Polska

Ostatnie dni głosowania na "Ludzi Wolności". Medale już gotowe

Polska

tvn24Gotowe są już medale w plebiscycie "Ludzie Wolności"

Już w niedzielę poznamy laureatów plebiscytu TVN i "Gazety Wyborczej" "Ludzie Wolności", zorganizowanego na 25-lecie Wolnej Polski. Do końca maja można oddawać głosy na swych faworytów.

Edward Miszczak mówił w czwartek we "Wstajesz i wiesz" o finalistach w plebiscycie "Ludzie Wolności".

- Z tego całego ogromu ludzi, do finału doszły nazwiska ludzi bardzo znanych, których dorobek jest zauważany, dlatego łatwiej jest nam głosować - podkreślił Miszczak.

Grzegorz Zambrzycki, prezes zarządu i dyrektor Naczelny Mennicy Polskiej poinformował o wykonanych dla laureatów medalach. - Uznaliśmy to za wielki zaszczyt, że mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu. Wykonanych zostało 20 medali nominacyjnych, pięć dla laureatów nagrody i jeden dla uhonorowanego nagrodą specjalną - powiedział.

Honorowy patronat nad plebiscytem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Do 31 maja Polacy mają czas na sms-owe głosowanie na "Ludzi Wolności" w pięciu kategoriach: nauka, kultura, biznes, społeczeństwo, sport.

Kinga Rusin i Bogusław Linda poprowadzą uroczystą galę "Ludzi Wolności", podczas której poznamy zwycięzców plebiscytu, organizowanego przez TVN i "Gazetę Wyborczą" z okazji 25-lecia odrodzenia wolnej Polski. Na scenie pojawi się plejada wybitnych polskich artystów, m.in. Kayah, Kasia Nosowska, Leszek Możdżer i Edyta Górniak. Transmisja gali już 1 czerwca o godz. 20.00 w TVN.

WIĘCEJ O KONKURSIE NA LUDZIEWOLNOSCI.PL

ZOBACZ LISTĘ WSZYSTKICH NOMINOWANYCH

Dziś przypominamy nominowanych w kategorii "biznes". Ludzi, którzy prowadząc firmy lub budując wielkie przedsiębiorstwa, nie zapomnieli o innych: godnie płacą swoim pracownikom, dają im szansę rozwoju, współpracują ze społecznością lokalną. Laureatów poznamy 1 czerwca podczas uroczystej Gali transmitowanej w TVN.

Zobacz sylwetki nominowanych:

1. Irena Eris

Współwłaścicielka (wraz z mężem Henrykiem Orfingerem) przedsiębiorstwa Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris Sp. z o.o, w którym jest dyrektorem ds. badań i rozwoju oraz sieci Hoteli SPA Dr Irena Eris. Od początku działalności firmy zajmuje się kreacją nowych produktów i zarządza procesem ich powstawania. Laureatka wielu prestiżowych nagród m.in. Dama biznesu dziesięciolecia (Business Centre Club, 1999), Biznesmen roku 1999 ( tytuł nadany przez studentów SGH, 2000), Nagroda Kisiela za stworzenie wielkiego, średniego przedsiębiorstwa (tygodnik Wprost, 2000), Perły Biznesu 2003 za stworzenie najcenniejszej polskiej marki z nazwiska (miesięcznik Businessman, 2003). W 2004 r. zajęła wysoką, 20. pozycję na liście najbardziej wpływowych kobiet w dziejach Polski.

Irena ErisMaciej Zienkiewicz | Agencja Gazeta

2. Jan Kulczyk

Przedsiębiorca, właściciel firmy Kulczyk Holding, oraz międzynarodowej grupy inwestycyjnej. Najbardziej aktywny na arenie międzynarodowej polski biznesmen. Działa w Europie, Afryce, Ameryce Południowej. W Afryce jego wizytówką jest notowany na giełdzie w Londynie Ophir Energy, który specjalizuje się w poszukiwaniach węglowodorów na dnie morza. Najbogatszy Polak w rankingu "Wprost" od 2000 roku, z przerwą na 2007 rok, gdy spadł na 11 pozycję, aby już po roku powrócić na pozycję lidera.

Jan KulczykBartosz Bobkowski | Agencja Gazeta

3. Solange i Krzysztof Olszewscy

Założyciele Solaris Bus&Coach, liczącego się w Europie producenta m.in autobusów i tramwajów. Są symbolem polskiego sukcesu w motoryzacji i współpracy gospodarczej. Prowadzą działalność społeczną oraz charytatywną. Od uruchomienia produkcji w 1996 r. z fabryki w Bolechowie pod Poznaniem wyjechało blisko 10 tys. pojazdów, które trafiły do 26 krajów. W 1999 r. pojawił się na rynku niskopodłogowy autobus miejski Solaris. Przychody ze sprzedaży Solaris Bus & Coach w 2011 r. wyniosły w 2011 r. 1,5 mld zł, zysk netto – 69 mln złotych. Krzysztof Olszewski (rocznik 1951) jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, kierunku budowa maszyn. Działalność gospodarczą zaczął w 1976 r., w 1981 r. stan wojenny zastał go w Berlinie Zachodnim, gdzie mieszkał z rodziną przez kolejnych 14 lat. Pracował w berlińskiej fabryce Neoplana. W 1994 r. powrócił do Polski.

Solange Olszewska mat. prasowe

4. Wiesław Rozłucki

Ekonomista, współzałożyciel Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i jej pierwszy prezes (1991–2006). W latach 1990-91 był doradcą ministra finansów, a następnie dyrektorem departamentu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. Od 1994 do 2006 r. pełnił funkcję członka i przewodniczącego Rady Nadzorczej Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Od 2011 r. jest przewodniczącym Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. W 2007 został laureatem nagrody Galeria Chwały Polskiej Ekonomii, wyróżnienia przyznawanego przez jury wytypowane przez "Manager Magazin", PKPP Lewiatan, SGH i Akademię Leona Koźmińskiego.

Wiesław Rozłucki Wojciech Olkuśnik | Agencja Gazeta

5. Tomasz Zaboklicki

Prezes i współudziałowiec PESA Bydgoszcz S.A. Z firmą związany jest od początku swojego życia zawodowego. Startował z pozycji szeregowego pracownika i awansował do funkcji dyrektora generalnego. W 2001 r., kiedy zakłady stanęły na skraju bankructwa, Zaboklicki wraz z kolegami z zarządu, założył spółkę menedżerską, która odkupiła udziały w firmie za kredyt wzięty pod zastaw ich prywatnych majątków. W tym też roku firma zmieniła nazwę oraz zaczęła budować pozycję rynkową, opierając się na produkcji, a nie jak do tej pory – remontach taboru kolejowego. PESA wygrała wiele przetargów na jego dostawę. Tramwaje i pociągi z Bydgoszczy jeżdżą po torach PKP i wielu polskich miast, a także na Białorusi, Litwie, Ukrainie, Węgrzech, w Czechach, Kazachstanie, Niemczech, Rumunii i we Włoszech. Zaboklicki jest laureatem konkursu Przedsiębiorca Roku 2012 organizowanego przez firmę Ernst&Young oraz Laureatem Nagrody Kisiela 2012.

Tomasz Zaboklicki Łukasz Nowaczyk | Agencja Gazeta
"Ludzie Wolności". Zobacz wszystkich nominowanych Fakty TVN

Autor: AP/kka/zp

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: