Polska

Oskarżona zakonnica będzie sądzona

Polska

TVN24Film, na którym widać, jak zakonnica bije po głowie podopieczną jest jedynym dowodem w sprawie

Sprawa zakonnicy oskarżonej o pobicie niepełnosprawnej dziewczyny z Domu Pomocy Społecznej w Studzienicznej nie zostanie umorzona - zdecydował Sąd Rejonowy w Augustowie. Proces ruszy w czerwcu.

Początkowo proces miał się rozpocząć w środę, ale oskarżona Jadwiga R. złożyła wniosek o umorzenie postępowania ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu.

Sąd uznał jednak, że do oceny zachowania zakonnicy, niezbędne jest przeprowadzenie procesu. Dopiero wtedy będzie można ocenić, czy miało ono "niską szkodliwość".

Termin pierwszej rozprawy wyznaczono na 23 czerwca.

Szarpanie za włosy na filmie

Prokuratura oskarżyła 66-letnią zakonnicę o naruszenie nietykalności osobistej 19-letniej dziewczyny. W Domu Pomocy Społecznej w Studzienicznej mieszka pięćdziesięcioro niepełnosprawnych osób, m.in. z porażeniem mózgowym, zespołem Downa, autyzmem, a także niepełnosprawnych fizycznie. Placówkę prowadzi Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Latem ub. roku turysta nagrał film, na którym widać, jak jedna z sióstr bije po głowie i szarpie za włosy niepełnosprawną dziewczynę. Kiedy sprawa została nagłośniona przez media, prokuratura wszczęła z urzędu postępowanie wyjaśniające.

Film stał się głównym i jedynym dowodem w sprawie.

Zakonnica nie przyznała się do zarzutu. Za naruszenie nietykalności cielesnej grozi jej do roku więzienia. Siostra w listopadzie ub. roku została zwolniona z pracy i przebywa obecnie na emeryturze.

mac/fac

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości