Polska

Morawiecki i Orban na wspólnym nagraniu. "Przez wieki razem broniliśmy wolności"

Polska

[object Object]
Mateusz Morawiecki i Viktor Orban o przyjaźni polsko-węgierskiejFacebook/ Orban Victor
wideo 2/4

Premierzy Węgier i Polski, Viktor Orban i Mateusz Morawiecki we wspólnym nagraniu wideo przed węgierskim świętem narodowym 15 marca mówią o przyjaźni polsko-węgierskiej i wspólnej walce dwóch krajów o wolność. Nagranie ukazało się w środę na stronie Orbana na Facebooku.

Na nagraniu Morawiecki podkreślił, stojąc u boku węgierskiego premiera, że "przyjaźń polsko-węgierska trwa przez wieki, przez wieki razem broniliśmy wolności, broniliśmy cywilizacji chrześcijańskiej".

- Widać, jak ta przyjaźń skierowana jest coraz bardziej ku przyszłości, jak narody węgierski i polski razem mogą silniej, lepiej dbać o swoją wolność dzisiaj, o dobrobyt, zasobność, o dobro całej Europy - powiedział premier Morawiecki, zwracając uwagę, że podczas świąt węgierskich powiewa wiele polskich flag.

- Cieszymy się, że mamy w Węgrach takich dobrych, wypróbowanych przyjaciół. Przyszłość jest dzięki temu lepsza dla Węgier i dla Polski – oświadczył. Premier mówił po polsku.

"Walkę o wolność zawsze prowadziliśmy razem z Polakami"

Orban natomiast przypomniał, że 15 marca, w rocznicę wybuchu rewolucji 1848 roku Węgry wspominają bohaterów, "którzy, gdy było trzeba, wszystko, nawet własne życie oddawali za węgierską wolność".

- Tę walkę o wolność zawsze prowadziliśmy razem z Polakami - podkreślił.

- Już w XIX wieku kilkuset Polaków walczyło u naszego boku, teraz też przyjeżdżają na nasze święto, na to wspólne węgiersko-polskie święto i mamy ten zaszczyt, że przyjedzie także pan premier Mateusz Morawiecki, by w Budapeszcie własnymi słowami pozdrowić zebranych - powiedział Orban, apelując do Węgrów o przybycie na uroczystości i wspólne świętowanie.

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/ Orban Victor

Pozostałe wiadomości