Owsiak: Dyskwalifikować lekarzy, którzy są źli i psują opinie innym

Jerzy Owsiak z żoną w "Faktach po Faktach"
Jerzy Owsiak z żoną w "Faktach po Faktach"
tvn24
tvn24Lidia i Jerzy Owsiak byli gośćmi w "Faktach po Faktach"

- System ratownictwa medycznego, który został stworzony kilka lat temu, jest zły - ocenił Jerzy Owsiak w "Faktach po Faktach", komentując sprawę śmierci 2,5-letniej Dominiki. Szef WOŚP dodał, że nie chce "polowania na lekarzy", ale należy "dyskwalifikować tych, którzy są źli i psują opinie innym." Jego żona Lidia, odnosząc się do wydanego w sobotę specjalnego oświadczenia, zapewniła, że WOŚP nadal będzie działać.

W środę w szpitalu w Łodzi zmarła 2,5-letnia Dominika. Dziewczynka trafiła tam w stanie krytycznym. Karetka pogotowia przyjechała po nią dopiero po drugim wezwaniu.

W sobotę, w reakcji na to wydarzenie, Jerzy Owsiak wraz ze swoją żoną uznali, że w tej sytuacji "stawiają pod znakiem zapytania" sens pomocy WOŚP dla medycyny dziecięcej.

Zły system

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz oświadczył, że winni śmierci dziecka muszą zostać ukarani. Goście "Faktów po Faktach" odnieśli się m.in. do słów ministra.

- System ratownictwa medycznego, który został stworzony kilka lat temu, jest zły. Pan minister użył bardzo ważnego słowa "porażka systemu" - stwierdził Jerzy Owsiak.

Jak dodał, potrzebne są natychmiastowe ustawy, które go usprawnią. - To jest taki absurd, że kupując bardzo nowoczesny sprzęt, nie dajemy szansy, aby to dziecko mogło do niego dotrzeć, więc ten system należy zmienić - powiedział szef WOŚP.

"Będziemy o tym mówić"

Jerzy Owsiak i Lidia Owsiak przyznali jednocześnie, że ich sobotnie oświadczenie nie jest nagonką na lekarzy. - Musimy rozwiązać pewien problem tabu, powiedzieć sobie: dyskwalifikujmy tych, którzy są źli i psują nam opinie - skomentował szef WOŚP.

- My już teraz nie ustąpimy. Będziemy o tym mówić. Będziemy czuwać nad tym, aby ta sytuacja była rozwiązana - zapowiedzieli Owsiakowie.

Jak dodali goście "Faktów po Faktach", mimo wcześniejszych zapowiedzi, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie nadal funkcjonowała. - Chodziło nam o to, żeby wstrząsnąć wszystkimi Polakami. Ja sobie nie wyobrażam, żeby fundacja miała przestać działać. Wierzę, że kolejny dramatyczny przypadek wreszcie coś zmieni - podsumowała Lidia Owsiak.

Oświadczenie WOŚP

W sobotni wieczór fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystosowała oświadczenie w sprawie śmierci 2,5-letniej Dominiki.

- Wobec śmierci kolejnego dziecka wskutek nieudzielenia fachowej pomocy medycznej, jako członkowie Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, stawiamy pod znakiem zapytania swoje dalsze działania na rzecz pomocy polskiej medycynie dziecięcej - można było w nim przeczytać.

Autor: db//gak/k / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości