Polska

Owsiak do protestujących rodziców: Wytrzymajcie! Walczcie o swoje!

Polska

TVN 24Jerzy Owsiak zapewnił o swoim wsparciu dla protestującyh rodziców

"Opieka państwowa nie tylko słabo funkcjonuje, ale także jest wielce niehumanitarna i daje poczucie ogromnej krzywdy i poniżenia" - uważa Jurek Owsiak, który zabrał głos ws. protestu rodziców niepełnosprawnych dzieci. Prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy popiera ich postulaty. Krytykuje jednocześnie polityków, którzy wykorzystują tę sprawę "tylko po to, aby odciąć kupony".

"Polska, niestety, nie może poszczycić się wypracowaniem ludzkich, solidnych metod opieki nad osobami przewlekle chorymi. Jako Fundacja mamy z tym styczność na co dzień, czytając nieprawdopodobnie tragiczne listy i maile od Polaków w bardzo różnym wieku, którzy piszą o bardzo rożnych sprawach" - napisał Jerzy Owsiak w swoim komunikacie.

Zdaniem prezesa WOŚP w tym zakresie rzeczywiście pomagają instytucje pozarządowe, fundacje i stowarzyszenia, a opieka państwowa "nie tylko słabo funkcjonuje, ale także jest wielce niehumanitarna i daje poczucie ogromnej krzywdy i poniżenia dla ludzi związanych z tragedią choroby przewlekłej." Owsiak podkreślił, że zwłaszcza w przypadku osób w podeszłym wieku leczenie szpitalne jest w stanie "totalnej zapaści."

"To Wasza szansa"

Zdaniem Owsiaka protestujący w Sejmie rodzice bardzo słusznie upomnieli się o swoje prawa. "Z całego serca życzę im, aby swój protest doprowadzili do końca i doczekali się konkretnych zmian w sprawie zasiłków" - napisał szef.

Zaapelował do protestujących: "Wytrzymajcie! Walczcie o swoje! Jesteście w stanie to zrobić w bezpośrednim dialogu z Panem Premierem - to Wasza szansa. Życzę Wam tego z całego serca, jestem gotowy opodatkować się na ten cel, aby nie słyszeć ciągle, że musimy przesuwać pieniądze z jednego miejsca na drugie."

Pośrednicy "odcinają kupony"

Owsiak uznał także, że "niepokojące" jest pojawienie się polityków w tle tych dyskusji.

"Przypominam, że to właśnie od nich zależy istnienie zasiłków i ich śmiesznie niska wielkość! Partnerem do rozmów jest sam Premier i mam uczucie, że każdy pośrednik jest tu tylko po to, aby odciąć kupony" - ocenił prezes WOŚP.

Blisko 14 mln zł na pomoc

Jerzy Owsiak przedstawił także sprawozdanie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z lat 2005-2013 dot. pomocy niepełnosprawnym dzieciom. W tych latach WOŚP odpowiedziała na prośby indywidualne ponad 3 tys. dzieci i wydała na ten cel 13 980 868,76 zł.

W ramach pomocy zakupiono m.in. wózki inwalidzkie, aparaty słuchowe, maty do hydromasażu, rowery, gorsety i foteliki rehabilitacyjne.

"Będziemy pomagali nadal, traktując to jako element naszych działań statutowych" - zapewnił Owsiak.

Protest do skutku

W Sejmie od tygodnia trwa protest rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy domagają się m.in. podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej, która w 2014 r. wynosi 1680 zł brutto (ok. 1300 zł netto).

We wtorek rząd przyjął uchwałę umożliwiającą podwyżkę świadczenia, które od maja wzrośnie do 1 tys. zł, od 2015 r. do 1,2 tys., a od 2016 r. do 1,3 tys. zł netto. Premier podkreślił, że zaproponowana podwyżka to maksimum tego, co rząd obecnie może zrobić. Poinformował, że uchwała dotyczy przeniesienia środków z planu na remonty i budowę dróg lokalnych.

Protestujących w Sejmie rodziców to nie zadowala, zapowiadają, że będą w parlamencie do skutku.

Autor: db//gak / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty:
Pozostałe wiadomości