Palikot: Cimoszewicz na premiera, Rotfeld na szefa MSZ

Polska

tvn24Twój Ruch oczekuje przedterminowych wyborów

- Jeżeli Donald Tusk jest odrobinę odpowiedzialny za nasz kraj, to musi się podać do dymisji - stwierdził Janusz Palikot na poniedziałkowej konferencji prasowej. Lider Twojego Ruchu wezwał prezydenta Bronisława Komorowskiego, by wskazał własnego kandydata na premiera technicznego, do czasu rozpisania przedterminowych wyborów. Zastrzegł, że nie poprze wniosku PiS o konstruktywne wotum nieufności.

- Stoimy przed ogromnym dylematem. Z jednej strony ludzie skupieni wokół Donalda Tuska muszą odejść, bo się skompromitowali, a, z drugiej strony każdy przyzwoity człowiek nie życzyłby sobie powrotu PiS do władzy - mówił Palikot. Jego zdaniem, "PiS to to samo co Platforma, a Platforma, to to samo co PiS".

- Te same metody, często ci sami ludzie, ten sam stosunek do najważniejszych spraw społecznych - wyliczał lider Twojego Ruchu.

"Konieczne przedterminowe wybory"

Zdaniem Palikota, w związku z aferą taśmową musi dojść do przedterminowych wyborów. Jak mówił, prezydent Bronisław Komorowski powinien wskazać kandydata na premiera technicznego, który pokierowałby rządem przez najbliższe 3-4 miesiące - do czasu rozpisania nowych wyborów.

- Oczekuję od pana prezydenta Komorowskiego inicjatywy polegającej na tym, by po pierwsze pomóc w tym dążeniu do przyspieszonych wyborów i wskazać kandydata na premiera technicznego, taka jest nasza dzisiejsza kolejna rekomendacja dla polityków i dla społeczeństwa po tych taśmach tygodnika "Wprost" - mówił Palikot. Argumentował, że w obecnych warunkach nie da się prowadzić normalnej polityki. - Jak możemy działać w sytuacji, gdy rząd nie będzie spał w nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę, bo znów coś opublikuje redakcja "Wprost"? - pytał lider TR. - Jeżeli Donald Tusk jest odrobinę odpowiedzialny za nasz kraj, to musi się podać do dymisji - stwierdził Palikot.

Zdaniem Palikota Donalda Tuska mógłby zastąpić Włodzimierz Cimoszewicz, a Radosława Sikorskiego prof. Adam Rotfeld. Jak podkreślał, są to osoby, które cieszą się autorytetem wśród społeczeństwa.

"Nie ma zgody ani na Tuska, ani na Kaczyńskiego"

Palikot pytany o inicjatywę PiS ws. konstruktywnego wotum nieufności dla rządu premiera Tuska ocenił, że "PiS tylko udaje, że chce obalić rząd Donalda Tuska". Zastrzegł, że nie poprze tej inicjatywy.

- Ja, Janusz Palikot, nigdy nie stworzę żadnego rządu z Jarosławem Kaczyńskim, ani technicznego, ani jakiegokolwiek innego. Brzydziłbym się samego siebie - deklarował. - Nie ma zgody ani na Tuska, ani na Kaczyńskiego - podkreślał Palikot.

Autor: db/tr/kwoj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: