Odpowiedzą za propagowanie nienawiści rasowej

Polska

TVN24Prokuratura oskarża Redwatch

Zdaniem prokuratury, polscy współpracownicy strony Redwatch, znanej z zamieszczania adresów i zdjęć swoich przeciwników politycznych, szerzyli nienawiść rasową i narodowościową - informuje Dziennik.

- Trzy akty oskarżenia w tej sprawie zostały wysłane 18 maja do sądu we Wrocławiu - potwierdza prokurator Katarzyna Szeska, rzecznik prokuratury okręgowej w Warszawie. Oskarżeni to Mariusz T. z Bielska Białej, Andrzej P. ze Świnoujścia oraz Bartosz B. ze Słupska.

Pierwszy z nich uznawany jest za polskiego administratora neonazistowskiej strony, miał na niej umieszczać informacje o "wrogach rasy". Bartosz B. z kolei pełnił rolę intelektualisty - czytał i tłumaczył angielskie teksty faszystowskie. Andrzej P. pomagał w administrowaniu polską witryną Redwatch.

Prokuratura oskarża ich o to, że działając w porozumieniu, propagowali ustrój totalitarnego państwa, nienawiść rasową i narodowościową. Oprócz tego prokuratura chce im udowodnić przed sądem, że redagując stronę Redwatch, szkalowali 98 osób z powodu ich działalności politycznej i społecznej. Ostatnio takimi napiętnowanymi na stronie Redwatch "wrogami rasy" okazali się np. uczniowie z pierwszej klasy Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego w Zabrzu, którzy posprzątali cmentarz żydowski w tym mieście - czytamy w gazecie.

Proceder oskarżonych trwał co najmniej od początku 2004 r. do lata 2006. W maju wpadł Andrzej P., pierwszy z oskarżonej trójki. Ostatni z nich, Mariusz T., w rękach policji znalazł się na początku lipca ubiegłego roku. W jego mieszkaniu policjanci odnaleźli również sporą kolekcję hitlerowskich symboli.

Źródło: Dziennik

Źródło zdjęcia głównego: TVN24