Polska

Ogórek przedstawia program. Zmiana prawa, sprawy ludzi młodych

Polska

tvn24Magdalena Ogórek zaprezentowała swój program wyborczy

Kandydatka SLD na prezydenta Magdalena Ogórek zaprezentowała swój program wyborczy. Priorytetem mają być dla niej sprawy młodych ludzi, chce też napisania prawa od nowa.

Emigracja, bezrobocie i wysokie podatki - to tylko niektóre z tematów, jakie - w swoim programie wyborczym - poruszyła kandydatka SLD na prezydenta Magdalena Ogórek.

To, że oficjalne wystąpienie Magdaleny Ogórek odbyło się dopiero dziś - tydzień po ogłoszeniu jej kandydatury - SLD tłumaczy tym, że w partii zdecydowano się uszanować czas żałoby po śmierci Józefa Oleksego. Pogrzeb byłego premiera odbył się przedwczoraj.

Młodzi i prawo

- Młodzi ludzie mają masę pomysłów. Z tymi biznesami wyjeżdżają za granicę ponieważ tam mogą założyć działalność gospodarczą w kilkanaście godzin, a w Polsce trwa to ciągle kilka tygodni. Musimy znieść wszelkie ograniczenia prawne. Chcę stworzyć system poręczeń i system ubezpieczeń, aby znieść wszelką karalność wykroczeń gospodarczych przez pierwsze dwa lata działalności gospodarczej dla osób poniżej 25 roku życia. To szalenie istotne - powiedziała Ogórek. - Życie młodych jest dziś koszmarem. To jest kraj umów śmieciowych. Kraj, który źle kształci młodych i nie uczy przedsiębiorczości. Jeżeli tego nie zmienimy to będzie zbrodnia na polskim narodzie - dodała.

Poprawić "źle napisane prawo"

Ogórek oceniła, że jeśli obecnie obywatel nie jest w stanie zrozumieć prawa, "to znaczy, że jest ono źle napisane". - To katastrofa konstytucji, państwa, jeśli nasze prawa są kompletnie niejasne, pisane na kolanie, bez przemyślenia i wbrew społeczeństwu, zależą od interpretacji i pojętności urzędnika - powiedziała. Wskazywała, obecne prawo jest "zbitką przepisów po jeszcze poprzednich systemach politycznych, ciągle uniemożliwia obywatelom rozwój i hamuje dobre bezpieczne życie".

- Chcę to zmienić, powołując przy prezydencie komisję kodyfikacyjną, by napisać prawo od nowa. (...) Postawię przed tą komisją jasno określone zadania: po pierwsze prawo ma być proste, po drugie musi być jednoznaczne, po trzecie musi być bezwzględnie konieczne i po czwarte: musi służyć obywatelowi - oświadczyła. Dodała, że - jeśli zostanie prezydentem - efekty prac tej komisji będzie przedstawiała w Sejmie. Ogórek mówiła również o tym, że Polska powinna zorganizować rodzaj Gwardii Narodowej - obronę terytorialną złożoną z obywateli. - Można to szybko zrealizować, szkoląc i dołączając do obrony kluby strzeleckie i myśliwskie - powiedziała.

Wejdzie do drugiej tury?

Z poniedziałkowego sondażu Millward Brown dla TVN i TVN24 wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałby je w pierwszej turze urzędujący prezydent Bronisław Komorowski, na którego głosowałoby 65 proc. badanych. Drugie miejsce zająłby kandydat PiS Andrzej Duda (21 proc.), trzecie - kandydatka SLD Magdalena Ogórek (6 proc.).

Autor: kło,kg//gak/kka / Źródło: TVN24, PAP

Raporty: