Polska

"PiS-owi wyraźnie pali się grunt pod nogami"

Polska

Adam Szłapka i Jan Kanthak w 'Tak Jest'" o komisji badającej przypadki pedofilii
Adam Szłapka i Jan Kanthak w 'Tak Jest'" o komisji badającej przypadki pedofiliitvn24
wideo 2/21

- Nie chciałbym, żeby ktokolwiek z opozycji uczestniczył w hucpie, która ma na celu rozmycie sprawy i krycie pedofilii w Kościele - ocenił w "Tak jest" w TVN24 poseł Nowoczesnej Adam Szłapka, odnosząc się do wtorkowej zapowiedzi powołania państwowej komisji do badania "wszystkich przypadków pedofilii". Rzecznik ministerstwa sprawiedliwości Jan Kanthak poinformował, że "najprawdopodobniej" to nie ten resort będzie pracował nad ustawą mającą uregulować zasady funkcjonowania komisji.

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji po wtorkowym posiedzeniu rządu przekazał, że Rada Ministrów "zajęła się powołaniem komisji państwowej do badania wszystkich przypadków pedofilii". Zaznaczył, że działania tej komisji "obejmą wszystkich, nie wykluczając Kościoła, duchownych".

Szłapka: PiS-owi wyraźnie pali się grunt pod nogami

Do tego faktu odnieśli się w "Tak jest" w TVN24 rzecznik ministerstwa sprawiedliwości Jan Kanthak i poseł Nowoczesnej Adam Szłapka.

- Na razie ta propozycja jest bardzo mglista - ocenił Szłapka.

Stwierdził, że gdyby rządzący "podchodzili do sprawy poważnie, to pochyliliby się nad propozycją Fundacji 'Nie lękajcie się' i nad projektem, który złożył Grzegorz Schetyna". Nawiązał tym samym do raportu, jaki w marcu tego roku opublikowała Konferencja Episkopatu Polski.

- Nie chciałbym, żeby ktokolwiek z opozycji uczestniczył w hucpie, która ma na celu rozmycie sprawy i krycie pedofilii w Kościele - mówił.

- PiS-owi wyraźnie pali się grunt pod nogami w tej sprawie - ocenił Szłapka. - Tutaj najważniejsze są intencje. Gdyby intencje były w porządku, to jakiekolwiek działania byłyby podjęte, kiedy ta sprawa już wybuchła. Kiedy był już raport Episkopatu Polski, gdzie sam Episkopat przyznał się, że miał setki problemów - dodał, odwołując się do poniedziałkowych dwóch propozycji powołania komisji w tej sprawie. Jedną przedstawił lider PO Grzegorz Schetyna, a drugą - fundacja "Nie lękajcie się" oraz stowarzyszenie "Lepszy Gdańsk".

Kanthak: bardzo szczegółowy projekt, nad którym trzeba się zastanowić

Jan Kanthak poinformował że "najprawdopodobniej" to nie ministerstwo sprawiedliwości będzie pracowało nad ustawą, która regulowałaby zasady funkcjonowania komisji. Nie precyzował jednak, który resort miałby się zająć jej przygotowaniem.

Na pytanie, czy komisja miałaby dostęp do archiwów kościelnych, odpowiedział, że "to jest bardzo szczegółowy projekt, nad którym trzeba się zastanowić".

- Myślę, że będzie miejsce dla różnych fundacji, które się zajmują kwestią przestępczości seksualnej - dodał, dopytywany, czy w komisji, o której mówił premier, pojawią się zaproszenia dla przedstawicieli fundacji społecznych zajmujących się pomocą ofiarom.

Rzecznik ministerstwa sprawiedliwości dodał, że "praca nad takim ciałem (jak komisja - red.) jest bardzo skomplikowana, żeby ją uregulować w ramach państwa".

Kanthak, komentując publiczną debatę nad odpowiedzialnością Kościoła za tuszowanie pedofilii w jego szeregach, mówił że politycy Koalicji Europejskiej i innych ugrupowań "próbują zrównywać kwestię pedofilii z Kościołem i księżmi".

Autor: mjz/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | TVN24

Pozostałe wiadomości