Polska

Oto Schleswig-Holstein Zobacz unikatowy film

Polska

Aktualizacja:
Zobacz zdjęcia legendarnego okrętu
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na WesterplatteZobacz zdjęcia legendarnego okrętu

Jego salwa 1 września 1939 roku zapoczątkowała niemiecki atak na Westerplatte. Teraz z pancernika Schleswig-Holstein pozostała jedynie kupa złomu zalegającego u brzegów Estonii. Polscy nurkowie właśnie sfilmowali wrak. Jak wygląda symbol hitlerowskiej agresji - zobacz w tvn24.pl.

Trwająca pięć dni polska ekspedycja Sophie X (nazwa to kod radiowy pancernika Schleswig-Holstein z czasów jego służby w marynarce wojennej) zbadała właśnie zalegający u brzegów Estonii wrak. Nurkowie wykonali dokumentację fotograficzną i filmową.

To tylko kupa złomu

Wrak Schleswiga znajduje się zaledwie kilkanaście metrów pod wodą, około 5 mil od brzegu na wysokości Tallina.

- Wrak jest w bardzo złym stanie, po kształcie można poznać, że niegdyś był to okręt, ale dziś przypomina on bardziej zbiór zalegającego od dawna w wodzie złomu – powiedział jeden z uczestników i organizatorów wyprawy, Mariusz Wójtowicz-Podhorski.

Polscy nurkowie mieli nadzieję, że z wraku uda się pozyskać jakiś charakterystyczny element, który mógłby trafić do Muzeum Westerplatte. Niestety, nie udało się. - Mieliśmy nadzieję, że znajdziemy jeśli nie kotwicę, to może choćby fragment masztu czy np. śrubę. Chcieliśmy wówczas wystąpić oficjalnie do władz estońskich, za których zresztą wiedzą zorganizowaliśmy naszą ekspedycję, z prośbą o pozwolenie na zabranie tego elementu. Niestety, nie znaleźliśmy nic charakterystycznego – poinformował Wójtowicz-Podhorski.

Film trafi do muzeum

Do zasobów muzealnych ma trafić na razie dokumentacja filmowa z wyprawy Sophie X oraz pozyskany od prywatnego kolekcjonera album ze zdjęciami Schleswig-Holsteina z wyprawy wokół Afryki, która miała miejsce na przełomie 1937 i 1938 roku.

- Spróbujemy też odnaleźć jeden z dwóch dzwonów okrętowych, o którym wiemy, że został zdemontowany i zabrany ze statku – powiedział Wójtowicz-Podhorski.

Organizatorami wyprawy Sophie X było gdańskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte oraz Centrum Nurkowe "Neptun" z Bydgoszczy.

Smutny koniec symbolu hitlerowskiej agresji

W końcu 1944 roku Schleswig-Holstein został zbombardowany przez lotnictwo u wejścia do portu w Gdyni i osiadł na płyciźnie. W 1947 roku Rosjanie przetransportowali okręt do Tallina, gdzie przez lata służył jako cel do różnego rodzaju ćwiczeń, a w końcu – to, co z niego zostało zatopiono.

1 września minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisał w Gdańsku zarządzenie, na mocy którego powstanie Muzeum Westerplatte. Placówka ta ma być częścią Muzeum II Wojny Światowej.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte

Pozostałe wiadomości