Polska

Odwołają szefową gdańskiej prokuratury? Dziś decyzja

Polska

TVN 24KRP zajmie się działaniami gdańskiej prokurator ws

Krajowa Rada Prokuratury zajmie się dziś wnioskiem prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o zgodę na odwołanie szefowej prokuratury w Gdańsku-Wrzeszczu Marzanny Majstrowicz. To ona pierwotnie odmówiła śledztwa w sprawie Amber Gold. Także dziś zdecydować się mają losy sędziego Ryszarda Milewskiego, szefa gdańskiego sądu okręgowego.

Szef KRP prok. Edward Zalewski podkreślił, że "to nie jest sprawa tuzinkowa". - Rada bardzo poważnie podchodzi do tego problemu; ten punkt obrad będziemy procedować aż do wyczerpania wszelkich możliwych i dostępnych nam środków, tak żeby decyzja Rady była jak najszybciej, ale z poszanowaniem wszelkich procedur - powiedział w poniedziałek przewodniczący KRP.

Dodał, że na posiedzenie Rady została zaproszona prokurator rejonowa, której dotyczy wniosek, oraz szef gdańskiej prokuratury okręgowej.

W samo południe

W końcu sierpnia Seremet, przedstawiając działania prokuratury w sprawie Amber Gold, zapowiedział, że zwróci się do Krajowej Rady Prokuratury o wyrażenie zgody na odwołanie prokuratora rejonowego Gdańsk-Wrzeszcz "z powodu nienależytego wypełniania obowiązków służbowych". - Jest to przesłanka ustawowa, w treści uzasadnienia prokurator generalny zawarł obszerną argumentację i wskazał powody, jakimi kierował się składając ten wniosek - informowała wówczas PG. Szef prokuratury rejonowej odpowiada za nadzór nad pracami wszystkich prokuratorów z tej jednostki i za prawidłowość ich działań. Zgodnie z przepisami bez zgody KRP nie można odwołać prokuratora z funkcji przed upływem kadencji. Wniosek prokuratora generalnego w sprawie zgody na odwołanie gdańskiej prokurator został przesłany do Krajowej Rady Prokuratury dziesięć dni temu. W zamieszczonym na stronie internetowej Rady projekcie porządku posiedzenia zapowiedzianego na 18-20 września kwestia dotycząca rozpatrzenia wniosku PG jest pierwszym punktem obrad. Posiedzenie Rady zaczyna się w południe.

Wniosek prokuratora

Prokuratura Generalna nie ujawniła szczegółów uzasadnienia wniosku, ale - jak wcześniej informowano - decyzje procesowe prokuratury zapadające w sprawie Amber Gold w latach 2009-11 Seremet uznał za "nietrafne merytorycznie".

Jak mówił, wiele faktów świadczy o "niedoskonałości" pracy prokuratury. Prokuratura w Gdańsku-Wrzeszczu - wskazywał Seremet - najpierw odmówiła śledztwa, po uchyleniu tej decyzji przez sąd postępowanie umorzyła (to także zostało uchylone), a następnie podjęto decyzję o zawieszeniu dochodzenia i zwlekano z jego odwieszeniem. Ostatecznie śledztwo w początkach lipca przejęła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Szefowa Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz Marzanna Majstrowicz pełni tę funkcję od 2011 r. Wcześniej prokuraturą tą kierował Witold Niesiołowski, obecnie szef Prokuratury Rejonowej w Gdyni. Funkcję szefa gdańskiej prokuratury okręgowej pełni Dariusz Różycki.

Rada dla prokuratorów

KRP stoi "na straży niezależności prokuratorów". Składa się z 25 członków. W jej skład wchodzą: minister sprawiedliwości, prokurator generalny, przedstawiciel prezydenta, czterech posłów, dwóch senatorów, prokurator wybrany przez zebranie prokuratorów Naczelnej Prokuratury Wojskowej, prokurator wybrany przez zebranie prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej, trzech prokuratorów wybranych przez zebranie prokuratorów Prokuratury Generalnej oraz 11 prokuratorów, wybranych przez zgromadzenia prokuratorów w prokuraturach apelacyjnych.

Sąd nad sądem

Także dziś prezydium Krajowej Rady Sądownictwa ma rozpatrzeć wniosek ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina o "dyscyplinarkę" dla szefa gdańskiego sądu Ryszarda Milewskiego.

To pokłosie sprawy, którą opisała "Gazeta Polska Codziennie". Jak podała, 6 września do Milewskiego zadzwonił mężczyzna podający się za asystenta szefa kancelarii premiera; Milewski miał mówić, że może dostosować termin posiedzenia sądu ws. zażalenia na aresztowanie Marcina P., prezesa Amber Gold.

Autor: mn//bgr/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty:
Pozostałe wiadomości