"Proszę o taki język, który nie będzie obrażał"

[object Object]
Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie w Sejmietvn24
wideo 2/24

Bycie tutaj w Sejmie, reprezentowanie obywateli jest wielką odpowiedzialnością. Przez pryzmat tej odpowiedzialności jesteście i będziecie państwo obserwowani - zwrócił się do posłów prezydent Andrzej Duda, wygłaszając orędzie na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu. Prosił też posłów o używanie w debacie takiego języka, który "nie będzie nikogo obrażał".

Pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji otworzył marszałek senior Antoni Macierewicz. Następnie na mównicę wyszedł prezydent Andrzej Duda i wygłosił orędzie.

ZOBACZ CAŁE PRZEMÓWIENIE PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY Z INAUGURACYJNEGO POSIEDZENIA SEJMU >

"Niezwykły czas dla państwa posłów"

Prezydent podkreślał, że 2019 r., w którym rozpoczyna się IX kadencja Sejmu, jest wyjątkowy ze względu na 101. rocznicę odzyskania niepodległości, 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej czy 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Zaznaczył przy tym, że to te wydarzenia często determinowały losy wielu Polaków.

- Ta rozpoczynająca się IX kadencja Sejmu, tej właśnie wolnej, suwerennej i niepodległej po 1989 roku Polski, jest także i z całą pewnością niezwykłym czasem dla państwa posłów, dla państwa najbliższych, bo to wielki zaszczyt móc z wyboru polskiego społeczeństwa zasiadać w tej Izbie, dyskutować o najważniejszych polskich sprawach, dyskutować o tym, w jaki sposób powinna rozwijać się Polska, wymieniać się poglądami, reprezentując różne prądy ideologiczne, różne punkty widzenia na Polskę - powiedział Duda.

Prezydent: ta rozpoczynająca się IX kadencja Sejmu RP niepodległej i suwerennej Rzeczpospolitej jest niezwykłym czasem dla posłów
Prezydent: ta rozpoczynająca się IX kadencja Sejmu RP niepodległej i suwerennej Rzeczpospolitej jest niezwykłym czasem dla posłówtvn24

Prezydent podziękował Polakom za wysoką frekwencję w wyborach

Prezydent podziękował rodakom, którzy "w tak odpowiedzialny i niezwykły, chyba niespodziewany dla nikogo sposób dali wyraz swojej odpowiedzialności i poczuciu obywatelskiego obowiązku korzystając ze swojego prawa wyborczego w ostatnich wyborach parlamentarnych".

Podkreślił, że 18,5 miliona obywateli, 62 procent wyborców, którzy udali się do urn, to wynik nienotowany po 1989 roku.

- Wszystkim Polakom i w kraju, i zagranicą, wszystkim, którzy oddali swój głos, wszystkim, którzy właśnie zrobili to w poczuciu odpowiedzialności za sprawy naszego państwa, w poczuciu odpowiedzialności za naszą przyszłość, chciałem im z całego serca podziękować - powiedział. - Dla wielu z nich był to wysiłek, także i czasowy, zwłaszcza poza granicami, aby ten głos oddać - dodał.

Przypominał, że także w wyborach do Parlamentu Europejskiego była wysoka frekwencja. Jak mówił, im wyższa frekwencja, tym silniejsza legitymacja tych, którzy zostali wybrani. "Trzeba powiedzieć jedno - w tym roku, w roku 2019 Polacy zdali doskonale swój egzamin wyborczy, idąc gremialnie zarówno do wyborów europejskich, jak i do wyborów parlamentarnych. Z całego serca za to dziękuję. Ta silna legitymacja jest ogromnie potrzebna polskim posłom w PE, polskim posłom także tutaj w Sejmie i w Senacie - senatorom" - mówił Andrzej Duda.

"W bardzo wielu ważnych sprawach da się znaleźć porozumienie"

Prezydent zwrócił także uwagę, że wszystkie pięć ogólnopolskich komitetów wyborczych wprowadziło do Sejmu swoją reprezentację.

- Z mojego punktu widzenia jest to niezwykle ważne, bo to oznacza, że prawie wszyscy obywatele, którzy wzięli udział w wyborach mają swoich reprezentantów, że są na tej sali osoby, które reprezentują ich punkt widzenia, z którymi oni zgadzali się w czasie kampanii wyborczej, słuchając ich wizji, co do dalszego rozwoju Polski, słuchając o tym, jak i w jaki sposób chcą prowadzić politykę, do czego dążą i jakiej przyszłości dla naszego kraju oczekują - oświadczył Andrzej Duda.

- Jestem przekonany, że w bardzo wielu ważnych sprawach da się znaleźć porozumienie i da się znaleźć wspólne zdanie, a nawet, jeżeli istnieją różnice poglądów, z całą pewnością są na tej sali osoby, które potrafią prowadzić taką merytoryczną, idącą ku przodowi, ku pozytywnej przyszłości debatę polityczną - powiedział prezydent.

"Przede wszystkim dzięki państwa pracy ta frekwencja w wyborach była tak wysoka"

Podziękował też posłom za aktywność w kampanii wyborczej. - Chcę bardzo mocno pokreślić - to także a może nawet przede wszystkim dzięki państwa pracy ta frekwencja w wyborach była tak wysoka. Bardzo za to dziękuję, że rozmawialiście z obywatelami, że mówiliście o swoich programach, o swoich wizjach Polski - powiedział prezydent.

Podkreślił, że to bardzo ważne dla budowania demokracji i poczucia odpowiedzialności obywatelskiej. Andrzej Duda podziękował za aktywne prowadzenie kampanii wyborczej, także tym osobom, które kandydowały, ale nie udało im się uzyskać mandatu.

Andrzej Duda podziękował za aktywne prowadzenie kampanii wyborczej także tym osobom, które kandydowały, ale nie udało im się uzyskać mandatu. Przypomniał swój start do Sejmu z 2007 r., kiedy zabrakło mu niecałe 700 głosów, by zostać posłem. Kierując swoje słowa do tych kandydatów, którzy do Sejmu IX kadencji się nie dostali, podkreślił, że wierzy, iż ich droga w przyszłości będzie także "drogą służby dla Rzeczpospolitej".

Prezydent: dziękuję za aktywność w kampanii wyborczej
Prezydent: dziękuję za aktywność w kampanii wyborczejtvn24

"Bycie w Sejmie jest wielką odpowiedzialnością"

- Bycie tutaj w Sejmie, reprezentowanie obywateli przede wszystkim (...) jest wielką odpowiedzialnością. Przez pryzmat tej odpowiedzialności jesteście państwo obserwowani dzisiaj i będziecie obserwowani w ostatnim dniu swojego posłowania w tej IX kadencji - dodał prezydent.

Przypomniał też słowa Jana Pawła II wypowiedziane w polskim Sejmie 11 czerwca 1999 roku: "Miejsce, w którym się znajdujemy skłania do głębokiej refleksji nad odpowiedzialnym korzystaniem z daru odzyskanej wolności oraz nad potrzebą współpracy na rzecz dobra wspólnego".

- Jakże te słowa są znaczące. (...) One są najważniejszym przekazem, jaki Ojciec Święty mógł dać ludziom sprawującym władzę w Polsce i zasiadającym w tej izbie, ludziom, którzy decydują o losie współobywateli - podkreślił prezydent Duda.

"Proszę o taki język, który nie będzie obrażał"

Andrzej Duda przywołał słowa byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego, który w swoim expose w 1989 roku mówił m.in. "Miejmy ufność w duchowe i materialne siły narodu. Wierzę, że Bóg nam dopomoże, byśmy uczynili wielki krok na drodze, która przed nami się otwiera".

Podkreślił, że Mazowieckiego szanują ludzie o różnych poglądach, ponieważ był pierwszym niekomunistycznym premierem polskiego rządu. Dodał, że miał on wolę realizacji przemian w Polsce. - Będziemy je (przemiany - red.) oczywiście różnie oceniali, ale one się stały - mówił.

Nawiązał też do śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Pan prezydent Lech Kaczyński - mój prezydent, którego byłem kiedyś ministrem, co uważam za wielki zaszczyt w swoim życiu - powiedział, że podstawą patriotyzmu, w odróżnieniu od nacjonalizmu i innych postaw, jest miłość. Miłość do ojczyzny, ale także do drugiego człowieka, obywatela. Niech ona proszę państwa będzie tym elementem podstawowym przed wszystkim - mówił.

Prezydent przekonywał, że duchowe siły narodu są ważne dla wielu Polaków, a kiedy one są deptane, wśród ludzi budzi to zgorszenie.

- Proszę o język parlamentarny w debacie, proszę o taki język, który nie będzie obrażał i nie będzie nikogo urażał, bo to jest bardzo ważne - apelował prezydent.

- Poglądy można mieć i trzeba je mieć, bo jeżeli ktoś nie ma poglądów, to nie powinien tutaj zasiadać. Zasiadacie tu państwo właśnie dlatego, że te poglądy macie, one są bardzo często bardzo wyraziste, są bardzo często bardzo mocne i głębokie, niektórzy używają słowa radykalne, ale ja proszę, żeby język debaty nie był radykalny, żeby język debaty był językiem szacunku - mówił Andrzej Duda.

Prezydent: proszę o język parlamentarny w debacie, taki, który nie będzie obrażał i nikogo nie urażał
Prezydent: proszę o język parlamentarny w debacie, taki, który nie będzie obrażał i nikogo nie urażałtvn24

Prezydent podkreślił, że większość rodaków oczekuje tego, aby złagodzić język debaty. - Żeby debata sejmowa nie obrażała i nie budziła zgorszenia. O to bardzo państwa proszę, żeby zachowania, które mają miejsce w Sejmie, były zachowaniami o charakterze twórczym, a nie zachowaniami o charakterze destrukcyjnym. Żeby zachowania także nie gorszyły. Ludzie bardzo tego oczekują. Możecie państwo być tego pewni - przekonywał Andrzej Duda.

Prezydent: dzięki polskiej rodzinie, inteligencji i Kościołowi przetrwała nasza tradycja

Prezydent podkreślił podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu IX kadencji, że widzi w ostatnich latach, w różnych sferach, także w Sejmie, "takie wypowiedzi, które wielu ludzi w Polsce mogą ranić, które uderzają w najgłębsze warstwy naszej tradycji, źródła naszego pochodzenia, w to wszystko, w czym wyrośliśmy". - Co przez wiele lat ogromnie trudnej naszej historii pozwalało nam przetrwać najczarniejsze momenty, kiedy byliśmy pod zaborami (...), kiedy nas rusyfikowano, germanizowano, kiedy próbowano nam wydrzeć naszą tradycję, naszą mowę, nasze przekonania, usiłowano zrobić z naszych przodków innych ludzi - mówił.

Jak podkreślił, to się nie udało dzięki temu, że "nasze korzenie były tak silne i tak głębokie, i tak niezwykle szanowane". - To dzięki polskiej rodzinie, dzięki polskiej inteligencji, ale także dzięki polskim księżom, dzięki Kościołowi ta tradycja przetrwała, i ta tradycja przyniosła nas do wolnej, niepodległej, suwerennej Polski w tamtym 1918 roku i potem także, i kolejnymi zrywami w okresie komunistycznego zniewolenia, gdy nie byliśmy państwem w pełni wolnym, suwerennym i niepodległym" - powiedział prezydent.

Duda podkreślił, że w tamtych czasach mimo różnych poglądów "można było być jednością". - A przede wszystkim nawet ci, którzy byli w ogóle niewierzący - bo przecież byli tacy zawsze - szanowali to, co leży u fundamentów, i to, co jest oparciem dla naszej tradycji i kultury - dodał prezydent Andrzej Duda.

"Dla mnie Polakiem jest każdy, kto ma Polskę w sercu"

Prezydent powiedział, że "na kwestię narodowości patrzy w sposób specyficzny". - Dla mnie Polakiem jest każdy, kto ma Polskę w sercu, to jest dla mnie najważniejsze kryterium - powiedział.

- Jeżeli ktoś mnie pyta o kwestię narodowości, jeżeli ktoś ma co do tego jakieś wątpliwości, ja zawsze mówię: idź na cmentarz. Idź na cmentarz żołnierzy poległych w 1920 r. w obronie Rzeczypospolitej przed bolszewicką nawałą, idź na cmentarz żołnierzy poległych w 1939 r., idź na cmentarz poległych w Powstaniu Warszawskiem, na każdy inny cmentarz, tych którzy stawali w obronie ojczyzny, tamtej II RP. Zobaczysz na tych grobach najprzeróżniejsze znaki: polskich Żydów, polskich katolików, polskich Tatarów, wyznawców religii muzułmańskiej - mówił prezydent.

Andrzej Duda: dla mnie Polakiem jest ten, kto ma Polskę w sercu
Andrzej Duda: dla mnie Polakiem jest ten, kto ma Polskę w sercutvn24

Prezydent podał rękę posłom i apelował o zgodę

- Polska jest jedna i proszę, żebyście państwo zawsze o tym pamiętali. Chciałbym, żebyście państwo teraz, na rozpoczęcie tej kadencji, na początek podali sobie rękę. Po prostu, tak zwyczajnie, jak ci, którzy spotykają się po to, żeby toczyć debatę o bardzo ważnych sprawach i umieją usiąść i spokojnie dyskutować, po to, żeby się spotkać i rozejść w pokoju i w przyjaźni. Mimo wszystkich różnic i podziałów - powiedział Andrzej Duda.

- Każdy z państwa ma znajomych, a bardzo często i rodzinę o różnych poglądach, przecież wiecie o tym. Powinniśmy robić wszystko, żeby tych sporów, zwłaszcza wewnątrzrodzinnych było jak najmniej. Czasem mówią: "ryba psuje się od głowy". Głowa jest tutaj - oświadczył prezydent.

Po zakończeniu przemówienia prezydent podszedł do parlamentarzystów zasiadających w pierwszym rzędzie poselskich ław - posłów Lewicy, Koalicji Obywatelskiej, PSL, Konfederacji oraz PiS - i podał im rękę.

Podziękował też za przybycie na inauguracyjne posiedzenie Sejmu byłemu prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu.

Autor: ads,mjz/adso / Źródło: TVN24, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Wtorek to kolejny dzień obrad pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji. Izba niższa parlamentu wybrała Monikę Horną-Cieślak na nowego rzecznika praw dziecka oraz Karolinę Marię Bućko do Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15. Trwają debaty dotyczące powołania trzech komisji śledczych - do spraw wyborów kopertowych, inwigilacji Pegasusem i afery wizowej. W tvn24.pl relacjonujemy polityczny wtorek.

Sejm o komisji śledczej w sprawie Pegasusa. "Kto podejmował decyzje? Kto wiedział?"

Sejm o komisji śledczej w sprawie Pegasusa. "Kto podejmował decyzje? Kto wiedział?"

Aktualizacja:
Autor:
akw,
pp/
ft,
adso
Źródło:
tvn24.pl

Strażnicy miejscy zauważyli młodego mężczyznę, który nagle upadł na chodnik i przestał oddychać. Zaczęła się dramatyczna walka o jego życie.

"Zakasłał i upadł", rozpoczęła się dramatyczna walka o jego życie

"Zakasłał i upadł", rozpoczęła się dramatyczna walka o jego życie

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Debiutująca posłanka Polski 2050 Izabela Bodnar po swoim pierwszym sejmowym wystąpieniu zwróciła się do prowadzącego obrady z prośbą o możliwość uzupełnienia wypowiedzi. Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty zauważył, że nie ma takiej praktyki, jednak w drodze wyjątku pozwolił jej na powrót na mównicę. - Pierwsze przemówienie przed państwem wiąże się z pewnym stresem, zatem zapomniałam o poprawce - tłumaczyła posłanka.

Debiutująca posłanka chciała wrócić na mównicę. "Zapomniałam o poprawce"

Debiutująca posłanka chciała wrócić na mównicę. "Zapomniałam o poprawce"

Autor:
pb//mm
Źródło:
tvn24.pl

Antoni Macierewicz chciałby postawić marszałka Sejmu Szymona Hołownię przed Trybunałem Stanu za to, że nie dopuścił do debaty na uchwałą autorstwa PiS. Wyjaśniamy, dlaczego poseł PiS nie ma racji.

Macierewicz: za brak uchwały marszałek Hołownia pod Trybunał Stanu. To niemożliwe 

Macierewicz: za brak uchwały marszałek Hołownia pod Trybunał Stanu. To niemożliwe 

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował we wtorek, tuż po rozpoczęciu obrad Sejmu, by ten zajął się złożonymi przez jego rząd ustawami. Odpowiedział mu marszałek Szymon Hołownia, który wskazywał, że "nie ma w tym Sejmie żadnej zamrażarki", prace nad rządowymi projektami już trwają, choć nad jednym nie mogą, bo ma błędy formalne i wnioskodawca musi go poprawić.

Mateusz Morawiecki o "zamrażarce". Szymon Hołownia w odpowiedzi "uzupełniał stan wiedzy premiera"

Mateusz Morawiecki o "zamrażarce". Szymon Hołownia w odpowiedzi "uzupełniał stan wiedzy premiera"

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24

Inowrocław (woj. kujawsko-pomorskie) przez kilka tygodni nie miał prezydenta miasta. Wieloletni prezydent Ryszard Brejza zdobył mandat senatora w tegorocznych wyborach, co automatycznie zakończyło jego prezydenturę oraz urzędowanie wiceprezydentów miasta. Mieszkańcy czekali ponad miesiąc na decyzję premiera w tej sprawie.

Premier wyznaczył następcę prezydenta Inowrocławia. Radni PO zaskoczeni

Premier wyznaczył następcę prezydenta Inowrocławia. Radni PO zaskoczeni

Autor:
MR/PKoz
Źródło:
PAP

15-letni Jakub Seemann, uczeń III LO w Zabrzu, został mistrzem świata w szachach do lat 16. Gdy wrócił do szkoły, nauczyciele i uczniowie wszystkich klas ustawili się wzdłuż korytarzy i klatek schodowych, witając sportowca gromkim aplauzem i wiwatami. - Nigdy wcześniej nie doświadczyłem jeszcze czegoś takiego - mówił szachista w rozmowie z TVN24.

Uczeń z Zabrza został mistrzem świata w szachach. W szkole przywitali go po mistrzowsku

Uczeń z Zabrza został mistrzem świata w szachach. W szkole przywitali go po mistrzowsku

Autor:
bp/PKoz
Źródło:
TVN24, PAP

S&P Global Ratings podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2024 rok do 3,1 procent z 3 procent w związku z umiarkowaną poprawą perspektyw inwestycyjnych - podała firma w opublikowanym we wtorek raporcie.

Amerykańska agencja zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Amerykańska agencja zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Udało się wydostać wszystkich 41 robotników uwięzionych w zawalonym tunelu w północnych Indiach - poinformowały we wtorek lokalne władze. Kilka godzin wcześniej informowano, że ratownikom zostały ostatnie metry, aby przebić się do uwięzionych.

Uwolniono 41 osób z zawalonego tunelu. Czekały pod ziemią na ratunek przez ponad dwa tygodnie

Uwolniono 41 osób z zawalonego tunelu. Czekały pod ziemią na ratunek przez ponad dwa tygodnie

Aktualizacja:
Autor:
ks,
wac/ft,mm
Źródło:
PAP, Reuters

Ukraiński wywiad wojskowy potwierdził doniesienia o tym, że Marianna Budanowa, żona szefa tej służby, została zatruta metalami ciężkimi. Trucizna znajdowała się najprawdopodobniej w jedzeniu. Budanowa skarżyła się na złe samopoczucie. Jej mąż już wielokrotnie był celem zamachów.

Żona szefa ukraińskiego wywiadu zatruta metalami ciężkimi. "Wykryto arsen i rtęć"

Żona szefa ukraińskiego wywiadu zatruta metalami ciężkimi. "Wykryto arsen i rtęć"

Autor:
tas//mrz
Źródło:
PAP, Radio Swoboda, tsn.ua

Dziennikarze próbowali pytać na sejmowym korytarzu prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego między innymi o termin wygłoszenia expose przez premiera Mateusza Morawieckiego i nieobecność na uroczystości powołania nowego rządu, który jak się wydaje, nie ma szans na zdobycie wotum zaufania w nowym Sejmie. - To nie jest moment do udzielania wywiadów - powiedział Kaczyński.

Dziennikarze pytają Kaczyńskiego. Prezes PiS: to nie jest moment do udzielania wywiadów

Dziennikarze pytają Kaczyńskiego. Prezes PiS: to nie jest moment do udzielania wywiadów

Autor:
js//mrz
Źródło:
TVN24

Do ostatnich chwil toczyła się rozgrywka o fotel szefa MSWiA w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego, a jeszcze niewiele ponad godzinę przed uroczystością w Pałacu Prezydenckim miał nim zostać były komendant główny policji Zbigniew Maj - wynika z informacji tvn24.pl. - Jego kandydaturę miał zablokować minister Mariusz Kamiński - mówi nasz rozmówca. Sam Maj nie zaprzecza.

Mogła być sensacja. "W ostatniej chwili kandydaturę zdołał zablokować minister Kamiński"

Mogła być sensacja. "W ostatniej chwili kandydaturę zdołał zablokować minister Kamiński"

Autor:
Robert
Zieliński
Źródło:
tvn24.pl

Pięcioletni Kelan Logan-Derench zmarł podczas swoich pierwszych zagranicznych wakacji. Jak przekazali jego bliscy, podczas pobytu w egipskim kurorcie chłopiec "uległ tragicznemu wypadkowi i wpadł do basenu". Rodzina uruchomiła internetową zbiórkę, apelując o wsparcie finansowe.

Tragiczny wypadek w Egipcie. Pięciolatek zmarł na swoich pierwszych zagranicznych wakacjach

Tragiczny wypadek w Egipcie. Pięciolatek zmarł na swoich pierwszych zagranicznych wakacjach

Autor:
wac//mm
Źródło:
BBC, GoFundMe

To nie tylko brak szacunku dla greckiego premiera, ale także dla greckiego narodu - stwierdził rzecznik rządu w Atenach Pavlos Marinakis. W ten sposób skomentował decyzję premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka o odwołaniu w ostatniej chwili wtorkowego spotkania z premierem Kyriakosem Micotakisem w Londynie. W tle jest spór o bezcenne rzeźby.

Spór Grecja-Wielka Brytania o rzeźby. "Przecięcie Mona Lisy na pół"

Spór Grecja-Wielka Brytania o rzeźby. "Przecięcie Mona Lisy na pół"

Autor:
tas/adso
Źródło:
PAP

Rosyjskie działania zmuszają Finlandię do zamknięcia całej jej granicy z sąsiadem dla ruchu osobowego - przekazał rząd w Helsinkach. Migranci napływający w stronę Finlandii przez Rosję nie będą mogli teraz przekroczyć granicy i złożyć podań o azyl.

Finlandia zamyka całą granicę z Rosją

Finlandia zamyka całą granicę z Rosją

Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP

Jako 14-latka, w oglądanych z rodzicami "Rozmowach w toku", po raz pierwszy usłyszała o problemie krzywdzenia dzieci przez bliskich. Wtedy postanowiła zająć się ochroną praw najmłodszych. Jako prawniczka robi to już od ponad dekady. Kim jest Monika Horna-Cieślak, powołana przez Sejm na Rzeczniczkę Praw Dziecka?

Monika Horna-Cieślak. Poczuła "nastoletni bunt", gdy usłyszała o krzywdzeniu dzieci, teraz zostanie ich rzeczniczką

Monika Horna-Cieślak. Poczuła "nastoletni bunt", gdy usłyszała o krzywdzeniu dzieci, teraz zostanie ich rzeczniczką

Autor:
kgo//am
Źródło:
PrawieOPrawie.pl, tvn24.pl

Dominika Chorosińska została nową minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Mateusza Morawieckiego. Jej wybór był szeroko komentowany w przestrzeni publicznej, a internauci przypomnieli przeprowadzony z nią wywiad, gdy po raz pierwszy ubiegała się o mandat poselski. Dominika Chorosińska nie potrafiła wówczas odpowiedzieć między innymi na pytania o to, ilu posłów zasiada w Sejmie, ani ile trzeba mieć lat, by móc ubiegać się o urząd prezydenta.

"Krótki test" Dominiki Chorosińskiej i pytanie o liczbę posłów. Internauci przypominają wywiad z nową minister kultury

"Krótki test" Dominiki Chorosińskiej i pytanie o liczbę posłów. Internauci przypominają wywiad z nową minister kultury

Autor:
pb//mm
Źródło:
Radio ZET, tvn24.pl

Dwaj mężczyźni siedzieli na zewnątrz. Byli tak zziębnięci, że nie byli już w stanie się poruszać. Uratował ich telefon od świadka. Podobnie jak bezdomnego, który próbował przetrwać chłody w pustostanie czy mężczyznę, który leżał na śniegu. "Nie przechodźmy obojętnie, gdy widzimy niepokojącą sytuację. Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować komuś życie" – apelują policjanci.

"Byli tak zziębnięci, że nie mogli się poruszać". "Jeden telefon może uratować życie"

"Byli tak zziębnięci, że nie mogli się poruszać". "Jeden telefon może uratować życie"

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow planuje w tym tygodniu złożyć wizytę w Macedonii Północnej, aby wziąć udział w obradach Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Będzie to pierwsza wizyta Ławrowa na terytorium państwa członkowskiego NATO od rozpoczęcia rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Rezygnację z udziału w obradach OBWE zapowiedziały z tego powodu Ukraina, Litwa, Łotwa i Estonia.

Siergiej Ławrow złoży wizytę w państwie członkowskim NATO. Pierwsza taka podróż od inwazji na Ukrainę

Siergiej Ławrow złoży wizytę w państwie członkowskim NATO. Pierwsza taka podróż od inwazji na Ukrainę

Autor:
wac//mm
Źródło:
Reuters, BNT 1, PAP, tvn24.pl

Biuro Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców przyznało Lenie i Władysławowi Grochowskim z Siedlec (woj. mazowieckie) Nagrodę Nansena w kategorii "Europa". Para została uhonorowana za udzielanie schronienia i wspieranie uchodźców w Polsce oraz zapewnienie możliwości zatrudnienia i bezpiecznego schronienia ludziom w potrzebie.

Polskie małżeństwo otrzymało prestiżową nagrodę przyznawaną przez ONZ za wspieranie uchodźców

Polskie małżeństwo otrzymało prestiżową nagrodę przyznawaną przez ONZ za wspieranie uchodźców

Autor:
MR
Źródło:
tvn24.pl, unhcr.org

Krzysztof S., znany muzyk jazzowy, zasiądzie na ławie oskarżonych w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe. Śledczy zarzucają mu, że podczas warsztatów muzycznych wykorzystał seksualnie nieletnią. Proces rozpocznie się 30 stycznia.

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Sąd wyznaczył datę rozpoczęcia procesu

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Sąd wyznaczył datę rozpoczęcia procesu

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP

Władze w zachodnich Niemczech wezwały we wtorek mieszkańców do pozostania w domach, ostrzegając przed intensywnymi opadami śniegu. Niebezpieczne warunki pogodowe przyczyniły się do licznych wypadków drogowych, w których dwie osoby zginęły. Z samochodów na zablokowanych drogach ewakuowani zostali uwięzieni kierowcy. W jednej ze szkół w Hesji wieczorem w poniedziałek utknęli uczniowie.

Niemcy zmagają się z groźną pogodą. "Sytuacja była nadzwyczajna. Drzewa przewracały się jak zapałki"

Niemcy zmagają się z groźną pogodą. "Sytuacja była nadzwyczajna. Drzewa przewracały się jak zapałki"

Aktualizacja:
Autor:
ps,dd
/ prpb
Źródło:
Reuters, zdf.de, PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że wstrzymuje na terenie całego kraju obrót kilkoma seriami oraz zakazuje wprowadzenia do obrotu kilkunastu serii leku przeciwbólowego Oxylaxon. Jak wyjaśniono w decyzji GIF, w toku postępowania potwierdzono wystąpienie wady jakościowej.

Serie leku przeciwbólowego wycofane z obrotu

Serie leku przeciwbólowego wycofane z obrotu

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Karolina Bućko została powołana we wtorek przez Sejm na członka państwowej komisji ds. przeciwdziałania pedofilii. Zyskała poparcie Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Wcześniej jej kandydatura, jako jedyna, została pozytywnie zaopiniowana przez komisję sejmową.

Karolina Bućko wybrana przez Sejm do państwowej komisji ds. przeciwdziałania pedofilii

Karolina Bućko wybrana przez Sejm do państwowej komisji ds. przeciwdziałania pedofilii

Autor:
akw//mrz
Źródło:
TVN24

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało we wtorek na swojej stronie listę firm, które importowały zboże z Ukrainy. Lista liczy kilkaset podmiotów.

Jest lista firm, które importowały zboże z Ukrainy

Jest lista firm, które importowały zboże z Ukrainy

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Rekordowa liczba Włochów padła ofiarą oszustwa, usiłując kupić ubezpieczenie OC samochodu lub motocykla. W ciągu ostatnich 12 miesięcy było to aż 2,3 miliona osób - wskazują tamtejsze media. To trzy razy wyższy wynik niż w roku poprzednim. Przyczyny tak znacznego wzrostu eksperci upatrują w podwyżce cen ubezpieczeń, skutkującej zwiększoną chęcią kupujących do zaoszczędzenia.  

Ponad dwa miliony kierowców kupiło fałszywe ubezpieczenie OC. "Chcieli oszczędzić"

Ponad dwa miliony kierowców kupiło fałszywe ubezpieczenie OC. "Chcieli oszczędzić"

Autor:
jdw//az
Źródło:
La Stampa, Verita e Affari, PAP

Na przedmioty z epoki brązu natrafił w trakcie poszukiwań na terenie Nadleśnictwa Starogard (woj. pomorskie) jeden z pasjonatów historii. To przede wszystkim toporki sprzed około 3500 lat oraz fibula, której używano około dwa tysiące lat temu. Znaleziska zostały zabezpieczone przez konserwatora zabytków.

Chodził po lesie z wykrywaczem metali, natrafił na "sensacyjne odkrycie"

Chodził po lesie z wykrywaczem metali, natrafił na "sensacyjne odkrycie"

Autor:
mm/
tam
Źródło:
tvn24.pl
Mówił o tabletkach na zmianę płci i że klaps nie zostawia wielkiego śladu. "Przeciwnik praw dziecka"

Mówił o tabletkach na zmianę płci i że klaps nie zostawia wielkiego śladu. "Przeciwnik praw dziecka"

Natalia
Szostak
Autor:
Natalia
Szostak
Źródło:
tvn24.pl
Premium

1,8 miliona Polaków nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb - wskazano w "Raporcie o biedzie 2023". Dowiadujemy się ponadto, że w związku z inflacją i wzrostem cen 4 na 5 Polaków kupuje mniej lub zdecydowanie taniej.

Raport o biedzie 2023. "W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tysięcy"

Raport o biedzie 2023. "W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tysięcy"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Trwa światowa kampania "16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na płeć", którą 25 listopada rozpoczął Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. "Bardzo proszę - protestujmy razem przeciwko agresji na całym świecie, przeciwko przemocy, przeciwko nienawiści!!", apeluje Monika Olejnik.  

"Przemoc wobec kobiet i dziewcząt jest najbardziej rozpowszechnionym naruszeniem praw człowieka"

"Przemoc wobec kobiet i dziewcząt jest najbardziej rozpowszechnionym naruszeniem praw człowieka"

Autor:
joan//mro
Źródło:
TVN24, cpk.org.pl

Scena z Bohdanem Łazuką z filmu "Nie lubię poniedziałku" wracającym z weekendowego biesiadowania z korbą wetkniętą w tory tramwajowe przeszła do historii polskiego kina. "Ponad 52 lata później, w tym samym miejscu przekonywaliśmy do zejścia z torów pana Marcina, który zapewniał, że jest we własnym pokoju" - przekazali stołeczni strażnicy miejscy.

Zataczał się na torowisku, ale zapewniał, że jest we własnym pokoju

Zataczał się na torowisku, ale zapewniał, że jest we własnym pokoju

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl