Wjechał rowerem wprost pod nadjeżdżające auto

Polska

Wjazd rozwerzysty na jezdnię nagrała kamera monitoringuKPP Ostróda
wideo 2/7

Na nagraniu z monitoringu widać, jak młody mężczyzna nagle wyjeżdża zza budynku, "przecina" rowerem chodnik i wjeżdża bez zastanowienia na jezdnię prosto pod koła nadjeżdżającego auta. Młody mężczyzna tłumaczył, że nie zauważył samochodu. Prawdopodobnie nawet go nie słyszał, bo na uszach miał słuchawki.

Zdarzenie mogło skończyć się tragicznie. Skończyło się na ogólnych potłuczeniach i mandacie karnym.

Na uszach miał słuchawki

Do sytuacji doszło nieopodal przejścia dla pieszych przy ulicy Żeromskiego w Ostródzie. Wjazd na jezdnię bez upewnienia się, czy nie ma tam zagrożenia, zarejestrowały kamery monitoringu umieszczone na prywatnym budynku. Na nagraniu widać, jak rozpędzony rowerzysta bez zastanowienia wjeżdża na chodnik i na jezdnię prosto pod koła samochodu nadjeżdżającego z prawej strony.

Z ogólnymi potłuczeniami 18-letni mężczyzna trafił do szpitala na obserwację. Za nieodpowiedzialną jazdę i spowodowanie kolizji w ruchu drogowym policjanci ukarali go 500-złotowym mandatem.

- W rozmowie z policjantem tłumaczył, że nie zauważył jadącego drogą osobowego renault. Nie tylko mógł go nie zauważyć, 18-latek mógł go również nie słyszeć, ponieważ w uszach miał słuchawki – mówi Anna Karczewska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie.

Chodnik głównie dla pieszych

Wszelkie zasady jazdy rowerem opisane są w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Rowerzyści, podobnie jak kierowcy, muszą się stosować do zapisanych tam zasad. Rowerzyści powinni poruszać się po drodze dla rowerów. - Chodnik jest głównie dla pieszych. Pamiętajmy o wyraźnym sygnalizowaniu manewrów. Nie można tego robić w ostatniej chwili, tylko odpowiednio wcześnie, co pozwoli innym uczestnikom ruchu drogowego na właściwą reakcję – tłumaczy Karczewska.

Dodaje, że przejeżdżanie przez przejście dla pieszych jest zabronione. Rowerzysta powinien zejść z roweru i go przeprowadzić. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy jedziemy drogą rowerową, a na pasach wymalowany jest przejazd rowerowy. Należy też pamiętać o odpowiednim oświetleniu roweru i noszeniu odblasków. Szczególnie w porze jesienno-zimowej, kiedy szybko zapada zmrok.

Autor: nina/gp/kwoj / Źródło: TVN24 Białystok