Polska

Państwo wypowiada wojnę e-papierosom. "Są szalenie niebezpieczne"

Polska

tvn24 Sejm zniechęca do e-papierosów

Koniec z elektronicznym dymkiem. Sejm przegłosował w środę zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych. Będą traktowane jak tradycyjny tytoń, czyli – między innymi – dozwolone od lat 18. Ustawa ma zacząć obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia. Materiał "Faktów" TVN.

Sejm uchwalił właśnie przepisy, które zakazują palenia e-papierosów w miejscach publicznych, a więc na przystankach, restauracjach czy miejscach pracy. Pozostanie palenie ich w palarniach.

"To nie widzimisię"

- Są one (e-papierosy) szalenie niebezpieczne. Ilość prac naukowych dot. szkodliwości e-papierosów rośnie w tempie geometrycznym. To nie jest tak, że podejmujemy decyzje w oparciu o własne widzimisię. My analizujemy wszystko, co się dzieje w tej chwili w nauce - argumentuje Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia.

Przez długi czas wszyscy myśleli, że e-papierosy są mniej szkodliwe niż zwykłe papierosy. Jednak dziś największym problemem jest to, że państwo nie ma żadnej kontroli nad tym, jakie mają one skład chemiczny. - Co dokładnie znajduje się w liquidach wie tak naprawdę tylko i wyłącznie producent - przyznaje dr Łukasz Minarowski, pulmonolog z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

To również ma się zmienić, bo skład ma być teraz zgłaszany organom państwa i badany.

Pewne jest, że większość e-papierosów zawiera jednak nikotynę. - Trzeba pamiętać, że nikotyna jest tym samym związkiem, tak samo uzależniającym, i tak samo toksycznie działa na nasz organizm (co nikotyna zawarta w zwykłym tytoniu) - mówi Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

E-papierosy jak zwykłe

I dlatego od nowego roku będą mogły je kupić tylko osoby pełnoletnie. Bo to właśnie wśród młodzieży e-papierosy są wyjątkowo popularne. Nowe przepisy zakazują również ich sprzedaży w internecie oraz wprowadzają całkowity zakaz reklamy. Na opakowaniach będą też musiały znaleźć się ostrzeżenia znane z opakowań tradycyjnych papierosów.

Więcej materiałów na stronie "Faktów" TVN.

Autor: mm/gry / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości