Polska

Odznaczenia za zasługi dla wolności. "Wolność jest szansą na zrobienie czegoś dobrego"

Polska

Odznaczenia za zasługi dla wolności. "Wolność jest szansą na zrobienie czegoś dobrego"
tvn24Bronisław Komorowski wręczył byłej premier Hannie Suchockiej Order Orła Białego

Hanna Suchocka, była premier i była ambasador w Watykanie, została odznaczona przez Bronisława Komorowskiego Orderem Orła Białego. Michał Boni, były minister administracji i cyfryzacji, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent wręczył 59 odznaczeń z okazji Święta Wolności w 25. rocznicę wyborów 1989 r.

Suchocka została odznaczona "w uznaniu znamienitych zasług dla RP, a w szczególności dla transformacji ustrojowej kraju i kształtowania demokratycznych zasad państwa prawa, za zasługi w działalności państwowej i publicznej oraz za wybitne osiągnięcia w służbie dyplomatycznej".

Odznaczeni przez prezydenta

Boni otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych i transformacji ustrojowej w Polsce, za szczególne osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej". Takie samo odznaczenie otrzymali: Juliusz Braun, siostra Małgorzata Chmielewska, Maria Czarnecka, Tadeusz Fiszbach, 
Janusz Głowacki, Mariusz Hermansdorfer, Czesława Rudzka-Lorentz i Marek Wierzbowski.

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski prezydent odznaczył Olgę Krzyżanowską, Zbigniewa Pełczyńskiego i Feliksa Delę. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz wolności słowa w Polsce, za wkład w rozwój wolnych mediów i niezależnego dziennikarstwa" otrzymali: Bogusław Chrabota, Jarosław Gugała, Tomasz Lis i Edward Miszczak.

Ponadto "za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej, za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury" takie samo odznaczenie prezydent przyznał Emilianowi Kamińskiemu i Marcelowi Łozińskiemu.

Odznaczeni zostali także: Edward Krzemień, Jarosław Kurski, Krystyna Naszkowska, Małgorzata Szejnert, Irena Eris, Henryk Orfinger, Waldemar Dąbrowski, Stanisław Gomułka, Hubert Izdebski, Marek Kamiński, Stanisław Kusiński, Richard Łada, Sławomir Siwek i Andrzej Wilk. Bronisław Komorowski przyznał także Krzyże Oficerskie Orderu Zasługi RP. Otrzymali je: Richard Davy, Stephan Richter i Karol Żyto.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Mieczysława Babalski, Marek Szczygielski, Walerian Szułczyński, Jerzy Bal, Halina Flis-Kuczyńska, Ewa Borkowska-Domańska, Stanisław Falski, Krzysztof Grabowski, Grzegorz Markowski, Jan Chmiel, Andrzej Sadowski, Piotr Voelkel, Paweł Kastory, Wojciech Lewicki, Tomasz Maksymowicz, Edward Mirosz, Władysław Pasikowski, Piotr Stocki, Jacek Szwajcowski, Janusz Warkomski, Lucjan Śniadower. "Za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz wolności słowa w Polsce, za wkład w rozwój wolnych mediów i niezależnego dziennikarstwa" Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał także Adam Pieczyński. Złoty Krzyż Zasługi "za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za promowanie polskiej kultury we Francji" otrzymała Barbara Śniadower.

"Wolność jest szansą, nie gwarancją"

Prezydent ocenił, że wolność nie jest sama w sobie celem, że nabiera szczególnego znaczenia, jeżeli jest budowana stale. Wolność - podkreślił Komorowski - jest szansą, nie gwarancją, na zrobienie czegoś dobrego, na uczynienie kawałka świata wokół siebie lepszym i piękniejszym. Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że za dokonaniami wszystkich odznaczonych w czwartek osób stoi dobre zagospodarowanie szansy, jaką jest życie w wolnej ojczyźnie. Prezydent zauważył, że minione 25-lecie dzieli nas od typu polskiego patriotyzmu, który można określić jako "patriotyzm walki". Dziś jesteśmy - dodał - bliżej momentu, gdy częściej trzeba mówić o patriotyzmie czasu pracy, dokonań codziennego życia, patriotyzmu wyrażającego się tym, że robi się coś na rzecz innego człowieka, "niekoniecznie w imię potrzeb natury heroicznej".

Autor: db / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości