Kto zasiądzie przy okrągłym stole, jaki harmonogram? Dworczyk wyjaśnia

TVN24

Dworczyk mówił o szczegółach zaplanowanego okrągłego stołu na temat oświatytvn24
wideo 2/37

W piątek 26 kwietnia w samo południe ma rozpocząć się posiedzenie okrągłego stołu na temat oświaty. Z taką propozycją, w związku z trwającym strajkiem nauczycieli, wyszedł premier Mateusz Morawiecki. W środę na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zdradził szczegóły dotyczące harmonogramu obrad i zaproszonych uczestników.

Obrady okrągłego stołu rozpoczną się o godzinie 12 w najbliższy piątek, 26 kwietnia.

Szef KPRM poinformował, że "ogólna liczba" zaproszonych osób to około 80. - Podzieliliśmy uczestników na środowiska, które uważamy że muszą być w takiej ogólnopolskiej debacie na temat przyszłości oświaty w Polsce reprezentowane - powiedział.

Kto jest zaproszony do okrągłego stołu?

Pierwsza grupa to nauczyciele. - Zaproszenie zostało wystosowane do wszystkich związków, do trzech największych central związkowych, do tego do stowarzyszenia pedagogów NATAN i pięciu przedstawicieli nauczycieli, którzy zgłaszają się za pomocą strony ministerstwa edukacji narodowej - wyliczał Dworczyk.

We wtorek przedstawiciele ZNP i FZZ zapowiedzieli, że nie mają zamiaru brać udziału w obradach okrągłego stołu. Z kolei oświatowa Solidarność poinformowała w środę w komunikacie, że jej przedstawiciele wezmą udział w obradach w charakterze obserwatorów. Wskazał, że "konieczne jest zaproszenie przedstawicieli organów prowadzących szkoły". - Przede wszystkim są to organizacje zrzeszające samorządy,czyli Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Samorządów Polskich, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej i Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. To te podmioty prowadzą najwięcej szkół spośród tych, które w Polsce funkcjonują - wymieniał szef kancelarii premiera. Kolejna grupa to politycy. - Zaproszenie zostało wysłane do przewodniczących sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży, przewodniczącego senackiej komisji nauki, edukacji i sportu - mówił Dworczyk. Poinformował, że zaproszenia zostały wysłane też do klubów parlamentarnych Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, PSL, Kukiz’15 i Nowoczesnej. - Zaproszenie zostało też skierowane do pana prezydenta - dodał. - Trzeba też powiedzieć o organizacjach rodziców i dzieci. Wybraliśmy te organizacje, które są najbardziej aktywne w przestrzeni oświatowej, w dyskusji, która w przestrzeni publicznej się dzieje. To są głównie organizacje skupione na liście prowadzonej przy ministrze edukacji narodowej. Te organizacje, które od lat są konsultowane przy wszystkich zmianach wprowadzonych w prawie oświatowym - mówił. Do tego przy okrągłym stole mają zasiąść "naukowcy, eksperci, organizacje pozarządowe" i "inne podmioty". Dworczyk wymienił przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego i Rzecznika Praw Dziecka.

Szereg wystąpień, potem podział na podstoliki

Szef kancelarii premiera poinformował na konferencji prasowej, że piątkowy okrągły stół edukacyjny rozpocznie wystąpienie strategiczne szefa rządu Mateusza Morawieckiego. Następnie przemawiała będzie wicepremier Beata Szydło. - Potem przewidziane są wystąpienia nauczycieli, organów prowadzących, przedstawicieli uczniów i rodziców, ekspertów edukacyjnych i polityków - powiedział Dworczyk. Dodał, że w następnej kolejności nastąpi podział na podstoliki. Prace poszczególnych podstolików będą koordynowali wiceministrowie: Marzena Machałek (Ministerstwo Edukacji Narodowej), która ma nadzorować prace związane z "jakością edukacji". Maciej Kopeć (Ministerstwo Edukacji Narodowej) będzie koordynował kwestie "nauczyciela w systemie edukacji", a Marcin Ociepa (Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii) zajmie się tematem "nowoczesnej szkoły", a Piotr Müller (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) ma koordynować prace związane z "uczniem w systemie edukacji". Szef KPRM podkreślił, że "katalog podstolików, tematów, którymi mamy się zajmować podczas obrad okrągłego stołu nie jest zamknięty". - Jesteśmy otwarci na propozycje formułowane przez środowiska związane z oświatą, żeby uruchomić i dyskutować w innych jeszcze obszarach, które tutaj nie zostały zaprezentowane - dodał.

Harmonogram okrągłego stołu

Zgodnie z przedstawionym przez Dworczyka harmonogramem okrągłego stołu, "obrady rozpoczną się o godzinie 12 w piątek, prace w podstolikach odbędą się 30 kwietnia, a dalsze prace - w kolejnych tygodniach". - Trzeba powiedzieć jasno - jeżeli mamy wypracować poważne założenia do gruntownej reformy systemu oświaty, nie zajmie nam to ani dwóch, ani trzech spotkań - wskazał Dworczyk. - Pewnie będziemy musieli poświęcić na to nieco więcej czasu, więc dokładny harmonogram prac okrągłego stołu zostanie wypracowany już w trakcie tych pierwszych spotkań, podobnie zresztą jak i zakres tematyczny, jakim uczestnicy obrad będą się zajmować - dodał.

Autor: ads//kg / Źródło: TVN24, PAP

Raporty: