Polska

Owsiak pod ostrzałem polityków za słowa o eutanazji

Polska

TVN24Jerzy Owsiak to "ojciec" WOŚP

Parlamentarzyści PO, PiS, PSL i Solidarnej Polski apelują do Jerzego Owsiaka, by wycofał się ze swojej publicznej wypowiedzi, w której stwierdził, że eutanazja to "pomoc starszym w cierpieniach". Ich zdaniem, słowa te "szkodzić będą przede wszystkim prowadzonej przez Owsiaka akcji, gdyż w zestawieniu z zapowiedzią zbierania pieniędzy dla seniorów, brzmią wyjątkowo niefortunnie".

"Powstał mocny zgrzyt w związku z zapowiedzią, iż planowana na 13 stycznia zbiórka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma być przeznaczona na seniorów" - czytamy w apelu. Podpisali się pod nim politycy różnych opcji: senator Kazimierz Jaworski (Solidarna Polska) oraz posłowie Marek Sawicki (PSL), Jacek Żalek (PO) oraz Przemysław Wipler (PiS).

"Nie wziął Pan pod uwagę swojej pozycji"

Parlamentarzyści podkreślają, iż organizator WOŚP jest znaną osobą polskiego życia publicznego, a jego opinie kształtują i wpływają na poglądy wielu, zwłaszcza młodzieży. "Moralne aspekty eutanazji należą do szczególnie złożonych i rozumiemy, że może Pan mieć osobiste wątpliwości w tym zakresie. Wydaje nam się jednak, iż dzieląc się nimi za pośrednictwem mediów, nie wziął Pan pod uwagę swojej pozycji w naszym społeczeństwie, przede wszystkim wpływu na młodzież. Prosimy, by w poczuciu odpowiedzialności rozważył Pan faktyczne skutki, jakie powodują takie wypowiedzi".

Autorzy apelu zwracają uwagę, że przyzwolenie dla eutanazji jest "jednym z tych zjawisk, które powoduje poważne konsekwencje dla sposobu funkcjonowania społeczeństw". "Przede wszystkim dla rodziny, poczucia związków międzypokoleniowych. Choćby podświadoma myśl, iż w pewnych okolicznościach babcię lub dziadka można uśpić, powoduje realne zmiany w relacjach między ludźmi i obserwujemy to w społeczeństwach, które poszły w tym kierunku. Jest coś wręcz nieludzkiego w tym, iż w krajach, gdzie eutanazja jest dopuszczalna, starsze osoby obawiają się korzystać z pomocy służby zdrowia z powodu obawy utraty życia" - czytamy w piśmie.

Owsiak: Boję się zniedołężnienia

Swoimi poglądami na temat eutanazji Owsiak podzielił się w wywiadzie, którego udzielił 29 grudnia 2012 r. portalowi dziennik.pl.

Szef WOŚP powiedział tam: "Boję się zniedołężnienia. A najbardziej dysfunkcji, o których człowiek nie wie, jak demencja, alzheimer. Te choroby dotykają nie tylko seniora, ale wszystkie osoby, które żyją w jego otoczeniu, często wręcz degradują całe rodziny. W takich momentach pojawia się ostrożnie podejmowany u nas temat eutanazji. Ja bym się nie bał rozpocząć dyskusji na ten temat. Osobiście dopuszczam taki sposób pomocy, bo ja to tak rozumiem - eutanazja to dla mnie pomoc starszym w cierpieniach".

13 stycznia 2013 r. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 21. - tym razem pod hasłem: "Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów". Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka oraz wyposażenie szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Autor: mon//kdj / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24