Polska

"Ogromne zainteresowanie" sprawą Brunona K. w UE

Polska


- Informacja o zatrzymaniu mężczyzny przygotowującego zamach w budynku Sejmu zostanie przedstawiona na jednej z sesji spotkania ministrów spraw wewnętrznych grupy G-6 w Londynie - poinformował szef MSW Jacek Cichocki.

PLANOWANY ZAMACH NA POLSKIE WŁADZE - czytaj raport tvn24.pl

- Jest tam sygnalizowane ogromne zainteresowanie naszym przypadkiem i oczekiwanie, że to właśnie przedstawię - powiedział Cichocki w przeddzień spotkania szefów resortów spraw wewnętrznych największych krajów UE oraz przedstawicieli USA.

- Każdy z nas, ministrów spraw wewnętrznych, ma jak w złym śnie, że to może się wydarzyć także w jego kraju - dodał. Zaznaczył, że polskie służby także sygnalizują podobne przypadki w innych krajach.

Szef MSW poinformował, że do końca listopada zespół, przygotowujący kierunki zmian w sektorze służb specjalnych, przedstawi je premierowi z rekomendacją, by w grudniu opinię na temat zmian przedstawiło Kolegium ds. Służb Specjalnych.

Potrzebne reformy

- Mam nadzieję jeszcze do połowy grudnia przedstawić je także publicznie. Chodzi o to, żeby jeszcze w tym roku zostały zarysowane główne reformy - powiedział Cichocki.

- Niewątpliwie chodzi o to, żeby ABW skoncentrowało swoje działania na zdobywaniu informacji oraz wyprzedzającym rozpoznawaniu różnego rodzaju zagrożeń - zwłaszcza terrorystycznych, ekstremistycznych czy kontrwywiadowczych. To jest jeden z ważniejszych kierunków - powiedział Cichocki.

Grupa sześciu największych państw UE (tzw. G6) - powstała w maju 2003 r. z inicjatywy Hiszpanii początkowo jako G5, w 2006 roku powiększona o Polskę. Jej celem jest m.in. współdziałanie zrzeszonych w niej państw (poza ramami UE) w dziedzinach szczególnie istotnych dla bezpieczeństwa m.in.: w walce z terroryzmem, zapobieganiu przestępczości zorganizowanej i zwalczaniu jej, wymianie danych operacyjnych, skutecznej kontroli granic, zwalczaniu nielegalnej imigracji.

Autor: bor//gak / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości