Polska

Odwiesili prace nad projektem blokującym rozporządzenie Gowina

Polska

TVN 24Projekt Gowina zakłada, że małe sądy rejonowe zostaną przekształcone w wydziały zamiejscowe

Sejmowa komisja sprawiedliwości powróciła w środę do obywatelskiego projektu ustawy o okręgach sądowych. Projekt blokuje niektóre kwestie, które obejmuje rozpoczęta już reforma resortu Jarosława Gowina. Dwa tygodnie temu komisja większością PO zawiesiła prace nad projektem.

Większością głosów 14 do 10 komisja przyjęła wniosek grupy posłów z PiS, aby powrócić do rozpatrywania obywatelskiego projektu.

Nie został zaś uwzględniony wniosek wiceszefa komisji Jerzego Kozdronia (PO), aby projekt zwrócić wnioskodawcom w celu wyeliminowania z niego zapisów kwestionowanych przez biuro legislacyjne. Nie uzyskał też większości wniosek posła Damiana Raczkowskiego (PO) z komisji ustawodawczej, który chciał, aby komisja poczekała kilkanaście dni na zamówione przez niego ekspertyzy prawne odpowiadające na pytanie "czy konstytucja wymusza na ustawodawcy ustawową regulację właściwości sądów". W tej sytuacji komisja rozpoczęła w środę merytoryczną pracę nad projektem. 22 listopada komisja - na wniosek posła Raczkowskiego - przegłosowała zawieszenie prac nad obywatelskim projektem do czasu rozstrzygnięcia skargi Krajowej Rady Sądownictwa do Trybunału Konstytucyjnego na rozporządzenie ministra sprawiedliwości, na mocy którego chce on dokonać reorganizacji sądów rejonowych. Wniosek Raczkowskiego przeszedł wtedy jednym głosem: poparło go 11 członków komisji sprawiedliwości, przeciw było 10 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Wielu posłów PiS było nieobecnych na komisji.

Reorganizacja sądów - Tymczasem minister sprawiedliwości zamiast także zawiesić swe prace, w istocie je przyśpieszył - mimo powszechnej dezaprobaty. Zdecydował się realizować swe koncepcje, ruszyła już procedura przenoszenia sędziów ze znoszonych sądów - mówił w środę Stanisław Piotrowicz (PiS) uzasadniając wniosek, który w efekcie uzyskał większość komisji. Obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych wyszczególnia wszystkie istniejące obecnie sądy wraz z ich okręgami. Impulsem do jego opracowania stały się zamierzenia resortu sprawiedliwości dotyczące zniesienia niektórych sądów rejonowych. Na mocy podpisanego na początku października przez ministra Gowina rozporządzenia ma to nastąpić 1 stycznia 2013 r.

79 najmniejszych sądów rejonowych zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe sąsiednich sądów. Do Trybunału Konstytucyjnego trafiły już dwa wnioski - grupy posłów PSL i Krajowej Rady Sądownictwa - o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą upoważnienia ministra sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib i obszarów właściwości w drodze rozporządzenia.

Autor: jk//bgr/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości