Po wycieku oleju w Ostrołęce. "Wszystko zostało wchłonięte w zapory"

Polska

Aktualizacja:
W miejscach, gdzie rozstawione zostały zapory, Narew jest już czystatvn24
wideo 2/4

Akcja służb na rzece Narwi, po zanieczyszczeniu jej olejem z elektrowni Ostrołęka, została zakończona - poinformowała w poniedziałek Grupa Energa. Potencjalne zagrożenie dla środowiska naturalnego i ekosystemu rzeki zostało zneutralizowane - zapewniła spółka. Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Jak czytamy w informacji, "efektywna współpraca Państwowej Straży Pożarnej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i służb Elektrowni spowodowała, że potencjalne zagrożenie dla środowiska naturalnego i ekosystemu rzeki Narwi zostało zneutralizowane".

Energa przypomniała, że do rozszczelnienia chłodnicy oleju uszczelniającego Turbozespołu nr 1 w Elektrowni Ostrołęka SA doszło w sobotę. Zaznaczono, że do wody chłodzącej dostało się około trzech metrów sześciennych oleju, zanieczyszczenia pojawiły się też w zrzucie wód pochłodniczych.

Jak czytamy w komunikacie, "ze wstępnych szacunków wynika, iż do rzeki przedostało się zaledwie około 0,6 metra sześciennego oleju". Zaznaczono, że w efekcie działań ratowniczych i zabezpieczających prowadzonych przez PSP i obsługę Elektrowni, potencjalne zagrożenie zostało zneutralizowane. Dodano, że służby zakończyły akcje w niedzielę po godzinie 18. Obecnie elektrownia pracuje zgodnie z planem.

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Zapory i rękawy na wodzie

W pobliżu elektrowni pracowało w sobotę około 20 strażaków. Kolejne grupy stawiały zapory i rękawy sorpcyjne w Sieluniu (powiat makowski).

"Inspektorzy Delegatury WIOŚ (Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska) w Ostrołęce prowadzą rozpoznanie" - napisała na Twitterze rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszka Borowska.

- Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami, które monitorują sytuację na miejscu - zapewnił w sobotę minister środowiska Henryk Kowalczyk.

- Inspektorzy Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Ostrołęce udali się na miejsce zdarzenia w celu przeprowadzenia jego szczegółowego rozpoznania. Planowana jest również kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zespole Elektrowni, na terenie którego doszło do wycieku oleju turbinowego - dodał.

Wyciek oleju z elektrowni, zanieczyszczony kanał prowadzący do Narwitvn24

Autor: mjz, akw,ads//now,rzw,adso//kwoj / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24