Polska

Owsiak do pielęgniarek z CZD: Rozmawiałem z ministrem. Mam do was prośbę

Polska

Owsiak do pielęgniarek z CZD: Rozmawiałem z ministrem. Mam do was prośbę
tvn24Jerzy Owsiak był gościem "Faktów po Faktach"

Stoję po stronie pielęgniarek i je wspieram - mówił w "Faktach po Faktach" szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jerzy Owsiak odniósł się do trwającego strajku w Centrum Zdrowia Dziecka. Zaapelował do pielęgniarek, by zmieniły formę strajku i wróciły do pracy. - Rozmawiałem dzisiaj pierwszy raz z ministrem zdrowia. Powiedział, że jest gotów w każdej chwili usiąść z wami do rozmowy - dodał.

W Centrum Zdrowia Dziecka wciąż trwa strajk pielęgniarek. 24 maja rano odeszły one od łóżek pacjentów, domagając się podwyżek i zwiększenia obsady kadrowej. Od tego czasu, z krótkimi przerwami, prowadzone były negocjacje. Ostatnia tura została zawieszona w niedzielę wieczorem. Nie wiadomo, kiedy rozmowy zostaną wznowione. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zaapelował w poniedziałek do pielęgniarek, aby wróciły do pacjentów.

O sytuacji w CZD mówił w "Faktach po Faktach" szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Jak przyznał, rozmawiał w poniedziałek w ciągu dnia z ministrem zdrowia. - Pierwszy raz - dodał.

Jak relacjonował, tłumaczył Konstantemu Radziwiłłowi, że "jeśli dziś nikt nie zmieni tego systemu, to ten gorący kartofel będzie tak krążył".

- Niech minister zdrowia wystawi karty na stół, jasno. (...) Niech ktoś nam powie, ile kosztuje nasze zdrowie - kontynuował Owsiak.

Apel do pielęgniarek

Jak mówił, minister jest gotowy usiąść do stołu z pielęgniarkami. Dodał, że nie stawia żadnych warunków. - To nie jest tak, że rozmowy zaczną się w momencie, kiedy panie wrócą do pracy - powiedział Owsiak.

Szef WOŚP zaapelował do pielęgniarek, by zamieniły formę strajku na inną.

- Szanowne panie pielęgniarki. Jeżeli możecie, zamieńcie ten protest - absolutnie słuszny - na coś innego, zamieńcie w ten sposób, żeby wasz komitet strajkowy dalej funkcjonował. Wybierzcie pięć czy dziesięć pań, które będą drążyły ten temat i możecie usiąść nawet jutro do rozmów z panem ministrem, w jakimkolwiek miejscu. A reszta koleżanek będzie pracowała w tym momencie, po to tylko, żebyśmy my rodzice, my Polacy (...) nie mieli tego ciśnienia w stosunku do was, które się powoli wytwarza - tłumaczył Owsiak.

Szef WOŚP zaznaczył jednak, że nie widzi siebie w roli mediatora przy stole rozmów ministra zdrowia z pielęgniarkami. Dodał, że nie chce się w żaden sposób narzucać.

Podkreślił, że Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest blisko związana z CZD. Przypomniał, że do tej pory WOŚP przekazała szpitalowi sprzęt za ponad 40 mln zł. Dodał, że w najbliższym czasie powinien zacząć pracować nowy rezonans magnetyczny wart 6 mln zł.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH"

Autor: js//plw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości