Profesor Skubała: Odrę, jak i życie wokół rzeki, straciliśmy na kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt lat

Autor:
MAK/adso
Źródło:
PAP
"Obawiamy się o zdrowie i życie"
"Obawiamy się o zdrowie i życie"TVN24
wideo 2/35
TVN24"Obawiamy się o zdrowie i życie"

W przypadku katastrofy ekologicznej na Odrze najbardziej prawdopodobny wydaje się zrzut dużej ilości jakichś substancji, nie mówimy tu o jednej substancji - stwierdził prof. dr hab. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - Na razie gdybamy, mówiąc o przyczynach skażenia i obawiam się, że faktyczna przyczyna nie zostanie do końca wyjaśniona - dodał. Stwierdził również, że proces renaturalizacji rzeki potrwa kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

W NIEDZIELĘ O GODZINIE 20 W TVN24 SPECJALNE WYDANIE "ROZMÓW O KOŃCU ŚWIATA" - ODRA UMIERA

Jak poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, badania pobranej wody z Odry wskazują na jej wysokie zasolenie. Wieczorem - w innym wpisie - przekazała, że z badań prowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach wynika, że powodem śnięcia ryb w Odrze nie były metale ciężkie, a dalsze analizy trwają.

Prof. Piotr Skubała powiedział, że na światowym rynku znajduje się 350 tysięcy chemikaliów (lub ich mieszanin), a prawie 70 tysięcy zarejestrowano w ciągu ostatniej dekady. - Nad wieloma z nich nie mamy praktycznie kontroli, ponieważ produkcja niektórych z nich pociąga za sobą często niezamierzone negatywne skutki uboczne, które często nie są brane pod uwagę. Mogą się one ujawnić nawet za kilkadziesiąt lat - ostrzegł naukowiec. Wskazał, że możemy mieć z taką sytuacją do czynienia w przypadku Odry.

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Co wiemy >>>

- Na ten problem zwrócili uwagę prof. Johan Rockström i Will Steffen pisząc o granicach planetarnych, których przekroczenie może wywołać nagłą, nieliniową i nieodwracalną zmianę środowiska - powiedział prof. Skubała.

- Rok temu ukazał się artykuł mówiący, że została przekroczona kolejna, piąta granica planetarna dotycząca nowych substancji w środowisku - dodał.

Zaznaczył, że "nawet, jeśli znamy substancje, ich właściwości i wpływ na środowisko, to i tak niewiele wiemy, jakie są konsekwencje interakcji między nimi". - Jest bardzo wiele czynników, które mogą nakładać się na siebie, doprowadzając do tego rodzaju katastrofy, jaką obserwujemy obecnie w Odrze - powiedział naukowiec.

"Najbardziej prawdopodobny wydaje się zrzut dużej ilości jakichś substancji"

- Na razie gdybamy mówiąc o przyczynach skażenia i obawiam się, że faktyczna przyczyna nie zostanie do końca wyjaśniona - stwierdził prof. dr hab. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Ocenił, że przy takiej skali skażenia, kiedy mówimy o dziesiątkach tysięcy ryb, wydaje się mało prawdopodobne, żeby jego przyczyną była rtęć.

ZOBACZ TEŻ: Katastrofa ekologiczna w Odrze. Co wiemy do tej pory 

Dodał, że od wielu lat zakłady przemysłowe uwalniają do rzek ogromną ilość substancji, w tym soli obecnych w wodach kopalnianych.

- Niestety, nie jest to proces do końca monitorowany. Kontrole odpowiednich służb są rzadko prowadzone, ponieważ ceny analiz są bardzo wysokie. W związku z tym, laboratoria nie robią tego regularnie, ale od przypadku do przypadku - stwierdził prof. Skubała.

Zaznaczył, że "wysoki poziom soli ma katastrofalny wpływ na organizmy żywe, zaburzając ich funkcjonowanie". W jego ocenie, w przypadku obecnej katastrofy ekologicznej "najbardziej prawdopodobny wydaje się zrzut dużej ilości jakichś substancji". Dodał, że "nie mówimy tu o jednej substancji".

"Skażenie będzie miało także ogromny wpływ na całą florę i faunę związaną z Odrą"

Stwierdził, że w całej tej tragedii można jednak dostrzec jedną pozytywną rzecz.

- Do tej pory traktowaliśmy rzekę, jako przestrzeń do zagospodarowania, która ma przynieść nam szybkie korzyści. Tymczasem, obecna tragedia spowodowała, że zaczynamy w końcu głośno mówić, że rzeka to żywy organizm, a więc cały ekosystem, w którym funkcjonują setki tysięcy organizmów. My takiej rzeki potrzebujemy - podkreślił ekolog.

Powiedział, że "niestety wskutek obecnej katastrofy ekologicznej zarówno Odrę, jak i życie wokół rzeki, straciliśmy na kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt lat".

- Cały czas mówimy o rybach, które umierają, a nie jak wielu nazywa - są śnięte. Mówimy o bobrach, a pamiętajmy, że giną także bezkręgowce, które są najistotniejszym elementem każdej rzeki - wskazał naukowiec. - Skażenie będzie miało także ogromny wpływ na całą florę i faunę związaną z Odrą. Zatruta rzeka oddziałuje na wody podziemne, ptaki i na ludzi - dodał.

Podkreślił, że poza zbieraniem nieżywych ryb, bardziej konkretne działania mające na celu przywrócenie ekosystemu do pierwotnego kształtu można będzie podjąć dopiero po ustaleniu faktycznej przyczyny katastrofy.

Zaznaczył, że w przyszłości, "wspomagając rzekę w procesie renaturalizacji, musimy powstrzymać się od naszych pomysłów jej ujarzmiania". Jako przykład szkodliwego działania na jej ekosystem wskazał budowę stopnia wodnego w Malczycach.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:MAK/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: fakty

Pozostałe wiadomości