Złoty medal i dyplom z rąk króla. Olga Tokarczuk odbierze Nagrodę Nobla

Polska


Laureatka literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok Olga Tokarczuk we wtorek odbierze złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Transmisję obejrzeć będzie można w TVN24 i na tvn24.pl. Uroczystość jest zwieńczeniem trwającego w Szwecji Tygodnia Noblowskiego.

TRANSMISJA Z CEREMONII WRĘCZENIA LITERACKIEJ NAGRODY NOBLA OD 16.30 W TVN24 I TVN24.PL. O GODZINIE 20.20 W TVN24 WYKŁAD NOBLOWSKI OLGI TOKARCZUK

W Sztokholmie trwa tak zwany Tydzień Noblowski.

W sobotę Olga Tokarczuk wygłosiła w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej swoją noblowską przemowę. Podczas wykładu odczytała w języku polskim esej "Czuły narrator".

PRZECZYTAJ PRZEMOWĘ NOBLOWSKĄ OLGI TOKARCZUK >

Dzień wcześniej polska noblistka odwiedziła Muzeum Nagrody Nobla na Starym Mieście w Sztokholmie wraz z pozostałymi 13 nagradzanymi noblistami. Przekazała tam podręczny kalendarz z ubiegłego roku z osobistymi zapiskami.

Złoty medal i dyplom od króla

We wtorek na uroczystej gali po godzinie 16.30 złoty medal i dyplom przekaże Oldze Tokarczuk król Szwecji Karol XVI Gustaw. Potem w filharmonii w sztokholmskim ratuszu odbędzie się bankiet noblowski.

Olga Tokarczuk przekazała do Muzeum Nagrody Nobla kalendarz z 2018 roku z osobistymi zapiskamiPAP/Wojciech Olkuśnik | PAP

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury trafiła do pisarza tworzącego w języku polskim po raz piąty. Olga Tokarczuk jest drugą kobietą i pierwszą polską prozaiczką, która została nagrodzona tym największym zaszczytem literackim na świecie. Wcześniej, w 1996 roku, Akademia Szwedzka doceniła poetkę Wisławę Szymborską.

W 2018 roku nie wręczono literackiego lauru w związku ze skandalem obyczajowym. W związku z tym w tym roku przyznano dwie nagrody.

Nagrodę za 2019 rok otrzymał austriacki pisarz i dramaturg Peter Handke. Budzi on w Sztokholmie kontrowersje w związku ze swoimi proserbskimi wypowiedziami na temat wojny w byłej Jugosławii. W piątek kwestia ta zdominowała wspólną konferencję prasową noblistów.

Polskie Noble literackieAdam Ziemienowicz , Maciej Zieliński | PAP
Nagroda Nobla - skąd pochodzili laureaci, ile wynosiMaciej Zieliński | PAP

Autor: akw//now / Źródło: tvn24.pl

Raporty: