Polska

Omiń centrum - nawet helikopterem nie przelecisz

Polska

Aktualizacja:

Cierpliwość mieszkańców stolicy znów zostanie wystawiona na próbę. Najważniejsi europejscy politycy z jednej, a manifestujący kolejarze i stoczniowcy z drugiej strony, skutecznie uprzykrzą warszawiakom życie. Aż do czwartku poruszanie się po Warszawie, szczególnie po centrum, będzie mocno utrudnione.

Kilkunastu szefów państw i rządów oraz szefów Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego przyjeżdża do Warszawy na kongres Europejskiej Partii Ludowej oraz na spotkania z okazji 5. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdy politycy będą poklepywać się po plecach, warszawscy kierowcy niechybnie będą kląć pod nosem.

Hej warszawiaku, nie zatrzymuj się!

W centrum miasta, głównie w okolicach Zamku Królewskiego i Pałacu Kultury i Nauki, gdzie będą się odbywać spotkania należy spodziewać się utrudnień. Wokół "pekinu" oraz na ul. Emilii Plater ustawione zostaną policyjne bariery (1). Na Placu Zamkowym powstanie ogrodzenie wyznaczające strefę dla gości przed Zamkiem Królewskim. Zmiany w organizacji ruchu dotyczą wschodniej strony ul. Emilii Plater, gdzie od godz. 18.00 we wtorek do godz. 16.00 w czwartek obowiązuje zakaz zatrzymywania się (1). Także na ul. Senatorskiej na odcinku Miodowa–Podwale od godz. 18.00 we wtorek do godz. 21.00 w środę nie można się zatrzymywać (2).

 
Utrudnienia w ruchu TVN24.pl

Natomiast na Wybrzeżu Gdańskim na odcinku Boleść–Grodzka zostanie zamknięty prawy pas ruchu, który będzie przeznaczony na podjazd autokarów dowożących i odbierających uczestników Kongresu (3). Na części ul. Boleść i na ul. Bugaj będzie obowiązywał obustronny zakaz zatrzymywania się od godz. 18.00 we wtorek do godz. 24.00 w środę(4).

Związkowcy kochają swoją stolicę

Jakby najazd polityków nie wystarczył, stolicę "odwiedzą" też związkowcy. Na środę w okolicach PKiN zaplanowane są manifestacje kolejarzy i stoczniowców. Demonstracja Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP, Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność" oraz Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych rozpocznie się o godz. 12.00. Sprzed Muzeum Techniki związkowcy mają przejść przed gmach Ministerstwa Infrastruktury przy ul. Chałubińskiego (1).

 
Tu będą demonstrować związkowcy TVN24

Z kolei od godz. 17 przed Salą Kongresową demonstrować będą związkowcy NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańskiej (2). Służby porządkowe szacują, że obie manifestacje mogą zgromadzić nawet 1,5 tys. osób.

Nie przeskoczysz

Zawiedzeni będą ci, którzy chcieliby ominąć zablokowane centrum "górą". Prywatny helikopter, balon czy duży latawiec nie są niestety rozwiązaniem problemu. - W rejonie dwóch kilometrów od Pałacu Kultury i Nauki, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wprowadza zakaz lotów wszystkich typów statków powietrznych z wyjątkiem ratowniczych i służb porządku publicznego oraz wykonujących stałe loty komunikacyjne - stwierdził rzecznik prasowy PAŻP, Grzegorz Hlebowicz.

Jak zapewnił, zakaz, który będzie obowiązywał w środę i w czwartek nie zakłóci pracy przewoźników lotniczych i nie utrudni podróży zgodnych z rozkładem połączeń lotniczych.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości