Polska

Owsiak: W Polsce jest 750 łóżek dla seniorów. Możemy to wywrócić do góry nogami

Polska

tvn24Jerzy Owsiak zapowiedział 21. Finał WOŚP

- To jest kraj bardzo słabo przygotowany dla starych ludzi - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. I dodał, że w Polskich szpitalach jest dziś 750 łóżek dla seniorów. - Możemy to wywrócić do góry nogami - zadeklarował.

W tym roku WOŚP zagra także dla seniorów. Podczas 21. Finału, już 13 stycznia Orkiestra będzie zbierała pieniądze na rzecz ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej dla osób starszych. Po raz piąty partnerem akcji będzie TVN, a relacje z Finału będzie można śledzić w TVN24 i tvn24.pl.

- Po dwóch dekadach pomyśleliśmy sobie, że już tak dużo zrobiliśmy dla medycyny dziecięcej i od pewnego czasu chodziło nam po głowie, żeby zająć się też innym tematem. A seniorzy to jest to, co jest nam bliskie. To, co dotyczy naszych rodziców, dziadków, gdzie ta codzienność nie jest za wesoła - podkreślił Owsiak.

Warto pomagać

Szef WOŚP tłumaczył, że w Polsce "geriatrii prawie nie ma". - Kiedy pytałem przy różnych programach i okazjach ile mamy łóżek geriatrycznych, to nikt nie zdawał sobie sprawy, że mamy ich 750 sztuk. Geriatria to nie tylko bardzo zła sytuacja medyczna, ale także impuls dla ludzi w podeszłym wieku, żeby nie czuli się wykluczeni - powiedział Owsiak.

I dodał: - Pomyśleliśmy sobie, że te 750 miejsc możemy wywrócić do góry nogami, jeśli zbierzemy tyle, ile zbieramy przez cały rok. Możemy zaproponować nowy standard w szpitalach geriatrycznych - zapewnił szef WOŚP.

Jerzy Owsiak zaznaczył, że dziś bardzo często ludzie starsi mają "pretensje, że ten świat, który kiedyś tworzyli, jest dla nich niedostępny". - Warto momentami się zatrzymać i pomóc tym ludziom - stwierdził dyrygent WOŚP.

Autor: mn/tr/k / Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24