"Ona skupia naród wokół siebie"


W południe na maszt Pałacu Prezydenckiego została wciągnięta polska flaga. To kulminacyjny punkt obchodów Dnia Flagi RP. - Wszyscy potrzebujemy symboli, które nas łączą i jednoczą. Potrzebujemy ich w codziennym życiu, ale także od święta - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent wręczył też flagi przedstawicielom szkół, organizacji polonijnych, wojska, organizacji harcerskich i olimpijczyków.

Podczas przemówienia na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Bronisław Komorowski podziękował wszystkim, dzięki którym dziś możemy obchodzić w Polsce święto flagi. - Proszę, abyśmy wspólnym wysiłkiem dbali o to, żeby flaga polska nie tylko od święta była otoczona czcią, szacunkiem oraz miłością wspólną. Wielkość symboli narodowych polega na tym, że one łączą i skupiają naród wokół siebie. Uczyńmy wszystko, żeby dzień flagi był dniem jednoczącym Polaków - podkreślił Komorowski.

Ustawa o orzełku

Wcześniej, w ramach obchodów Dnia Flagi prezydent podpisał nowelizację wprowadzającą obowiązek umieszczania godła narodowego na strojach sportowców - reprezentantów kraju. Podczas uroczystości Bronisław Komorowski podkreślił, że emocje sportowe, duma z powodu sukcesów sportowych są nie do zastąpienia w budowaniu poczucia wspólnoty.

- Wydawało się, że jest to sprawa absolutnie oczywista, aby na piersiach polskich sportowców, na kaskach były podkreślane nie tylko przynależność, ale i duma z faktu występowania pod biało-czerwoną, pod pięknym orłem polskim - mówił Komorowski. Prezydent podkreślił jednak, że "czasami oczywistość trzeba potwierdzić prawem".

Prezydent zaapelował o jedność Polaków (TVN24)
Prezydent zaapelował o jedność Polaków (TVN24)

Nowelizacja ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz ustawy o sporcie to pokłosie sporu wokół koszulek piłkarskiej reprezentacji Polski. Na zaprezentowanych w listopadzie strojach, w których drużyna trenera Franciszka Smudy miała wystąpić podczas Euro 2012, znalazły się logo PZPN i producenta, natomiast zabrakło tradycyjnej naszywki z orzełkiem. Wywołało to oburzenie wśród kibiców, protestowali też sportowcy i politycy. Ostatecznie orzełek wrócił na reprezentacyjne stroje.

Także u premiera

Flagę na maszt wciągnięto też - w asyście wojskowej - przed Kancelarią Premiera. W uroczystościach wziął udział premier Donald Tusk wraz z ministrami.

Flagę na maszt wciągnięto też przed KPRM (TVN24)
Flagę na maszt wciągnięto też przed KPRM (TVN24)

Dzień Flagi RP obchodzony jest od 2004 roku. Święto zostało wprowadzone nowelą ustawy z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości