Oto kandydaci. Zobacz, na kogo możesz głosować

TVN24

Parlament EuropejskiNa swoich kandydatów będziemy mogli głosować w 13 okręgach wyborczych

Przez najbliższych pięć lat w Parlamencie Europejskim chciałoby zasiadać 1277 polskich polityków. Uda się 51, co i tak uczyni wybranych jedną z najliczniejszych krajowych grup europosłów. Zobacz jakie komitety wyborcze wystawiły swoich przedstawicieli w twoim okręgu i na kogo możesz zagłosować.

#WYBORYEUROPY - WIECZÓR WYBORCZY W TVN24, TVN24 BiŚ ORAZ TVN24.PL

Obywatele krajów Unii wybiorą w tym roku 751 europosłów, czyli o 15 mniej niż cztery lata temu. W "odchudzonym" europarlamencie Polska zachowa taką samą liczbę mandatów - 51. Więcej reprezentantów od nas będą mieli tylko Niemcy, Francuzi, Brytyjczycy, Włosi i Hiszpanie.

W najbliższą niedzielę swoich kandydatów wybierzemy w 13 okręgach wyborczych. Co istotne, tylko od nas będzie zależało ilu przedstawicieli w Brukseli będzie miał nasz okręg. Liczba mandatów zależna jest bowiem nie od ich wielkości, ale od frekwencji (im wyższa, tym więcej mandatów). Teoretycznie zatem może zdarzyć się tak, że z jednego okręgu do europarlamentu trafi 10 kandydatów z najlepszym wynikiem, a z innego - mimo dużej liczby głosów, ale z bardzo niską frekwencją - żaden.

Kto u Ciebie?

Najmłodsi startujący w wyścigu o euromandat mają po 21 lat a najstarszy 89. Wśród 557 kobiet i 720 mężczyzn są nauczyciele, studenci, lekarze, filozofowie, księgowe i dziesiątki reprezentantów innych grup zawodowych.

Aby nasz głos był ważny, zagłosować należy wyłącznie na JEDNĄ listę kandydatów, stawiając na karcie głosowania znak "x" w kratce obok tylko JEDNEGO kandydata z tej listy.

Zobacz, kto ubiega się o głos w twoim okręgu:

Okręg Wyborczy numer 1 - POMORSKIE

Okręg Wyborczy numer 2 - KUJAWSKO-POMORSKIE

Okręg Wyborczy numer 3 - PODLASKIE, WARMIŃSKO-MAZURSKIE

Okręg Wyborczy numer 4 - WARSZAWA

Okręg Wyborczy numer 5 - MAZOWIECKIE

Okręg Wyborczy numer 6 - ŁÓDZKIE

Okręg Wyborczy numer 7 - WIELKOPOLSKIE

Okręg Wyborczy numer 8 - LUBELSKIE

Okręg Wyborczy numer 9 - PODKARPACKIE

Okręg Wyborczy numer 10 - MAŁOPOLSKIE, ŚWIĘTOKRZYSKIE

Okręg Wyborczy numer 11 - ŚLĄSKIE

Okręg Wyborczy numer 12 - DOLNOŚLĄSKIE, OPOLSKIE

Okręg Wyborczy numer 13 - ZACHODNIOPOMORSKIE, LUBUSKIE

Źródło: tvn24.pl

Raporty: