Palikot o arcybiskupie: cham. Kempa chce kary

Polska

TVN24Beata Kempa domaga się ukarania Janusza Palikota

Posłanka Beata Kempa z Solidarnej Polski chce, by komisja etyki poselskiej ukarała Janusza Palikota za - jej zdaniem - skandaliczną wypowiedz pod adresem o. Tadeusza Rydzyka oraz arcybiskupa Józefa Michalika. Palikot w Radiu Zet powiedział, że "Michalik jest takim samym chamem jak Rydzyk".

Wniosek do komisji etyki poselskiej w sprawie Palikota Kempa skierowała we wtorek.

Chodzi o wtorkową wypowiedź polityka w programie Moniki Olejnik "Gość Radia ZET". Palikot na uwagę, że dyrektor Radia Maryja nie lubi posłanki Ruchu Anny Grodzkiej mówił: "Często księża są chamami, polski ksiądz prowincjonalny to bardzo często taki cham, prostak, niewykształcony, który sobie pozwala na tego typu wypowiedzi (....). Michalik jest takim samym chamem jak Rydzyk".

"Poseł Janusz Palikot swoją skandaliczną wypowiedzią w Radiu ZET na temat polskiego kleru, jak również na temat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Józefa Michalika oraz ojca Tadeusza Rydzyka naruszył zasadę dbałości o dobre imię Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej" - napisała Kempa we wniosku adresowanym do szefowej komisji etyki poselskiej Elżbiety Witek (PiS).

Kempa: to karygodne

Według Kempy chodzi o złamanie jednej z Zasad Etyki Poselskiej, która mówi, że poseł powinien unikać zachowań mogących godzić w dobre imię Sejmu i powinien szanować godność innych osób.

W ocenie posłanki, wypowiedź Palikota łamie wszystkie normy kulturowe i obyczajowe oraz daje bardzo złe świadectwo o Sejmie. "Obrażanie osób duchownych jest karygodne, dlatego też zachowanie posła Palikota powinno spotkać się ze stanowczym sprzeciwem Komisji Etyki Poselskiej. Nie przystoi, by wypowiedzi Posła na Sejm RP godziły w dobre imię osób duchownych - zaznaczyła posłanka SP.

Jest zawiadomienie do prokuratury

Podobnego zdania jest Joachim Brudziński z PiS. W programie "Jeden na Jeden" poseł określił Palikota mianem "błazna". Dodał, że to, co robi Palikot, nie jest wynikiem braku dobrego wychowania, ale przemyślanej strategii.

Ukarania posła za słowa o arcybiskupie chce też komitet "Błękitna Polska" i stowarzyszenie Unum Principium. Jego przedstawiciele zawiadomili w tej sprawie prokuraturę. Według nich, Palikot użył słów powszechnie uchodzących za obraźliwe.

Rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek proszony o komentarz do wniosku Kempy powiedział, że nie uważa, by Janusz Palikot naruszył czyjąkolwiek godność.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24