Polska

Odkryj kulisy Świąt

Polska

Aktualizacja:
TVN24/Discovery ChannelKulisy Świąt

Jak wygląda praca Świętego Mikołaja? Kto zawiesza dekoracje na wieżowcach? Jak powstają unikatowe bombki? Kim są ludzie, dzięki którym święta mają szczególny charakter? Oto trzy niecodzienne historie ukazujące kulisy Świąt.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia kanał Discovery przygotował trzy świąteczne filmy. ”Mikołaje”, „Bombki” i „Wieżowiec” to krótkie opowieści o zwykłych ludziach, dzięki którym Święta nabierają niepowtarzalnego charakteru. Jak podkreślają twórcy, każda z historii to próba uchwycenia esencji świątecznego czaru.

Święta z Mikołajem

"Mikołaje" (Discovery Channel)Discovery Channel

Czy praca jako Święty Mikołaj może stać się rodzinnym interesem? Okazuje się, że tak. Film pt. „Mikołaje" to opowieść o trzech mężczyznach: ojcu, zięciu i synu, którzy każdego roku w czerwono-białych strojach odwiedzają dzieci, roztaczając świąteczną aurę. - Nie zastanawiałem się nad tym, ile tych wizyt miałem, kilkaset. To jest dla mnie nieważne – opowiada ojciec.

Praca Świętego nie jest łatwa i wiąże się z dużym stresem. - Pierwsza wizyta była największym stresem w moim życiu, nie licząc narodzin mojej córeczki – dodaje syn. W dodatku, jak mówią Mikołaje, ich praca to coś więcej niż radość dzieci z wizyty Świętego. - Wizyta normalnie się odbywała i jedno z dzieci, chyba chłopiec, podszedł do mnie, przytulił się i powiedział: tak jest fajnie teraz, a do twojego przyjścia rodzice cały czas się kłócili – wspomina jeden z Mikołajów. Jak przystało na ten zawód, pozostają anonimowi.

Święta z choinką - W naszej branży obowiązkową lekturą są bajki dla dzieci. Bajka o „Królewnie Śnieżce”, bajka o "Kopciuszku". Te wszystkie dziecięce lektury musimy znać prawie na pamięć – mówi właściciel firmy zajmującej się produkcją bombek choinkowych. Film pt. „Bombki” to rejestracja niezwykle skomplikowanego procesu powstawania unikatowych, choinkowych dzieł sztuki, a także spotkanie z niecodzienną rodziną, która już od trzech pokoleń produkuje te wyjątkowe ozdoby.

"Bombki" (Discovery Channel)Discovery Channel

Jak przystało na profesjonalistów, jasno określają zasady, według których powinno się dekorować choinkę. - Uważamy, że choinka ubrana pstrokato, jaskrawie jest piękniejsza od tej monumentalnej, ubranej w jeden kształt bombek, w jeden kolor – opowiada właściciel rodzinnej firmy.

Święta w mieście Produkcja pt. „Wieżowiec” przedstawia historię mężczyzny, który z miłości do gór zdecydował się na pracę w firmie wykonującej prace wysokościowe. - Czym więcej pojawia się tego na budynkach, tym bardziej zmienia się nastrój. Wiadomo, że przy okazji zaczyna padać śnieg, więc nie można powiedzieć, że to jest do końca nasza zasługa. Ale widać, że ludziom zaczyna się robić przyjemnie, zatrzymują się patrzą co my robimy - opowiada mężczyzna, który wiesza świąteczne ozdoby na wieżowcach. - Tak świątecznie jest - dodaje alpinista.

"Wieżowiec" (Discovery Channel)Discovery Channel

Filmy emitowane są na antenie Dicovery Channel, Discovery Science, Discovery Civilisation oraz Discovery Historia.

Źródło: Discovery Channel

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Discovery Channel