Polska

"Unicestwienie skutecznej ochrony praw i wolności". Oświadczenie byłych prezesów Trybunału

Polska

Oświadczenie podpisali byli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego
Oświadczenie podpisali byli sędziowie Trybunału Konstytucyjnegotvn24
wideo 2/26

Bez niezależnego wymiaru sprawiedliwości nie istnieje państwo prawa - piszą we wspólnym oświadczeniu wydanym w czwartek byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego. Apelują do posłów, senatorów i prezydenta o zablokowanie ustaw forsowanych w Sejmie.

I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf będzie w czwartek gościem "Faktów po Faktach"

Oświadczenie podpisali Andrzej Rzepliński, Marek Safjan, Jerzy Stępień, Bohdan Zdziennicki i Andrzej Zoll.

PRZECZYTAJ CAŁE OŚWIADCZENIE

"Decydujący i niekontrolowalny wpływ jednego, dwóch polityków"

"Bez niezależnego wymiaru sprawiedliwości nie istnieje państwo prawa. Zmieniające Konstytucję projekty ustaw o ustroju sądów powszechnych, o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o Sądzie Najwyższym prowadzą do pozbawienia sądów Rzeczypospolitej pozycji niezależnych i odrębnych od władzy politycznej organów" - czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem podpisanych pod oświadczeniem sędziów "uchwalenie tych ustaw zapewniających decydujący i niekontrolowalny wpływ jednego, dwóch polityków na obsadę urzędów prezesów sądów, na skład Krajowej Rady Sądownictwa oraz na rozwiązanie obecnego i stworzenie 'nowego' Sądu Najwyższego - najważniejszego organu sądowniczego w naszym państwie, uniemożliwi zarówno jakąkolwiek kontrolę legalności działań pozostałych władz, jak i unicestwi skuteczną ochronę praw i wolności obywatelskich".

Sędziowie zwrócili również uwagę, że "dyskrecjonalna władza ministra sprawiedliwości w obsadzaniu stanowisk prezesów sądów powszechnych da władzy wykonawczej stały instrument do wkraczania w sferę niezawisłości sędziowskiej przez stworzenie korpusu gotowych na polityczne posłuszeństwo sędziów funkcyjnych".

"Mogą pozbawić Rzeczpospolitą pozycji demokratycznego państwa prawa"

W swoim oświadczeniu przypomnieli, że "sparaliżowanie działania Trybunału Konstytucyjnego uniemożliwia dzisiaj skuteczną kontrolę konstytucyjności prawa i kontrolę konstytucyjności jego tworzenia, przez co prowadzi do arbitralnych, naruszających Konstytucję rozwiązań prawnych".

Na koniec oświadczenia sędziowie zaapelowali do "posłów, senatorów i Pana Prezydenta do niedopuszczenia do wprowadzenia do naszego porządku prawnego ustaw, które mogą na trwale pozbawić Rzeczpospolitą pozycji demokratycznego państwa prawa".

Projekt ustawy autorstwa PiS

PiS złożył w środę w Sejmie projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Zakłada on, że po wejściu w życie ustawy sędziowie SN, powołani na podstawie dotychczasowych przepisów, przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości.

Projekt pojawił się na stronach Sejmu w środę późnym wieczorem. Wraz z uzasadnieniem liczy 139 stron, został już mu nadany numer.

Zmiany w Sądzie Najwyższym, które chce wprowadzić PiStvn24

Autor: mart//now / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości