Polska

Palikot: Ci ludzie zawłaszczają papieża na potrzeby partyjne

Polska

Palikot: ci ludzie zawłaszczają papieża na potrzeby partyjne
tvn24Janusz Palikot w "Faktach po Faktach"

Lewica sprzeciwia się uchwale Sejmu "w sprawie uczczenia papieża bł. Jana Pawła II w dniu Jego kanonizacji". - Ci ludzie zawłaszczają papieża na potrzeby partyjne. Teraz Jan Paweł II staje się elementem podziału - mówił o autorach i zwolennikach projektu uchwały Janusz Palikot. Przewodniczący Twojego Ruchu był gościem "Faktów po Faktach".

Projekt uchwały z okazji kanonizacji Jana Pawła II, przygotowany przez PSL wywołał gorący spór w Sejmie. Za uchwałą opowiadają się, oprócz koalicji rządzącej, partie opozycyjnej prawicy. Na uczczenie kanonizacji w ten sposób nie zgadza się Twój Ruch, wątpliwości ma też SLD. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz ma jednak nadzieję, że uchwałę uda się przyjąć.

"Partyjne świętokradztwo"

- Niestosowne jest żeby Sejm, stanowiący prawo, wydawał uchwałę z okazji kanonizacji. Trzeba uszanować rolę Jana Pawła w walce o upadek komunizmu, ale sam fakt kanonizacji jest elementem wewnętrznego obrządku Kościoła - ocenił Janusz Palikot.

Według lidera Twojego Ruchu, "dla osób wierzących to jest świętokradztwo". - Czuję się zażenowany. Ci ludzie nie mają przyzwoitości chrześcijańskiej. Jan Paweł II dla ludzi Kościoła jest ważną postacią. A państwo i Sejm jest od innych spraw. Od stanowienia prawa - podkreślił Palikot.

"Partyjna hucpa"

Gość Grzegorza Kajdanowicza oświadczył, że Twój Ruch walczy ze wszystkimi uchwałami historycznymi. - W Sejmie co tydzień głosujemy rocznicę czegoś. Wprowadza się hucpę partyjną - ocenił.

Przypomniał również, że Twój Ruch proponował inne postępowanie w sprawie uchwały dotyczącej papieża, "niezwiązane ze świętem religijnym". - Zagłosuję za uchwałą upamiętniającą rolę największych Polaków w walce o naszą niepodległość - oświadczył Palikot.

Polska w Unii Europejskiej

Janusz Palikot skomentował także wideo, które w święta pojawiło się w internecie. Na nagraniu premier Donald Tusk śpiewa balladę "Hey Jude" zespołu The Beatles.

- Pomysł był fajny. Coś źle zaśpiewać. To na pewno ociepla wizerunek - ocenił polityk, przypominając, że według niego to nagranie jest "trikiem PR-owym". - Ale w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego, gdzie głosują twarde elektoraty, ludzie podejmą decyzje na podstawie fundamentalnej oceny, a nie miękkiego PR-u - dodał.

Palikot pochwalił spot zrealizowany w 10. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, który dzisiaj został zaprezentowany przez Platformę. Palikot ocenił go, jako bardzo dobry i profesjonalny. - Szkoda, że tak mało wydajemy na promocję Polski. W budżecie mamy pieniądze na budowanie świątyni Opatrzności Bożej, a nie materiały, które mogą być elementem profesjonalnej kampanii promującej Polskę na Zachodzie - powiedział.

"Wybrać przyszłość"

Polityk nie szczędził jednak słów krytyki dla Donalda Tuska. Przewodniczący Twojego Ruchu twierdzi, że rząd nie wykorzystał dobrze pieniędzy z Unii Europejskiej. - Oczywiście jest lepiej. Są autostrady, boiska. Wszytko się zmieniło. Ale Platforma wydaje pieniądze bez głowy. Chodzi o wygranie kolejnych wyborów i zadowalania różnych grup interesów.

Janusz Palikot wyraził też życzenie w związku z 10. rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej. - Chciałbym żebyśmy 1 maja wybrali przyszłość. Oczekiwałbym nie spotu o tym, kto więcej ugrał politycznie, ale kto ma dzisiaj, lepszy pomysł na następne 5 czy 10 lat Polski w Unii.

Autor: jl//gak / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości