Polska

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. "Bicie, czas z tym skończyć"

Polska

tvn24Dzisiaj obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

- To jest wyzwanie dla nas wszystkich, abyśmy obniżali poziom agresji wobec dzieci - powiedział Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Dzisiaj obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Trwa też kampania społeczna „Bicie, czas z tym skończyć”.

- Poziom akceptacji dla stosowania kar cielesnych wobec dzieci zmniejszył się o 20 proc. - powiedział Rzecznik Praw Dziecka. W 2008 roku 78 proc. badanych wyrażało poparcie dla klapsów jako formy wychowania dzieci, w tym roku jest to już tylko 58 proc. Michalak zwraca uwagę, że jednak nadal ponad 50 proc. społeczeństwa wyraża poparcie dla klapsów jako elementu wychowawczego.

"W polskim prawie obowiązuje całkowity zakaz bicia dzieci"

- Uderzenie drugiego człowieka jest uderzeniem drugiego człowieka. My w naszym świecie dorosłych nie akceptujemy żadnych form wymierzania kar cielesnych wobec siebie - powiedział Michalak. - Dziecko to też człowiek - dodał.

- Musimy mieć świadomość, że w polskim prawie od 2010 roku obowiązuje całkowity zakaz bicia dzieci - powiedział Michalak. Zwrócił uwagę, że badania pokazują, że nadal jedna trzecia społeczeństwa nie zdaje sobie z tego sprawy.

Michalak powiedział, że w działaniach zmierzających do zmniejszenia agresji wobec dzieci nie chodzi o tzw. „wychowanie bezstresowe”, które wielu osobom źle się kojarzy. Chodzi o to, żeby w wychowaniu dzieci kłaść nacisk na działania bezprzemocowe. - Nie bijemy, rozmawiamy, tłumaczymy. Są bardzo skuteczne, dobre metody - powiedział Michalak.

Autor: PM//gak / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock