Polska

"Europa to my, Unia Europejska to my". Orędzie prezydenta

Polska

Andrzej Duda wygłosił orędzie
Andrzej Duda wygłosił orędzie Kancelaria Prezydenta
wideo 2/4

Każdy, kto próbuje dziś wzbudzić niepokój co do naszej obecności w Unii Europejskiej, postępuje wbrew interesowi Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu z okazji 15. rocznicy przystąpienia Polski do UE. Podkreślił, że "dobrze wykorzystaliśmy swoją szansę" a "sukces piętnastu lat polskiego członkostwa w Unii Europejskiej to wielki sukces nas wszystkich".

W środę 1 maja przypada 15. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Członkostwo w Unii "stało się dla nas wyzwaniem, ale i przyniosło nam liczne korzyści"

- Przed piętnastu laty Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Był to wynik decyzji podjętej przez naród w referendum i efekt wspólnych starań wielu osób, które działając ponad politycznymi podziałami uznały, że taka właśnie jest polska racja stanu - powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu z tej okazji. Podkreślił, że "członkostwo w Unii Europejskiej zmieniło wiele dziedzin naszego życia, stało się dla nas wyzwaniem, ale i przyniosło nam liczne korzyści". - Otwarcie granic dało Polakom nowe możliwości. Wiele polskich firm odniosło sukces w Europie, a Polska zmieniła się dzięki dobrze wykorzystanym środkom unijnym - powiedział. Andrzej Duda zaznaczył przy tym, że "tych wszystkich osiągnięć nie byłoby jednak, gdyby nie wspólny wysiłek i ciężka praca milionów Polaków".

- Otwarcie granic nie było zapowiedzią łatwego życia, wspólny rynek nie oznaczał zniesienia konkurencji, a unijne pieniądze same niczego nie zdziałały. To my dobrze wykorzystaliśmy swoją szansę. Dlatego chcę z całą mocą podkreślić, że sukces piętnastu lat polskiego członkostwa w Unii Europejskiej to wielki sukces nas wszystkich - wskazywał.

"Europa to my, Unia Europejska to my"

Jak mówił, "po latach izolacji za żelazną kurtyną jesteśmy dziś częścią wielkiej europejskiej wspólnoty".

- Bierzemy odpowiedzialność za jej kształt i jej przyszłość. Jesteśmy liderem inicjatywy Trójmorza, której celem jest gospodarczy sukces Europy Środkowej. Działamy w Grupie Wyszehradzkiej, współpracujemy ze wszystkimi państwami Europy - wymieniał prezydent. Dodał, że "my, Polacy, dostrzegamy wyzwania, które stoją przed unijną wspólnotą, choć często między sobą różnimy się w ich ocenie".

Zaznaczył przy tym, że "w jednej sprawie jesteśmy zgodni". - Europa to my, Unia Europejska to my. Podjęliśmy historyczną decyzję gwarantującą nasze członkostwo w Unii. Każdy, kto próbuje dziś wzbudzić niepokój co do naszej obecności w Unii Europejskiej, postępuje wbrew interesowi Polski. Naszym celem i zadaniem jest nowoczesna Polska w zjednoczonej Europie - powiedział Andrzej Duda. - Głęboko wierzę, że idea budowy Europy silnej, bezpiecznej i sprawiedliwej, wznoszonej na fundamencie wspólnej tożsamości, przetrwa współczesną próbę czasu i pozostanie dla naszej ojczyzny źródłem pomyślności. Tego życzę Polsce, Europie i nam wszystkim - zakończył swoje orędzie prezydent.

Autor: ads//kg / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Prezydenta

Pozostałe wiadomości