wymaga dodatkowo mądrości i miłosierdzia, aby przezwyciężyć lęki i zrealizować największe dobro."

Papież Franciszek na Wawelu
17:36

17:35

W codziennym życiu każdej osoby, podobnie jak każdego społeczeństwa istnieją jednak dwa rodzaje pamięci: dobra i zła, pozytywna i negatywna. Dobrą pamięcią jest ta, którą Biblia ukazuje nam w Magnificat, kantyku Maryi uwielbiającej Pana i Jego zbawcze dzieło. Pamięcią negatywną jest natomiast ta, która spojrzenie umysłu i serca obsesyjnie koncentruje na złu, zwłaszcza popełnionym przez innych. Spoglądając na wasze najnowsze dzieje, dziękuję Bogu, że potrafiliście sprawić, by przeważyła dobra pamięć: na przykład obchodząc 50-lecie wzajemnie ofiarowanego i przyjętego przebaczenia pomiędzy episkopatami polskim i niemieckim po drugiej wojnie światowej. Papież Franciszek na Wawelu

17:33

Przemówienie papieża na Wawelu.

17:33

- Cechą charakterystyczną narodu polskiego jest pamięć. Zawsze byłem pod wrażeniem żywego zmysłu historycznego papieża Jana Pawła II. Gdy mówił o narodach, wychodził od ich dziejów, aby podkreślić ich skarby humanizmu i duchowości - papież Franciszek na Wawelu.

17:32

Franciszek: Po raz pierwszy odwiedzam Europę Środkowo-Wschodnią i cieszę się, że rozpoczynam od Polski, której synem był niezapomniany św. Jan Paweł II, inicjator i promotor Światowych Dni Młodzieży. Lubił on mówić o Europie, że oddycha ona swoimi dwoma płucami. Marzenie o nowym europejskim humanizmie ożywione jest twórczym i harmonijnym oddechem tych dwóch płuc oraz wspólną kulturą, która znajduje w chrześcijaństwie swoje najsolidniejsze korzenie.

17:31

- Dziękuję mu za wielkoduszne przyjęcie oraz uprzejme słowa - Franciszek do prezydenta Dudy.

17:31

Głos zabiera papież Franciszek.

17:30

Zakończyło się przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy.

17:30

Prezydent: jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że ojciec święty jest z nami.

17:28
Przejazd papieża ulicami Krakowa
Przejazd papieża ulicami Krakowatvn24
17:27

Prezydent: ŚDM to spotkanie, którego tradycję zapoczątkował Jan Paweł II, spotkanie, które łączy młodych ludzi we wspólnej wierze.

17:26

Prezydent: Wawel jest symbolem historii Polski, odrodzenia narodu i jego siły.

17:25

Prezydent Andrzej Duda w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej i Polaków powitał oficjalnie papieża Franciszka, który przybył do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.

17:23

17:23

Rozpoczyna się przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy.

17:19

Rozpoczęło się oficjalne powitanie papieża w Polsce.

17:18

Franciszek jest już na Wawelu. Cztery dzwony oznajmiają przybycie papieża.

17:17

17:15

Tłumy wiernych witają papieża na Wawelu.

17:14

Na Wawelu jest już premier Beata Szydło.

17:12
Papież jedzie papamobile na Waweltvn24
17:11

17:10

Na Wawelu jest już były prezydent Bronisław Komorowski. Pojawił się także prezydent Panamy Juan Carlos Varela z małżonką.

17:05

17:01

Wierni ustawili się na trasie przejazdu papieża Franciszka.

16:58

Papież Franciszek dojeżdża już na Salwator, gdzie przesiądzie się do papamobile.

16:54

16:48

16:44

16:43

16:41

Planowana trasa przejazdu papieża przez Kraków:

Trasa przejazdu papieża Franciszkamapy Google
16:40

16:39

Nieoficjalnie wiadomo, że papamobile na wizytę w Polsce wybrał sam papież. Samochód przetransportowano z Armenii, wizytowanej przez Franciszka w czerwcu br.

Pojazd kilka dni temu został przetransportowany do Powidza (woj. wielkopolskie) wojskowym samolotem transportowym przez lotników z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego. Papamobile to perłowy Isuzu D-Max, ważący blisko 3 tony. Ma podwójną kabinę, w otwartej przestrzeni zamontowano m.in. fotel wykonany z białej - włoskiej - skóry i ozdobiony papieskim herbem.

Całość zamyka szklany dach, który ma chronić papieża przed deszczem. Samochód powstał na Filipinach pod koniec 2014 r.

W papamobile Franciszek wyruszy na Wawel ulicami: Kościuszki, Zwierzyniecką, Straszewskiego i Podzamcze. Na trasie przejazdu czekają tłumy wiernych.

16:36

O godz. 17 rozpocznie się spotkanie papieża Franciszka z władzami państwowymi i korpusem dyplomatycznym na Wawelu. Przemawiać będą prezydent Duda i papież Franciszek.

16:34

16:32

16:31

Papież jedzie zwykłym samochodem - volkswagenem golfem. Dopiero na Salwatorze przesiądzie się do papamobile.

16:29

Franciszek pozdrawia zebranych wiernych.

16:28

Franciszek odjeżdża z lotniska na Wawel.

16:21

16:20

16:18

Papieża witają kolejni przedstawiciele rządu.

16:16

Premier Beata Szydło powitała papieża.

16:15

Papieża wita kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego.

16:14

16:14

Orkiestra odgrywa hymn Polski.

16:11

Orkiestra wojskowa odgrywa hymn Watykanu.

16:08

Papież pozdrawia wiernych witających go na lotnisku.

16:07

Prezydent Duda powitał papieża Franciszka.

16:07

Papież wychodzi z samolotu.

16:05

Papież Franciszek powiedział w środę w samolocie dziennikarzom towarzyszącym mu w podróży do Polski, że najbardziej właściwym słowem, by opisać to, co się dzieje na świecie, jest "wojna". - Świat jest pogrążony w wojnie, bo zatracił pokój - mówił papież. Zwracając się do ponad 70 wysłanników światowych mediów, Franciszek podkreślił, że często powtarza się ostatnio określenie "brak bezpieczeństwa". Ale jego zdaniem najbardziej właściwym słowem, by opisać to, co się dzieje, jest "wojna". - Nie bójmy się powiedzieć tej prawdy, że świat jest w stanie wojny - powtórzył Franciszek. Zastrzegł, że nie mówi o wojnie religijnej, bo - jak ocenił - "to inni chcą, żeby to była wojna religijna".

16:04

16:04

16:00

Papież wylądował.

15:58

Na papieskim samolocie flagi polska i watykańska.

15:55

Papież Franciszek przyleciał do Polski na Światowe Dni Młodzieży.

15:50

Papież Franciszek wylądował na krakowskim lotnisku.

15:49

Papieski samolot podchodzi do lądowania.

15:48

Prezydent Andrzej Duda z małżonką jest już na lotnisku.

Papież Franciszek wyleciał z włoskiego lotniska Fiumicino o godz. 14.

Razem z papieżem do Polski przylecieli członkowie Orszaku Papieskiego liczącego około 30 osób oraz 75 dziennikarzy z różnych krajów.

Przed wylotem z Watykanu papież odwiedził grób świętego Jana Pawła II, gdzie modlił się przez kilkanaście minut.

Na kilkadziesiąt minut przed wylotem na profilu Franciszka na jednym z portalu społecznościowych pojawił się wpis: "Przeżywajmy razem ŚDM w Krakowie".

Papież Franciszek zatweetował przed wylotemhttps://twitter.com/Pontifex?lang=en

Plan wizyty papieża w Polsce

O godz. 17 Franciszek ma spotkać się z władzami RP i korpusem dyplomatycznym na Wawelu. Na dziedzińcu zgromadzi się aż 800 osób, wśród nich przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, biskupów i krakowskich uczelni. Papież razem z prezydentem i małżonką wejdą na podium. Tam przemówienia wygłoszą Andrzej Duda i Franciszek.

Na dwudziestominutowe oficjalne przywitanie z Ojcem Świętym na Wawelu zostały zaproszone prezydia Sejmu i Senatu.

Następnie na godz. 17:40 zaplanowano wizytę papieża u prezydenta w Salonie Ptaków w zamku na Wawelu. Z premier Beatą Szydło w tym czasie spotka się sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

O godz. 18:15 Franciszek ma wyjechać do katedry wawelskiej, gdzie spotka się z biskupami z całej Polski. W katedrze zaplanowano też modlitwę papieża przy konfesji św. Stanisława, gdzie wystawione relikwie Jana Pawła II. Później przemówienia wygłoszą arcybiskup krakowski kard. Stanisław Dziwisz, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki i papież Franciszek. Przekazany mu również zostanie dar katedry.

O godz. 19:30 papież ma wyjechać do Domu Arcybiskupów Krakowskich. Po kolacji pozdrowi wiernych zgromadzonych przed oknem papieskim.

Światowe Dni Młodzieży

Światowe Dni Młodzieży rozpoczęły się we wtorek. Zainaugurowała je msza na krakowskich Błoniach, którą koncelebrował kard. Stanisław Dziwisz.

Mottem ŚDM jest jedno z ośmiu błogosławieństw: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Udział w Światowych Dniach Młodzieży potwierdziło rejestrując się ponad 350 tys. pielgrzymów; organizatorzy spodziewają się, że jak zawsze wiele osób przyjedzie spontanicznie. Najwięcej osób – jak szacują - może pojawić się w Campusie Misericordiae w Brzegach - nawet ok. 1,5 mln osób.

[object Object]
Premier podsumowała ŚDMtvn24
wideo 2/21

Autor: mw / Źródło: TVN24, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości