TVN24 | Polska

"Wiara w Zmartwychwstałego daje nam niewzruszoną nadzieję, że ostatnie słowo nie należy do śmierci"

TVN24 | Polska

Autor:
akr
Źródło:
tvn24.pl
Fragment orędzia wielkanocnego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego
Fragment orędzia wielkanocnego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego
wideo 2/5
Fragment orędzia arcybiskupa Stanisława Gądeckiego

Chrystus, powstawszy z martwych, już więcej nie umiera, śmierć nad nim nie ma już władzy. Jego zmartwychwstanie jest najważniejszą prawdą chrześcijańskiej wiary - oświadczył w wielkanocnym orędziu arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Złożył także świąteczne życzenia i nawiązał do panującej w Polsce epidemii COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wygłosił w sobotę wielkanocne orędzie telewizyjne.

- Chrystus, powstawszy z martwych, już więcej nie umiera, śmierć nad nim nie ma już władzy. Jego zmartwychwstanie jest najważniejszą prawdą chrześcijańskiej wiary, ponieważ to właśnie dzięki zmartwychwstaniu Chrystus objawił się nam jako ten, który siłą miłości przezwyciężył śmierć - mówił. 

"Wiara w zmartwychwstałego daje nam niewzruszoną nadzieję"

Hierarcha mówił także, że Jezus Chrystus "ukazał nam nowy, nieznany przedtem wymiar życia". - Chrystus pozostał bowiem istotą cielesną, ale wszedł w inny, nowy, nieznany nam dotąd wymiar życia. Ewangeliści podkreślają, że pojawił się on w tym samym ciele, ale nie w takim samym - oświadczył Gądecki.

- W miejsce ciała ziemskiego, pojawiło się ciało niebiańskie. W miejsce soma psychikon, czyli ciała zmysłowego, pojawiło się soma pneumatikon, czyli ciało duchowe. Ten nowy wymiar egzystencji zmartwychwstałego święty Paweł nazywa kosmicznym ciałem Chrystusa - wyjaśniał.

Jak mówił arcybiskup, "wiara w Zmartwychwstałego daje nam niewzruszoną nadzieję, że ostatnie słowo nie należy do śmierci, ale do Chrystusa, dawcy życia wiecznego". - Bez wiary w tę prawdę nie ma ani chrześcijanina, ani chrześcijaństwa. Odrzucenie wiary w zmartwychwstanie Chrystusa, sprowadzałoby wiarę do roli organizatora życia społecznego lub emocjonalnego pocieszyciela w trudnych sytuacjach - mówił duchowny.

- Ta wiara jest najistotniejszą sprawą naszego życia, bo ona nadaje temu życiu jasny kierunek. Bez niej bylibyśmy podobni do kapitana statku, który wprawdzie umie żeglować, ale zapomniał, dokąd płynie - kontynuował.

Jak przekonywał, "autentyczne spotkanie ze zmartwychwstałym Chrystusem prowadzi człowieka od nawrócenia i budzi fascynację, która każe zostawić wszystko, aby oddać nasze życie na służbę bliźnim". - To zaś zmierza z kolei do przemian społecznych, które rzeczywiście służą osobie ludzkiej. Zdąża do uzdrawiania pracy instytucji życia ekonomiczno-społecznego, wspólnoty politycznej, kultury i nauki, tak, aby były one zgodne z normami sprawiedliwości i sprzyjały dobru, a nie stawały mu na przeszkodzie - wyjaśniał.

Całe orędzie arcybiskupa Stanisława Gądeckiego
Całe orędzie arcybiskupa Stanisława Gądeckiego

"W obliczu panującej u nas epidemii, musimy sobie postawić szereg pytań, na które nie ma prostej odpowiedzi"

Arcybiskup Gądecki wskazywał także, że "w obliczu panującej u nas epidemii, musimy sobie postawić szereg pytań, na które nie ma prostej odpowiedzi".

- Gdy zastanawiamy się nad tym, w jakiej relacji pozostaje zmartwychwstanie Chrystusa do bieżącej sytuacji, to przychodzą mi na myśl słowa świętego Augustyna. Mówi on: chrześcijanom nie jest oszczędzone cierpienie. Co więcej, zaznają go trochę więcej, ponieważ życie wiarą oznacza odwagę głębszego podejścia do życia i wydarzeń dziejowych. Jednak tylko w ten sposób, doświadczając cierpienia, poznajemy życie w jego głębi, w jego pięknie, z wielką nadzieją, jaką budzi Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały - przekonywał. 

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Według arcybiskupa "wierzący znajduje się zatem między dwoma biegunami". - Z jednej strony zmartwychwstanie, które już jest obecne i działa w nas, a z drugiej strony pilna potrzeba włączenia się w proces, który prowadzi wszystkich i wszystko ku pełni. Podobnie jak całe stworzenie cierpi, niczym w bólach rodzenia, tak również my wzdychamy w oczekiwaniu na odkupienie naszego ciała. Na odkupienie i nasze zmartwychwstanie - mówił przewodniczący KEP.

Arcybiskup Gądecki złożył także życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. - Całemu kościołowi w Polsce, wspólnotom innych kościołów i związków wyznaniowych, wszystkim rodzinom, środowiskom pracy, nauki i kultury, służbie medycznej, chorym, ubogim i więźniom, a także rodakom żyjącym na obczyźnie oraz osobom, które nie podzielają z nami wiary w zmartwychwstałego, życzę autentycznej radości Wielkanocy, która pomoże nam wszystkim przezwyciężać trudności obecnego czasu i urzeczywistniać szlachetne ludzkie marzenia - powiedział.

- Chrystus zmartwychwstał i my razem z nim zmartwychwstaniemy. Wszystkim życzę błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego - dodał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Autor:akr

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości