Organizacja studentów medycyny zawiesza swą prezydent, bo zachwalała ministerialne kredyty na studia

Autor:
Karolina
Kowalska
Źródło:
tvn24.pl
Niedzielski: liczba zakażeń koronawirusem będzie rosła
Niedzielski: liczba zakażeń koronawirusem będzie rosłaTVN24
wideo 2/3
TVN24Niedzielski: liczba zakażeń koronawirusem będzie rosła

Prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Mariola Piekarska została zawieszona w czynnościach przez Komisję Rewizyjną - wynika z uchwały, do której dotarł tvn24.pl. "Powodem jest działanie niezgodne z celami statutowymi stowarzyszenia, a ściślej dzisiejsze wystąpienie na konferencji prasowej u boku ministra zdrowia Adama Niedzielskiego" - czytamy w uchwale.

Mariola Piekarska, która we wrześniu, po rocznej kadencji, miała przestać pełnić funkcję prezydenta IFMSA-Poland, wzięła udział w środowej konferencji w Ministerstwie Zdrowia, podczas której podpisano umowę z bankami BGK oraz Pekao SA na kredytowanie nauki na kierunkach medycznych.

Prezydent Piekarska mówi "w imieniu studentów"

- Chciałabym powiedzieć w imieniu studentów, że bardzo się cieszymy, iż takie narzędzie zostało wprowadzone, ponieważ wiele osób, które nie są w stanie studiować ze względu na barierę finansową, teraz będzie miało taką możliwość. Znam wiele ambitnych osób, które właśnie przez wzgląd na sytuację finansową w ich domu nie mogły studiować. Teraz mamy to narzędzie i dzięki temu będziemy mieli teraz więcej lekarzy, biorąc pod uwagę dobro naszych pacjentów - mówiła Mariola Piekarska.

- W imieniu studentów, w imieniu absolwentów, a także w imieniu młodych lekarzy, chciałabym podziękować Ministerstwu Zdrowia, że słuchają naszych słów, naszych pomysłów i starają się je wprowadzać w życie. W imieniu nas, przedstawicieli organizacji studenckich, chciałabym podziękować (za to), że również jesteśmy wcielani w pracę zespołów. Jest to niezwykłe wyróżnienie i mam nadzieję, że przyszła współpraca z Ministerstwem Zdrowia również będzie się układała tak owocnie - dodała Mariola Piekarska.

Minister zdrowia Adam Niedzielski i Mariola Piekarska na konferencjiPAP/Piotr Nowak

Młodzi lekarze nie kryli oburzenia, a komentarze w mediach społecznościowych nie zostawiały na prezydent IFMSA suchej nitki. Pod wieczór Mariola Piekarska zamieściła na swoim profilu na Facebooku oświadczenie, z którego wynika, że świeżo upieczona absolwentka wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku "mówiła wyłącznie we własnym imieniu".

A potem twierdzi, że przedstawiała własne zdanie

"Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland jest organizacją z założenia apartyjną i nie popierającą żadnej z opcji politycznych. Słowa wypowiedziane przeze mnie podczas Konferencji Prasowej w Ministerstwie Zdrowia na temat Kredytów na studia medyczne były moją prywatną opinią, a nie stanowiskiem Zarządu Głównego czy Stowarzyszenia" - przyznała.

"Prawdą jest, że doceniam włączenie naszej organizacji do konsultacji w sprawach studenckich oraz kształcenia i jesteśmy gotowi pracować z każdym Ministrem Zdrowia, niezależnie od wyników wyborów, ponieważ w mojej opinii udział w takich konsultacjach jest niezwykle cenny. Jednocześnie chciałabym odnieść się do swoich słów – kredyty na studia medyczne to propozycja dla wąskiego grona odbiorców, którym często niewiele brakuje, aby rozpocząć studia stacjonarne na kierunku lekarskim, a nie mają wystarczających środków na pokrycie czesnego. Sama popieram ten projekt, ponieważ uważam, że dla osób planujących pozostać oraz pracować w Polsce po zakończeniu edukacji możliwość umorzenia kredytu jest korzystnym rozwiązaniem. Również sama propozycja kredytów na opłacenie studiów padła wcześniej, podczas spotkań ze studentami. Aby wprowadzać dalsze zmiany, musimy pamiętać o prowadzeniu dialogu. Chciałabym także podkreślić, że moje poparcie dotyczy wyłącznie niniejszego projektu, a nie wszystkich działań Ministerstwa Zdrowia" - napisała Piekarska i przeprosiła za "niejasność swojej wypowiedzi".

"Powinnam zaznaczyć, że jest to moje prywatne zdanie, a nie Stowarzyszenia IFMSA-Poland. IFMSA apolityczność ma zapisaną w statucie. Szczególnie, że jest odchodzącym prezesem" - dodała.

Lekarze zniesmaczeni

Oświadczenie pojawiło się już po tym, jak Komisja Rewizyjna stowarzyszenia zdecydowała się zawiesić Piekarską.

- Jesteśmy oburzeni i zniesmaczeni, podobnie jak całe środowisko. Mariola Piekarska, która pełniła funkcję prezydent IFMSA-Poland od października 2021 roku, dotychczas dała się poznać z dobrej strony. Tym bardziej niezrozumiałe jest dla nas jej dzisiejsze wystąpienie - komentuje w rozmowie z nami jeden z byłych działaczy IFMSA-Poland, dziś działacz izb lekarskich.

Autor:Karolina Kowalska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Piotr Nowak

Pozostałe wiadomości